Rastliny

Jahoda "Popoluška": recenzie záhradníkov a pestovanie zo semien


Jahody "Popoluška" chované spoločnosťou NIZISNP. Odroda bola výsledkom práce na krížení odrody Festivalnaya s veľmi slávnou a populárnou zahraničnou odrodou Zenga-Zengana. Táto oprava jahodovej záhrady kombinovala iba najlepšie vlastnosti rodičovského páru zapojeného do výberových prác.

Vlastnosti triedy

Kríky záhradných jahôd „Popoluška“ sú silné, ale kompaktné, s dobrými indikátormi lístia. Charakteristickým rysom odrody je mierne tvorenie fúzy materskými kríkmi.

Opis odrody predpokladá prítomnosť veľkých tmavozelených listov s charakteristickým voskovým povlakom. Početné stopky sú dlhé a dosť silné. Kvetenstvo kompaktného typu s nízkym rozkvetom sa nachádza pod listami alebo s nimi v rovnakej úrovni. Kvety sú veľké, majú biele a mierne skrútené lístky.

Bobule tupého tvaru, atraktívny vzhľad. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ môže byť 21 - 23 g. Medzi charakteristické znaky odrody patrí skutočnosť, že bobule prvej úrody sú pomerne veľké, dosahujú hmotnosť 40 g. Odroda patrí do kategórie priemerného dozrievania plodiny. Zrná dužina oranžovo-červenej farby, hustá textúra, sladkokyslá a dezertná chuť.

Výťažky sú vysoké. Odolnosť tejto odrody v zime je na veľmi slušnej úrovni. Odroda sa vyznačuje odolnosťou proti múčnatke, ale v niektorých rokoch môže byť plodina ovplyvnená šedou hnilobou.

Opis technológie pestovania osiva

Existuje názor, že jahody odrody Popoluška, získané zo semien, pestujú silnejšiu a produktívnejšiu plodinu bobúľ ako v dôsledku zakorenenia fúzy alebo pri výsadbe už pripravených sadeníc získaných v škôlkach.

Pestovanie zo semien sa týka dosť náročných procesov získavania kvalitných a hojných plodín obsahujúcich bobuľoviny ovocia, preto si vyžaduje prísne dodržiavanie technológie výsadby a starostlivosti o sadenice:

  • najlepší čas na siatie semien jahôd je skorá jar, najlepšie začiatkom marca;
  • ako nádoby na pestovanie jahôd sa odporúča používať hrnce s nízkou rašelinou s výškou najviac 7-8 cm, ktoré musia mať kvalitné drenážne otvory;
  • pôdna zmes na siatie osiva by mala byť voľná a mala by obsahovať piesok, humus a vysokú rašelinu;

Ako pestovať lesné jahody

  • môžete použiť hotovú pôdu, ktorá je určená na pestovanie izbových rastlín alebo univerzálneho typu;
  • pred výsevom je nevyhnutné pôdu dezinfikovať zavlažovaním slabým roztokom manganistanu draselného alebo zahriatím na vysokú teplotu v peci;
  • Získanie pôdy špeciálnymi prípravkami, napríklad Maxim, vedie k dobrým výsledkom, čo zníži riziko porážania sadeníc jahôd takým nebezpečným ochorením, ako je čierna noha.

Najlepšie je pestovať jahodové semená v rašelinových kvetináčoch jeden po druhom, čo vám umožní nevykonávať namáhavé kroky na potápanie sadeníc. Hrnce by mali byť naplnené pôdou a zalievané hojne asi dva dni pred výsevom. Pred výsevom semien sa horná vrstva pôdy zvlhčí teplou vodou zo striekacej pištole.

Semená záhradných jahôd posypte pôdou nie je potrebné. Po zasiatí by sa výsadobné nádoby mali zakryť fóliou, aby sa vytvoril skleníkový efekt, a umiestniť sa do miestnosti s teplotným režimom + 23 - 25 ° C až do vzniku. Plody je potrebné pravidelne vetrať a navlhčiť teplou vodou zo striekacej pištole.

Tipy na starostlivosť

V podmienkach správneho teplotného režimu a pri optimálnych ukazovateľoch vlhkosti sa semenáčiky záhradných jahôd odrody Popoluška objavia približne po dvoch týždňoch. Ďalšia starostlivosť o sadenice jahôd je jednoduchá a pozostáva z nasledujúcich činností:

  • odstránenie filmového povlaku zo sadeníc a umiestnenie pristávacích kontajnerov na najviac osvetlenom a teplom mieste bez prítomnosti prievanu;
  • zalievanie pôdy vysychaním sadeníc;
  • po objavení štvrtého príbalového letáka sa odporúča začať týždenné ošetrovanie rastlín „Kemira-Lux“, „Rozpustný“ a „Akvárium“, ktoré sa majú striedať a kombinovať s zavlažovacími činnosťami;
  • uskutočňovanie postupov kalenia s odstraňovaním mladých rastlín na krátku dobu v chladnejších podmienkach, ktoré pripravia sadenice jahôd na otvorené podmienky na zemi.

Vysoko kvalitné a silné sadenice záhradných jahôd by mali mať šesť listov a dobre rozvinutý koreňový systém. Sadenice jahôd je možné vysádzať na otvorenom teréne až po stanovení teplých dní a hrozí poškodenie rastlín neskorými jarnými mrazmi.

Odporúča sa, aby sa štandardná vzdialenosť medzi rastlinami, ktoré sa majú vysadiť, udržiavala na úrovni 40 - 45 cm. V prvých dňoch po výsadbe potrebujú mladé rastliny zatienenie. V závislosti od poľnohospodárskej technológie môžu záhradné jahody, populárne od záhradníkov odrody Popoluška, pestované zo semien, predstavovať dobrú úrodu v prvom roku.

Recenzie záhradníkov

Odroda jahôd (záhradných jahôd) „Popoluška“ dostáva najpriaznivejšie recenzie od profesionálnych záhradníkov a letných obyvateľov nielen u nás, ale aj v zahraničí. Podľa skúsených záhradkárov si prítomnosť kompaktných, ale dostatočne silných kríkov a vysoká produktivita odrody vyžaduje zvýšené požiadavky na úrodnosť a vlhkosť pôdy v oblasti.

Tajomstvá pestovania jahôd

Odroda Popoluška veľmi dobre reaguje na včasné a kompetentné aplikácie hnojív vrátane organickej chémie a základných komplexných hnojív. Maximálna tvorba kvetov a stopiek prvej a druhej úrody sa pozoruje iba pri prísnom dodržiavaní technológie pestovania a vysokej poľnohospodárskej technológie.