Návrh

Marhuľový „obľúbený“: líder medzi odrodami v moskovskom regióne

Marhuľový „obľúbený“: líder medzi odrodami v moskovskom regióne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nie je to tak dávno, marhule sa považovali výlučne za južné ovocie. Na predmestiach boli privezené zďaleka, takže plody boli drahé. Vlastné marhule v týchto zemepisných šírkach boli zriedkavé. Tieto termofilné plody spravidla nemali čas dozrieť. Takmer šesťdesiat rokov práce domácich chovateľov však prinieslo výsledky vo forme niekoľkých odrôd marhúľ, ktoré na predmestiach hojne prinášajú ovocie. Jedným z najlepších medzi nimi bola obľúbená odroda.

Opis odrody a jej výživná hodnota

Výraz „obľúbený“ sa týka odrôd severnej skupiny marhúľ domácej selekcie, ktoré sa dozrievajú neskôr. Zrieva koncom augusta. Odroda bola vyšľachtená v roku 2000, v roku 2004 bola zapísaná do štátneho registra. Stromy sú stredne veľké - až 4 metre vysoké. Plody prinášajú už v 4. roku po očkovaní. Produktivita je priemerná. Odroda sa vyznačuje dobrou zimnou odolnosťou. V druhej polovici jari sú stromy zahalené do snehobielej farby s príjemnou jemnou vôňou.

Plody „obľúbené“ sú veľké, s hmotnosťou do 30 g, sú mierne dospievajúce, jasne oranžové s ružovými sudmi. Ich vláknina je veľmi chutná, šťavnatá, hustá (asi 17% sušiny). Sladké marhule (10,4% cukru), bohaté na draslík - 300 mg na 100 g ovocia. Kameň v nich je malý, ľahko oddeliteľný. Z týchto sladkých plodov sa vyrábajú vysoko kvalitné kompóty a konzervy. Z nich sa získa lahodná a veľmi zdravá starostlivosť - sušené marhule. Marhule sa skladujú dobre, sú prenosné.

Hlavnou nevýhodou odrody je neskoré dozrievanie ovocia. V nepriaznivých poveternostných podmienkach (neskoro na jar, nie dosť teplých a slnečných) zostávajú marhule na stromoch nezrelé.

Výsadba sadeníc

Najlepší čas na výsadbu marhúľ na predmestiach je október alebo apríl. Počas postupu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

 • Marhuľám sa nepáči tvrdé severné vetry, takže je lepšie vysádzať stromy na južnej strane domov, v blízkosti plotov, altánkov atď. Na ochranu rastlín sa používajú aj veľké štíty s bielym povrchom. Poskytujú lepšie odrazy slnečného svetla, ďalšie osvetlenie a zahrievanie rastlín.
 • Najlepším miestom na pestovanie marhúľ je južný svah malého kopca, kde sa podzemná voda nachádza v hĺbke najmenej 4 až 5 metrov.
 • Výhody oblasti pestovania marhúľ sú blízkosť starých hrušiek, dubov, javorov, jaseňov, to znamená stromov s rozvinutým koreňovým systémom. Prítomnosť veľkého počtu dážďoviek je tiež priaznivým znakom, pretože dobre obohacujú a spracúvajú pôdu.
 • Príprava na pristátie sa vykonáva vopred, lepšie na rok. Organické zvyšky sa pridávajú na vybrané miesto - vínna réva, lístie, slamky atď. Za tejto podmienky nebude potrebná príprava pôdy pred výsadbou. V opačnom prípade sa pôda v pestovateľskej jame zmieša so živinami: 2 vedrá humusu a 0,5 kg superfosfátu a síranu draselného.

Ako zasadiť marhuľu

 • Pri výsadbe na stonke sa odreže ročný výrastok a sadenice sa v dobre uvoľnenej pôde jemne spustia do diery s hĺbkou najmenej 60 cm, aby sa nepoškodili korene.
 • Vzdialenosť medzi stromami by mala byť 5 x 5 metrov.
 • Koreňový krk počas výsadby by mal mierne stúpať nad zem (2 cm), pretože po zavlažovaní sa uvoľnená pôda usadí a krk klesajúci pod úrovňou pôdy sa znova zohreje. To vedie k hubovým chorobám stromu.
 • Diera s sadenicami by mala byť dobre napojená, čo prispieva k poklesu pôdy a lepšej fixácii sadenice. V kruhu vo vzdialenosti 30 cm od stromu je potrebné vytvoriť hlinený valec. Voda sa naleje do výsledného kruhu a snaží sa neodkryť korene rastliny.
 • Kruh kmeňa, ktorý chráni pôdu pred vyschnutím, je posiaty listami, slamou.

