Rastliny

Jahodový „Toskánsko“: obľúbená a sľubná odroda


Jahodový „Toskánsko“ alebo hybridná forma záhradnej jahody „Toscana F1“ od spoločnosti „ABZ-semená“ bola chovaná už pred piatimi rokmi, dnes si však zaslúži zaslúženú pozornosť a od záhradníkov dostáva pozitívnu spätnú väzbu nielen u nás, ale aj v zahraničí. ,

Odrôdová charakteristika

Jahodové záhradné odrody "Toskánsko" sú najnovšou hybridnou opravou bobuľová kultúra a má veľmi nezvyčajný, dekoratívny vzhľad. Jahodové kríky sú zakrpatené, nie vyššie ako 13 - 15 cm, majú tmavo zelené, husté listy s výrazným leskom. Tmavo ružové kvety a svetlé, kužeľovité bobule dodávajú výsadbe bobúľ Toscana špeciálny dekoratívny efekt.

Prítomnosť dlhých stopiek, nezvyčajná farba kvetov a veľmi dlhá doba kvitnutia vám umožňujú pestovať túto odrodu záhradných jahôd v závesných kvetináčoch alebo na zvislých hrebeňoch. Odroda je široko žiadaná po navrhovaní skaliek a často sa používa v krajinnom dizajne ako kultúra kvitnutia pôdy.

Kvitnúca záhradná jahoda „Toscana“ vyzerá veľmi pekne pri výsadbe v podobe obrubníka, pozdĺž záhradných chodníkov a kvetinových záhonov. Hybridná forma tvorí značné množstvo hojne kvitnúcich fúzy charakterizovaných ľahkým zakorenením. Charakteristickým rysom odrody bola vysoká mrazuvzdornosť a vysoká miera sucha. Počas vegetačného obdobia je možné z každej jahodovej kríky získať až 1 kg vybraných bobúľ, ktoré sú stredne veľké a majú vynikajúcu dezertnú príchuť.

Ako pestovať lesné jahody

Hlavné choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia môžu nenapraviteľným spôsobom poškodiť lesné výsadby toskánskych záhradných jahôd. Existuje veľké množstvo škodcov, ktorí môžu poškodiť nielen kríky, ale aj jahody:

  • jahodový háďatko, na boj proti tomu, ktoré kríky bobúľ sú obklopené drážkami naplnenými vápnom;
  • jahodový roztoč, proti ktorému sa odporúča jarné ošetrenie bobúľ sivým koloidom alebo karbofosom a letné postrekovanie bobúľ Neoronom;
  • roztoče, proti ktorým sa strieka jahodové kríky roztokom na báze kalbofosu;
  • voška rastlín spôsobujúca obrovské škody na záhradných jahodách.

Proti rastlinnému parazitu sa používa postrek cesnakovým mydlom alebo moderné chemické prípravky. Je veľmi dôležité chrániť výsadbu bobúľ „Toscana“ pred napadnutím fusáriom a vädnutím plesne, múčnatkou, sivou hnilobou a hnedou a bielou listovou škvrnou.

Opatrenia na kontrolu letákov

Škodlivosť jahodových listových červov je čisto fokálnej povahy. Najčastejšie pozorovaná je porážka bobuľovitých rastlín parazitom rastlín na území Stredného, ​​Stredného Čierneho Zeme, Severného Kaukazu a niektorých ďalších regiónov. Ovipozity škodcov na spodnej strane listov. Priemerná miera plodnosti je asi 70 - 80 vajec.

Húsenice húseníc listnatých sú schopné v krátkom čase skeletonizovať mladé listy na značnú plochu záhonov jahôd. Priemerná doba vývoja každej generácie je jeden mesiac, takže sa môžu vyvíjať dve alebo tri generácie tohto nebezpečného rastlinného parazita za sezónu.

Súbor opatrení na ochranu toskánskych jahôd pred jahodovým listovým červom alebo Ancylis comptana Frol zahŕňa tieto opatrenia:

  • spracovanie jahodových plantáží do štádia hromadného kvitnutia s roztokmi založenými na prípravku Lepidocide v množstve 1-1,5 kg / ha;
  • skoré jarné postrekovanie bobúľ s „Actellicom“ alebo „Fosbetsidom“ vo forme koncentrovaného emulzného roztoku v množstve 0,5 - 0,6 l / ha.

V prítomnosti škodcu na plantážach bobúľ nachádzajúcich sa na osobných pomocných pozemkoch a na záhradných pozemkoch, také silné chemikálie, ako sú "Lepidocide", so spotrebou 20 - 30 g na každý liter vody. Príprava tabliet "Lepidocide" päť tabliet na liter vody by sa malo riediť. Dobrý výsledok dáva uplatnenie "Aktellik" alebo "Fosbetsida" zriedený v množstve 15 ml na každých 10 litrov vody.

Jahody: výber odrôd

Recenzie záhradníkov

Nový toskánsky hybrid odolný proti mrazu, ktorý má vysoko dekoratívne svetlé ružové kvety a vytvára kužeľové bobule dokonale zarovnaného tvaru, sa stal víťazom svetovej súťaže Fleuro Star. Bobule podľa záhradníkov majú vynikajúcu šťavnatosť, hustú a veľmi sladkú dužinu. Výhonky Toscany sú veľmi dlhé, až do metra dlhé a početné, čo poskytuje ďalšiu dekoratívnosť pri pestovaní bobuľovej kultúry v nádobách alebo závesných kvetináčoch. Kvitnutie a plodenie sa pozorujú v prvom roku pestovania.