Tajnosť

Marhule v tvare stĺpca: populárne odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny

Marhule v tvare stĺpca: populárne odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V Rusku sa na pomerne dlhú dobu pestovali iba polodivoké marhuľové odrody s podlhovastým ovocím a kyslou chuťou. Dnes sa pestujú nové odrody, ktoré sa úspešne pestujú v Ruskej federácii a na Ukrajine, a pokiaľ ide o chuť, nie sú horšie ako tie, ktoré rastú v krajinách s priaznivejšími klimatickými podmienkami. V poslednej dobe sa záhradníci veľmi zaujímajú o odrody stĺpcového typu uvedených ovocných stromov.

Kľúčové vlastnosti

Strom má neštandardný tvar „stĺpca“ s malými vetvami vystupujúcimi z kmeňa. Marhuľový strom je príbuzným ruží a broskýň, preto jeho ružové alebo snehovobiele kvety sú charakteristické vôňou a krásou, a kvitnutie nastane v jarných mesiacoch - marci a apríli. Listy môžu mať rôzne tvary - okrúhle, v tvare srdca alebo oválu, ale vždy majú špicatý hrot.

V mäsových marhuľových plodoch je jedno semeno s tvrdou škrupinou, ale často má jedlé jadro. Ovocie dozrieva v auguste a hmotnosť každého zrelého ovocia je od 3 do 19 gramov. Zrelé plody môžu mať v závislosti od odrody:

 • bledá alebo jasne žltá;
 • oranžová;
 • biela;
 • červená;
 • čierna;
 • červenooranžová farba.

V malých záhradných oblastiach je možné pestovať marhuľové stromy v tvare stĺpca. Táto rastlina je odolná voči škodcom a chorobám. možná, Jedinou nevýhodou takýchto stromov je osobitná starostlivosť:

 • všetky vaječníky by sa mali odstrániť hneď na jar;
 • bočné vetvy by sa mali rezať ročne.

Stupeň „Prince Mart“

Tento marhuľový strom je odolný proti mrazu (vydrží teploty až -35 ° C) a prakticky nie sú postihnuté chorobami a škodcami. „Prince Mart“ je vhodný na kultiváciu v strednom Rusku a poskytuje hojnú úrodu. Strom je nízky, dorastá do 2 metrov a starostlivosť oň nebude náročná ani pre začínajúcich záhradníkov.

Marhuľové plody dozrievajú v druhej polovici augusta, Majú originálnu chuť a jasne oranžovú farbu s jemne červeným „červenaním“. Hmotnosť každého ovocia sa pohybuje od 30 do 60 gramov. Zvláštnosťou starostlivosti o rastliny je úplná úroda kvetu v prvom roku. Ak je táto požiadavka splnená, plody si môžete vychutnať už v druhom roku rastu stromov.

Plody "Prince Marta" sú chutné v čerstvej podobe - dužina je sladká, ľahko oddeliteľná od kameňa av spracovanej forme - z marhúľ, získava sa úžasný kompotový džem, džem, džús a ďalšie prípravky.

Stĺpcové marhule: vlastnosti tohto druhu

Trieda „Hviezda“

Táto odroda sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti mrazu, nie je prakticky chorá a nie je náchylná na inváziu parazitov. Hviezdna odroda sa môže pestovať takmer všade, starostlivosť o marhuľové stromy je jednoduchá a produkujú bohatú a veľkoplodú plodinu.

Znakom tejto odrody sú pomerne veľké plody - podľa hmotnosti môžu dosiahnuť až 100 gramov. Marhule majú príjemnú slnečnú žltú farbu, lahodnú vôňu a sú univerzálne na konzumáciu - môžu sa jesť čerstvé, sušené, používané na konzerváciu.

Starostlivosť o rastliny spočíva v zbere kvetín v prvom roku av nasledujúcich rokoch - včasnom prerezávaní vetiev. Pri náležitej starostlivosti o marhuľový strom začne plodina prinášať ovocie v druhom roku po výsadbe na mieste.

Jarná výsadba marhúľ

Dekoratívne stromy - nepochybnou výhodou stĺpcových odrôd marhúľ. Odporúča sa zasadiť tento druh rastlín vo vzdialenosti nie viac ako meter od seba. Vďaka tomu budú rastliny príjemné, prinesú významnú úrodu a získate krásnu záhradu.

