Inštrukcia

Opis jahôd "Tsarskoye Selo"


Jahoda stredne neskorého obdobia dozrievania „Tsarskoye Selo“ patrí k vysoko výnosným univerzálnym odrodám a v domácom záhradníctve našej krajiny získala široký obeh. Pôvodcovia a autori opisu odrody sa stali chovateľmi pokusnej stanice pre ovocie a zeleninu Leningrad. Táto odroda jahôd je uvedená v štátnom registri Ruska a odporúča sa na pestovanie v centrálnej federálnej oblasti našej krajiny.

Opis a vlastnosti odrody

Jahody s názvom „Tsarskoye Selo“ sa vyznačujú stredne vysokými, polopriepustnými a dobre listnatými kríkmi s tmavými matnými listami. Formácia je veľmi výrazná. Početné fúzy majú svetlo červenú farbu a sú dobre vyvinuté. Počas testu odroda vykazovala pomerne vysokú zimnú odolnosť a dobrú úroveň odolnosti proti mrazu.

Komoditný bobule má priemernú hmotnosť 13,5 - 14,5 g. Vyznačuje sa veľmi pravidelným a oválnym tvarom, bez krku. Povrch zrelého bobule je tmavočervený, atraktívny. Zrelá dužina má sladkú, kyslú chuť a výraznú arómu. Odroda je odolná voči zvinutiu zvislého kmeňa, existuje veľmi nízke riziko poškodenia plantáže bobule šedou hnilobou.

Ochrana jahodovej Sawfly

Závažné problémy pre záhradníkov a záhradníkov pri pestovaní jahôd pod názvom „Tsarskoye Selo“ môžu spôsobiť porážka bobuľových plantáží jahodovou pilou alebo Emphytuscinctus L., ktorých larvy vážne poškodzujú listy rastliny. Larvy tohto rastlinného parazita sa nachádzajú na spodnej strane záhradných jahôd.

Fáza hlavného vývinu lariev trvá asi tri až štyri týždne, potom škodca opustí hlboko do pôdy, kde sa uskutočňuje osenie. Dospelí jedinci jahodovej píly sa objavujú na plantážach bobúľ v štádiu hromadného kvitnutia skorých odrôd jahôd.

Skúsení záhradníci a špecialisti odporúčajú použitie moderných a vysoko účinných insekticídov proti larvám jahodových píl. Spracovanie na pílky sa musí vykonať pred štádiom kvitnutia záhradných jahôd av prípade potreby sa musí preventívne ošetrenie po konečnom zbere bobúľ opakovať. Na spracovanie výsadby bobúľ je vhodné postrekovať „Lepidocid“ P a SC v dávke 1,2 - 1,5 kg / ha. Jahodové kríky ošetrujte karbofosom alebo Fufanonom v dávke 1,4 - 1,8 l / ha.

Fondy Actellik a Fosbetsid, ktorých spotreba je približne 0,6 - 0,7 l / ha, ako aj prípravok Rovikurt, ktorý sa používa v množstve 1 l / ha, tiež potvrdili svoju účinnosť proti jahodovým pilom na farmách. Na zničenie rastlinného parazita v domácom záhradníctve sa odporúča používať „Lepidocid“ na spracovanie jahodových kríkov, ktoré sa v prípade potreby môžu nahradiť emulziou „Actellik“ alebo koncentrovanou emulziou „Fosbetsida“.

Je veľmi dôležité dodržiavať poľnohospodárske postupy, ktoré majú škodlivý vplyv na kukly rastlinného parazita. Medzi takéto činnosti patrí okopávanie a bajonetová pôda blízko základne jahodových kríkov. Spolu s týmto postupom je potrebné vykonávať včasnú kontrolu buriny a neustále udržiavať čistotu plantáže bobúľ.

Recenzie od skúsených záhradníkov

Jahoda s názvom Tsarskoye Selo je podľa mnohých odborníkov v oblasti záhradníctva dobrým konkurentom odrody záhradnej jahody známej v našej krajine. Podľa recenzií a pozorovaní skúsených záhradníkov, ktorým sa už táto odroda páčila, je jej produktivita jednoducho úžasná. Všetky kvetinové stonky sa nachádzajú pod listami, čo prispieva k vynikajúcej ochrane plodov pred spálením slnka a dažďom.

Strawberry "Tsarskoye Selo": rôzne vlastnosti

A ďalšou dôležitou výhodou jahody Tsarskoye Selo je jej veľmi vysoká odolnosť proti poškodeniu šedou hnilobou, čo je veľmi dôležité pri pestovaní bobuľovej kultúry v záhradníctve.