Dom a záhrada

Hybrid jahôd a jahôd


Dnes som v seminárni dostal ponuku na kúpu rastliny s názvom malinové jahody. To sa mi však nehodí do mojej hlavy: skutočne sa im podarilo krížiť tieto úplne odlišné rastliny?

Áno, dnes si proces rozmnožovania hybridov skutočne získava na popularite. Jedným z nich je kríženec jahôd a malín. Skeptici na dlhú dobu jednoducho odmietali veriť v samotnú možnosť tohto, odkazujúc na odrody jahôd. Ako sa však ukázalo, márne.

Sama o sebe je to veľmi krásna rastlina, ktorá bola prvýkrát vybraná v zahraničí začiatkom 20. storočia. Je to ker, ktorý sa pomaly, ale iste bude plaziť po vašom webe. Zakorenil dobre aj na neupravenej pôde. Jeho kvitnutie nastane v júni a rodenie v auguste. Jahodové maliny poteší krásnym šťavnatým ovocím až do mrazov.

Vzhľad, bobule sú veľmi nezvyčajné, pripomínajú záhradné jahody. Jahody sa však šíria po zemi a jahody s malinami sú kríky. Po dozrievaní z bobúľ si vôbec neberiete oči: sú veľké, svetlé, šťavnaté a veľmi chutné. Je príjemné nielen ich jesť, ale aj používať ako ozdobu slávnostného stola. Dôrazne sa odporúča počkať na konečné zrenie, pretože nezrelé bobule jahodovo-malinovej, aj keď majú krásny vzhľad, majú veľmi horkú chuť. Mimochodom, zatiaľ neexistuje hybridný názov, preto sa názov maliny považuje za najbežnejší.

Malina sa tu však vysleduje veľmi mierne, ako na fotografii.

Ako pestovať maliny

Ako viete, hybridy rastlín sú zvyčajne lepšie ako ich rodičia. Toto sa v plnom rozsahu vzťahuje na tento závod. Záhradníci, ktorým sa podarilo vyvinúť túto odrodu, upozorňujú na absenciu červami rozmaznaného ovocia malinových jahôd. Minimálna starostlivosť o zariadenie tiež poteší.

Stojí za zmienku, že sadenice tohto bobule sú dnes považované za exotické, pretože ich cena je vysoká. Jedná sa o hybridnú exotiku. Je preto na vás, aby ste sa rozhodli, či si kúpite takú rastlinu, alebo či je lepšie kúpiť za tieto peniaze kvalitné jahody a maliny a zasadiť ich, doplnené jahodami.