Dom a záhrada

Strawberry "Queen": opis a technológia pestovania

Strawberry "Queen": opis a technológia pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahoda "Tsaritsa" od pôvodcu VSTISP je zaradená do štátneho registra Ruskej federácie na území stredného regiónu a je to sľubná odroda jahôd s priemernou dobou zrenia. Opis odrody daný pôvodcom predpokladá také vlastnosti, ako je univerzálny smer použitia a vysoké skóre chuti tesne pod päť bodov.

Odroda Popis a funkcie

Záhradná jahoda s názvom „Queen“ stabilne tvorí stredný rast, čiastočne sa šíri a má silnú pubertu rastlín. Listy veľkých rozmerov, výraznej zelenej farby, s hladkým povrchom a slabými indikátormi rebrovania. Povrch je konkávny, matný, s tupými zubami. Kvety sú veľké, biele, bez krútenia lístkov. Stonky kvetov, priemerne vysoké, sa nachádzajú mierne pod listami. Kvetenstvo je kompaktné a má pomerne malé kvety.

Bobule sú stredne veľké a vážia maximálne 11 - 12 g, pravidelný kužeľový tvar, bez prítomnosti krku. Povrch bobule je tmavočervený, s výrazným leskom. Plne dozreté červené mäso, hustá textúra, s dobrou šťavnatosťou, sladkou a kyslou chuťou, s jemnou arómou.

Strawberry "Queen": vlastnosti odrody

Priemerné ukazovatele úrody zaznamenané v dôsledku odrodových testov v našej krajine sú približne 100 - 128 kg / ha. Odolnosť proti najbežnejším škodcom hmyzu a závažným chorobám nie je nižšia ako úroveň hlavných štandardných odrôd. Indikátory odolnosti proti suchu a teplu sú pomerne vysoké a odolnosť proti mrazu je priemerná.

Jarná práca

Jahodové kríky „Tsaritsa“ sa musia usporiadať skoro na jar, ihneď po roztopení snehu:

 • odstránenie mulčovacej vrstvy z jahodových vykládok, ktorá sa v zimnom období nerozpadla;
 • úprava pôdy a bočných hrebeňov výsadbou jahôd;
 • hnojivé kríky záhradných jahôd plnými minerálnymi hnojivami alebo vysokokvalitnými organickými látkami;
 • na úpravu minerálov sa odporúča použiť 1 polievkovú lyžicu. l. síranu amónneho a 400 ml mulleínu, zriedeného v 10 litroch vody alebo 1 polievková lyžica. l. nitroammophoski na 10 l vody;

 • ako vysoko účinný obvaz organického pôvodu je žiaduce použiť roztok založený na mulleíne alebo hnoji, ako aj bylinné alebo žihľavové infúzie;
 • vykonávanie preventívnych opatrení proti škodám jahodami chorobami a škodcami pomocou chemických insektofungicídov alebo biologických výrobkov;
 • možnosti ošetrenia jahodových kríkov „Taurus“ alebo „Caesar“ sa môžu považovať za možnosti ochrany, použitie „Fitoverma“ a „Acrofit“ na plodinách bobúľ má dobrý účinok;
 • mulčovanie jahodových hrebeňov s organickou hmotou, ktorá sa najčastejšie používa slama, piliny alebo seno.

Ak sa jarné obdobie vyznačuje vysokou teplotou a suchom, potom sa bez problémov po odstránení všetkých suchých alebo mrazom poškodených listov vykoná zavlažovanie vodou a následné povrchové uvoľnenie pôdy.

Pravidlá pre prípravu na zimu

Správna a včasná príprava jahôd Tsaritsa na zimné obdobie určí výnos a kvalitu bobúľ v nasledujúcom vegetačnom období. Kultúra bobule je relatívne nenáročná, ale reaguje na množstvo aktivít:

 • po konečnom zbere vysokokvalitné buriny a plytké uvoľnenie pôdy medzi radmi bobuľovej kultúry;
 • ak je to potrebné, pridajte pod bobuľové kríky úrodnej pôdy kontrolu umiestnenia jadra rastliny;
 • povinné prerezávanie a odstránenie všetkých starých a chorých listov z kríkov bobúľ;
 • hnojenie minerálnymi a organickými hnojivami sa môže nahradiť pridaním roztoku založeného na obyčajnom drevenom popole pod bobuľovú kultúru.

Aj keď sú odrody dostatočne zimou odolné a mrazuvzdorné, je vhodné otepľovať bobuľoviny na konci jesene. Na tento účel sa odporúča použiť suchú slamku, ktorá sa v prípade potreby môže nahradiť spadnutými listami, smrekovými konármi alebo stonkami kukurice. Dobrý výsledok sa dá dosiahnuť použitím krycieho materiálu vo forme lutrasilu alebo pradeného vlákna.

Tipy a recenzie záhradníkov

Podľa mnohých recenzií záhradníkov, ako aj podľa názoru skúsených odborníkov, pre rôzne záhradné jahody nazývané „kráľovná“ sa vyznačuje nenáročnosťou a vynikajúcou adaptáciou na rôzne podmienky pestovania. Odroda sa osvedčila nielen v záhradníctve našej krajiny, ale vykazuje vynikajúci výnos a prepravovateľnosť aj pri pestovaní na malých farmách.

Najväčšou hrozbou pre výsadbu tejto odrody sú larválne štádium chrobáka a drôtenky. V záujme ochrany záhradnej kultúry pred poškodením záhradníci radia pred výsadbou pôdy v oblasti s použitím amoniaku. Jahodové rastliny „Tsaritsa“ majú pomerne kompaktnú a pohodlnú formu na pestovanie na osobnom pozemku, takže odporúčaná optimálna vzdialenosť medzi kríkmi bobúľ nesmie byť väčšia ako 20 cm.

Ako pestovať lesné jahody

Pri pestovaní tejto bobúľovej kultúry v oblastiach so zasneženými zimami a vysokou úrovňou snehovej pokrývky rastliny veľmi ľahko tolerujú pokles teploty na -25-40 ° C. Ak sa však pestujú v oblastiach s nedostatočnou snehovou pokrývkou, zníženie teploty na -22 ° C sa môže stať smrteľnými pre jahodové kríky. Preto musí jesenná príprava plantáží bobúľ nevyhnutne zahŕňať ochranné opatrenia pre výsadbu úkrytov a otepľovanie počas zimy.