Funkcie pestovania marhúľ "Obľúbené" na predmestí

Základné agrotechnické pravidlá starostlivosti o marhuľové stromy sú tieto:

 • Na vytváranie nových koreňov je dôležité poskytnúť rastlinám pravidelné zavlažovanie. Začnite ho míňať v máji. Do konca leta sa zavlažovacie opatrenia znižujú av septembri sú úplne ukončené.
 • V polovici októbra musia byť stromy bielené. Je potrebné ich chrániť pred spálením od slnka, ktoré je nebezpečné skoro na jar. Takéto poškodenie sa vyskytuje v dôsledku teplotného rozdielu: počas dňa sa drevo na slnku zahrieva a v noci veľmi ochladzuje. Hovorca Whitewash je vyrobený zo síranu meďnatého, ílu, vápna a čerstvého divulínu. Bieli sa nielen kmeň, ale aj všetky hlavné vetvy.
 • Stromy sa ukladajú z zajacov zabalením kmeňov smrekovými konármi. Ihly by sa mali pozerať dolu.
 • Na začiatku jari sa orežú stromy. Ak sa tento termín nedodrží, koncom jesene nakrájajte marhule. Dlhé výhonky sa skrátia, zvislé sa vyčistia, strom by sa mal zbaviť slabých a chorých vetiev. Plátky sú pokryté olejovou farbou.
 • Na jar pod marhuľami vyrábajú dusíkaté hnojivá av lete fosforečné hnojivá.

 • Na jeseň vždy padajú lístie a spália ho, pretože v chladnom počasí sa stane nádherným útočiskom pre záhradných škodcov.
 • Kvitnúce stromy môžete chrániť pred jarným mrazom tak, že korunu zakryte dvojvrstvovým akrylovým alebo iným materiálom. Materiál je priviazaný k vetvám tak, aby nezasahoval do hmyzu opeľujúcich stromy.
 • Môžete priťahovať opeľujúci hmyz na marhuľu postrekovaním kvetov slabým roztokom medu (1 lyžica na liter teplej vody).
 • Ak sú stromy postihnuté moniliózou (sušenie kvetov a výhonkov) alebo kleasterosporiózou (tmavé škvrny na listoch), potom sa postriekajú špeciálnymi prípravkami - oxid meďnatý, Topaz, Topsin-M, Strobi. K pracovným riešeniam sa pridá malé mydlo. Z vošiek a motýľov pomáhajú nástroje ako „Spark“, „Decis“, „Inta-vir“. K roztokom týchto liekov je tiež lepšie pridať trochu mydla.

Ponúkame vám tiež informácie o vlastnostiach pestovania marhúľ v Bielorusku.

Recenzie záhradníkov

Aj keď je odroda „obľúbená“ charakteristická vysokou odolnosťou voči mrazu, v zložitých podmienkach v blízkosti moskovských zím, niekedy podľa záhradníkov, zamrznú stromy. Liesenie koruniek v lete môže pomôcť pri riešení tohto problému. Vykonajte to takto:

 • mladý hrot výhonku je ohnutý na juh do prsteňa a po celú zimu je pripevnený povrazom;
 • medzi ohnutými výhonkami musí byť vzdialenosť najmenej pol metra;
 • na jar sa vetvy narovnajú a orežú na pár centimetrov.

Tento postup podporuje lepšie dozrievanie apikálnej obličky, urýchľuje vzhľad ovocných pukov a spomaľuje rast stromu.

Okrem toho sú rezané vzájomne prepletené konáre a výhonky. Tým sa dosiahne lepšie osvetlenie vetiev.

Ako pestovať marhuľu

Pestovanie marhúľ odrody Favorit v Moskovskom regióne si vyžaduje starostlivé dodržiavanie poľnohospodárskej technológie. Iba za týchto podmienok sa dá z každého dospelého stromu dostať až dvesto kilogramov krásneho, šťavnatého, sladkého a voňavého ovocia. Je potešením ich jesť v lete! A ak pripravujete lahodné džemy a kompóty z marhúľ, leto bude pokračovať aj v zľadovej zime.Komentáre:

 1. Druas

  I can recommend visiting a site with a huge amount of information on a subject of interest to you.

 2. Niru

  Niečo v tom je. Jednoznačne ďakujem za pomoc v tejto otázke.

 3. Goltikus

  Tešiť sa na.

 4. Nikole

  Dobre povedané.

 5. Tegal

  Aká očarujúca odpoveď

 6. Cesaro

  Čítal som váš článok a páči sa mi, ďakujem.Napíšte správu