Rastliny

Pyramídová Lily: skontrolujte pomocou fotografie, mýtu alebo reality


Kvetinárstva majú ľalie veľmi radi. Tieto jemné a kvety z hľadiska dekoratívnosti, rôzne tvary farieb a odrôd nie sú horšie ako ruže. Staroveká grécka legenda hovorí, že tieto krásne kvety pochádzajú z mlieka bohyne Héry, s ktorou nakŕmila svojho syna Aresa. Jedným z najznámejších a najbežnejších sú ázijské hybridy ľalií. Často sa pripisujú pyramidálnemu typu. Medzi nimi patrí najmä odroda Marlene.

Charakter, fotografia a názov odrody

Lilie "Marlene" - jasní predstavitelia ázijskej skupiny s najlepšími vlastnosťami - odolnosť proti chladu, skoré kvitnutie, ľahké zakorenenie a vylepšená tvorba výhonkov. Stonky dorastajú do výšky jedného metra. Listy sú úzke a dlhé.

Kvety sú veľké, ružové na koncoch a takmer biele smerom do stredu s ružovo-žltými lístkami na vonkajšej strane. Táto krásna ľalia kvitne takmer 2 mesiace. Kvet v tvare pripomína misku, veľmi veľkolepý. Charakteristickým rysom tejto odrody je, že krásne kvety absolútne necítia. Preto ich možno bezpečne vysádzať vedľa astry, phlox, echinacea. Ľalia budú vyzerať dobre vedľa ruží, zdôrazňujúc ich sofistikovanosť a dekoratívnosť.

Pretrvávajúca anomálie chýb

V prírode je jav známy, keď v rastlinách pod vplyvom rôznych faktorov narastá spolu niekoľko rastových bodov. Môžu to byť stonky, hlavná stonka a bočné výhonky. Stonka kvetov je široká, ale plochá, má tvar stužky, na jej často rebrovanom povrchu je vytvorených rekordne veľa púčikov. Okrem toho sa môže stonka takejto rastliny krútiť, jej vetvenie je odlišné od obvyklých. Tento jav sa nazýva fascinácia - z latinského „fascie“, čo znamená obväz, pásik.

Príčiny fascinácií môžu byť:

  • použitie bioregulátorov, stimulátorov rastu, granulovaných minerálnych hnojív pri pestovaní rastlín;
  • nepriaznivé faktory a poruchy počas rastu rastlín: poškodenie cibule alebo klíčkov, ich vírusová alebo bakteriálna infekcia, pesticídy alebo žiarenie;
  • génové mutácie v dôsledku prudkej zmeny osvetlenia, teploty, vlhkosti atď.

Ľalie: výber odrôd

Ľalie "Marlene" často tvorí okolo stovky viacfarebných kvetov na fascinujúcom stopkách. Je to kvôli ich schopnosti produkovať niekoľko výhonkov z jednej žiarovky, ktorá môže vďaka jednému alebo viacerým vyššie uvedeným faktorom rásť spolu a tvoriť jediný široký stopku s mnohými kvetmi.

Mnoho neskúsených záhradkárov to považuje za znak novej odrody ľalií, ktoré sa nazývajú pyramídové alebo kríkové. Avšak vzhľad viacfarebnej pyramídy farieb v Marlene je spontánny jav, nemožno ho regulovať ani umelo indukovať. A nové rastliny často nededia špeciálne vlastnosti matky.

Výsadba Marilyn Lilies

Ľalia sú zasadené v polovici jari. Ak sa žiarovky kupujú na jeseň, mali by sa do mája skladovať na chladnom mieste alebo v chladničke.

Ľalia sú zasadené do hĺbky 20 cm. Hlinitá pôda je predbežne obohatená o humus, rašelina, piesok a hlina, humus a rašelina sa pridávajú do piesočnatej pôdy. Čerstvý hnoj by sa nemal zavádzať: môže ničiť mladé rastliny.

Miesto pre výsadbu cibúľ ľalie je vybrané slnečné, chránené pred tvrdým vetrom a prievanom. V tieni a pri silnom vetre na ne môžu púčiky dopadnúť. Pôda by mala byť dobre odvodnená, mierne vlhká a uvoľnená. Medzi rastlinami by sa mal dodržať interval 10 centimetrov.

Pyramidálna starostlivosť o ľalia

Starostlivosť o lekno marlenové pozostáva z týchto poľnohospodárskych činností:

  1. Polievanie sa vykonáva mierne, pod koreňom. Kvapky vlhkosti, ktoré sa dostanú na listy, pôsobia ako šošovky, ktoré môžu na jemných listoch spôsobiť popáleniny. Ľalia nemajú radi zamokrenie a stagnáciu vody. A suchá pôda, ktorú prijíma kôra, sťažuje koreňom dýchanie. Polievanie by malo byť pravidelné - 3-4 krát týždenne. Úplne sa zastaví v októbri, keď je stonka vyblednutej rastliny odrezaná a jej pozemná časť je pokrytá filmom. V chladnom období chráni lekno pred zamokrením.
  2. Hnojenie sa vykonáva trikrát: na jar sú potrebné dusíkaté hnojivá pre rast rastlín, počas tvorby púčikov nie je možné obísť zložité doplňovanie a po rozkvetu sú potrebné zlúčeniny fosforu a draslíka na spevnenie cibúľ.
  3. Uvoľnenie pôdy je potrebné pre dýchanie koreňov. Musí sa to robiť opatrne, aby sa nepoškodili.
  4. Ľalie je priviazané k kolíku tak, aby sa jeho vysoký stonok pod váhou mnohých kvetov nezlomil.
  5. Pri rezaní kvetín je potrebné listy chrániť čo najviac, inak sa môže lekno v budúcom roku rozkvitnúť.
  6. Transplantácia žiarovky sa vykonáva každé 3 až 4 roky. Na jeseň sú novoformované žiarovky oddelené od materských a na jar sú zasadené do otvorov. Kvitnutie mladých rastlín sa zvyčajne vyskytuje najskôr druhý rok.

Ako pestovať kríky ľalie

Hoci pyramídové a kríkové ľalie ako samostatný druh neexistujú, osobitná pozornosť si zaslúži fascinácia nádherne krásnej marlene lily, ktorá sa za ne pomýlila. Musíte len vedieť o tejto chybe, aby ste sa nestali obeťou bezohľadných predajcov kvetín. A hoci správanie tejto nezvyčajnej Ázie je nepredvídateľné, jej viacfarebné svetlé kytice sú zázrakom prírody, ktorý môže ozdobiť akúkoľvek kvetinovú záhradu.