Nápady

Jahody "Darenka": opis odrody a odporúčania pre pestovanie


Záhradná jahoda je jednou z najobľúbenejších a najvyhľadávanejších bobúľ v našej krajine. Jahody alebo záhradné jahody, odrody "Darenka" veľmi skoré dozrievanie, získané domácimi chovateľmi a dokonale prispôsobené pôdnym a klimatickým podmienkam Ruska. Pôvodcom odrody bola výberová záhradnícka stanica Sverdlovsk VSTISP.

Charakteristický a botanický opis

Rôzne záhradné jahody "Darenka" má neopravujúce, vzpriamené stredne veľké kríky. Fúzy sú stredne silné, bledo červené. Listy sú veľké, svetlozelenej farby, so slabými vráskami, mierne vyklenuté, dospievajúce a dosť matné. Listy listov sú stredne veľké, s priemerným pubertom.

Kvitnúce bisexuálne, s bielymi kvetmi umiestnenými nad listami. Kvetenstvo je kompaktné a má kvitnúce kvety. Bobule sú dosť veľké. Vyznačujú sa pravidelnou tupou formou s prítomnosťou krku. Povrch a dužina úplne zrelého bobule sú tmavočervené, so sladko-kyslou chuťou a výraznou arómou. V súlade s poľnohospodárskou technológiou a za priaznivých pôdnych a klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ je 8,4 - 6,5 g.

Podľa výsledkov degustácie bola odroda ohodnotená 4,4 bodmi. Ukazovatele priemernej produktivity dosahujú 107 - 109 kg / ha. Opis odrody uvedený pôvodcom naznačuje, že zimná mrazuvzdornosť je vo väčšine regiónov našej krajiny celkom prijateľná.

Ľudové dressingové recepty

Jahoda je nielen chutné a voňavé bobule, ale aj veľmi obľúbená vidiecka kultúra, ktorá sa pestuje v domácej záhradke našej krajiny takmer všade.

Odroda "Darenka" je charakterizovaná ako dosť nenáročná. Vysoká produktivita však znamená nielen prítomnosť vysoko úrodnej pôdy, ale aj systematické vrchné ošetrovanie porastov bobúľ. V posledných rokoch je ekologické poľnohospodárstvo, ktoré je veľmi populárne s cieľom získať plodiny, ktoré sú pre životné prostredie najpriaznivejšie, je založené na minimálnom použití chemických hnojív.

Jahody: výber odrôd

Skúsení záhradníci sa už dlho naučili, ako získať vysoké výnosy veľkých a chutných bobúľ použitie vrchných obväzov založených na ľudových osvedčených receptúrach:

  • jednou z najpopulárnejších ľudových metód kŕmenia jahôd je použitie mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú asi dvadsať najdôležitejších aminokyselín, ako aj minerálov, vápnika, dusíka, fosforu a síry;
  • mlieko alebo srvátka na vrchnú úpravu je doplnená drevným popolom, ako aj humusom a hnojom;
  • taká spoločná záhradná burina, ako je žihľava, obsahuje draslík a dusík. Nie je ťažké pripraviť si žihľavovú výživnú infúziu pre jahody: kríky kopřiv by sa mali naliať do vody, naložiť zaťaženie na vrch, infúzne hnojivo by malo byť do jedného týždňa a infúziu pravidelne premiešavať. Bezprostredne pred aplikáciou by mala byť zriedená vodou v pomere 1:20.

Na kŕmenie porastov bobúľ sa odporúča používať organickú hmotu vo forme humusu, hnoja, kompostu, vtáčieho trusu alebo rašeliny.

Tipy na starostlivosť

Najnáročnejšou starostlivosťou je starostlivosť o lesné jahody pod názvom „Darenka“ na jar a príprava ovocných sadov na zimu. So suchou jarou môžete začať zavlažovanie jahôd od konca apríla. Na jar a na jeseň by sa jahodové kríky mali napojiť raz týždenne. V letných dňoch bolo potrebné zvýšiť množstvo zálievky raz za tri dni.

Po odstránení buriny a plytkého uvoľnenia, pred fázou aktívneho kvitnutia jahôd a bezprostredne po zbere sa odporúča ošetriť bobuľovú kultúru prípravkami. "Caesar" a "Taurus". Na boj proti hlavným škodcom a najbežnejším chorobám sa jahody liečia Fitosporínom a koloidnou sírou. V oblastiach s nestabilným počasím sa odporúča pestovanie bobúľ.

Hodnotenie stupňa

Jahodové odrody "Darenka" sa vzťahujú na neopravené jahodové odrody, dozrievajú veľmi skoro. Vzhľad bobule je veľmi atraktívny. Odroda je univerzálna, tvorí rastliny stredne veľkého, rovného typu. Podľa pôvodcu sú bobule veľké, majú perfektný jahodový tvar, majú tmavočervenú hmotnosť. Chuť je sladká a nie príliš výrazná kyslosť bobúľ. Celulóza má jahodovú príchuť, má vatovo elastickú konzistenciu, je šťavnatá a mäsitá.

Pravidlá strihania jahôd

Podľa väčšiny záhradníkov je však táto odroda pomerne výrazná a prakticky sa nelíši od väčšiny ostatných odrôd populárnej bobuľovej kultúry. Preto je spätná väzba záhradníkov a letných obyvateľov z rôznych oblastí Ruska o jahodách „Darenka“ veľmi protichodná.