Pri jarnej výsadbe sa vyžaduje nasledujúci algoritmus:

 1. Príprava pristávacej jamy. Jeho veľkosť a hĺbka by mala byť taká, aby korene rastliny tam boli rovné. Venujte pozornosť miestu naštepenia sadenice - mala by byť nad zemou.
 2. Pred umiestnením sadenice do pôdy je potrebné do vykopanej jamy vložiť hnojivá na báze fosforu a draslíka, zmiešať ich s voľnou zeminou a až potom umiestniť rastlinu na výsadbu.
 3. Je dôležité zaistiť, aby marhuľa rástla rovnomerne a aby sa nevykláňala na stranu.
 4. Po výsadbe sa marhuľové stromy hojne zalievajú, ale výsadbový kopec nie je opláchnutý. V budúcnosti sa zalievanie odporúča vyhĺbením dier pri koreňoch stromu a ich vyliatím vodou.

Starostlivosť o vysadené marhule

Starostlivosť o sadenice je potrebná pravidelne. Kŕmenie sa vykonáva počas vegetačného obdobia trikrát, na tento účel sú vhodné nakúpené hnojivá, kaše 1/10, slané alebo kuracie trusky (v pomere 1/30):

 • prvý vrchný dresing sa môže vykonať po výsadbe;
 • druhý - ako sa objavujú prvé listy (asi po 2 týždňoch);
 • druhý - po podobnom období (14 dní) po druhom.

V prvom roku po výsadbe by sa malo na jar starostlivo očistiť všetky kvety zo sadenice av budúcnosti je potrebné včas potápať ďalšie vetvy. Preventívne postrekovanie škodcami sa môže uskutočňovať pomocou prípravkov určených pre jablone - tým sa zachová zdravie stromov a zvýši sa výnos.

Najslabším bodom marhuľových stĺpcovitých stromov je apikálny púčik - v prípade zamrznutia alebo smrti rastlina dá niekoľko zvislých výhonkov. Tieto výhonky je možné uložiť. Ak je potrebné vytvoriť prísny stĺpec, potom sú výhonky zaseknuté, na ich základni by nemali zostať viac ako 3 púčiky. Túto akciu je možné zopakovať budúci rok.

Rastliny, najmä mladé, by mali byť chránené pred mrazom. Na tento účel je vhodné:

 • žetóny;
 • ihličnaté smrekové konáre;
 • slamy;
 • tiež po padajúcom snehu môžu hučať stromy.

Keď zakrývate rastliny pred mrazom, uistite sa, že myši, zajace a iné hlodavce nezískajú prístup ku kmeňu a koreňom marhúľ.

Ako pestovať marhule v severných oblastiach

Marhuľa je teplomilná kultúra, ale tento krásny ovocný strom môžete pestovať v severných oblastiach Ruska. Aby sa strom zakorenil, nezomrel v chlade a začal prinášať trvalo vysoký výnos, záhradníkom sa odporúča nakupovať odrody prispôsobené podnebiu. Odrody odrôd stromov sa spravidla nakupujú od miestnych škôlok.

Marhule nie sú na pôdu zvlášť náročné, majú silný koreňový systém a kvitnú skoro na jar. Ak počas kvitnutia marhúľ existuje nebezpečenstvo zamrznutia, potom záhradníci vytvoria dymovú clonu, aby sa zachovali kvetenstvo, a tým aj budúca úroda.

Výsadba marhúľ v severných zemepisných šírkach sa prakticky nelíši od výsadbového postupu inde:

 • sadba sa umiestni do predhnojenej jamy;
 • monitorovať rovnomernosť jeho inštalácie;
 • voda hojne a pravidelne hnojiť.

Pred začiatkom chladného počasia sú stromy pokryté improvizovanými prostriedkami a keď padne sneh, sú nimi uzemnené.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o stĺpcových broskyniach a nektárinkách.

Ako zasadiť marhuľu

Recenzie záhradníkov

Stĺpce v tvare marhuľových stromov miluje mnoho záhradníkov - tieto rastliny nezaberajú veľa miesta, nevyžadujú zvlášť komplikovanú starostlivosť a prinášajú veľkú úrodu. Recenzie na marhule hovoria samy za seba:

Sonya: „Rastú marhule na záhrade už 8. rok a nemôžem ich mať dosť. Na konci leta dostávam vynikajúcu úrodu koncom leta - mám dostatok ovocia z piatich stromov na jedlo aj na ochranu.“

Michael: „Minulý rok som vysadil 3 marhuľové stromy, ale zimu prežil iba jeden - nezaujímal som sa o otepľovanie rastlín na zimu a mali sme mrazy viac ako 40 stupňov. Prežívajúci marhuľový už kvitol a teraz čakám na ovocie.“