Inštrukcia

Rybárska odroda Dove


Holubica - rôzne ríbezle - sa získala krížením v roku 1942. A do dnešného dňa je tento považovaný za jednu z populárnych odrôd čiernych ríbezlí.

Opis stupňa

Currant Dove patrí do skupiny odrôd dozrievajúcich a dozrievajúcich. Zber bude možný koncom júna alebo začiatkom júla. Pri správnej starostlivosti o rastlinu z jedného kríka môžete zhromaždiť rekordných 5 kg úrody. Kríky nie sú vysoké, ale silné a stredne rozšírené. Krík je husto pokrytý zelenými listami. Foto (Obr. 1) rôznych čiernych ríbezlí Dove je uvedené nižšie.

Odroda je veľmi náročná na zalievanie a zloženie pôdy. Výhonky ríbezlí mierne spustené a zakrivené. Bobule na kefke sú husto usporiadané. Priemerná dĺžka kefy je asi 5 až 7 cm, bobule samotné nie sú príliš veľké. Chuť nie je sladká, ale s mierne kyslosťou, Vzhľadom na to, že dužina je mäkká a koža je tenká, bobule sú pokrčené a zle transportované.

Nevýhody odrody spočívajú v slabej imunite voči účinkom roztočov a múčnatiek. Podrobný opis odrody vám umožní pochopiť, či sú ríbezle schopné vo vašej záhrade poskytnúť dobrú úrodu. Ak chcete zbierať dobrú úrodu, musíte sa o ňu riadne starať.

Ako sa starať o čierne ríbezle

Základná starostlivosť o ríbezle pozostáva z:

  • pravidelné zavlažovanie;
  • hnojenie pôdy;
  • uvoľnenie pôdy;
  • lemovanie kríkov;
  • mulčovanie.

Kríky ríbezlí by sa mali pravidelne zalievať, najmä za veterného a suchého počasia. Polievanie je najlepšie večer, takže vlhkosť sa môže cez noc dostať do koreňového systému.

V priemere musíte pod jedným dospelým kríkom ríbezle naliať 2 až 3 vedrá vody. Počas zavlažovania nedovoľte, aby sa voda dostala do stredu puzdra. Pretože voda padá do medzier stoniek as príchodom chladného počasia mrzne, čo ďalej vedie k smrti kríka. Polievanie sa musí vykonávať okolo koruny, takže po obvode kríka by mal byť urobený malý otvor.

Ríbezle: výber odrôd

Zalievanie ríbezle je potrebné, kým sa na rastline neobjavia vaječníky. V takom prípade nadmerná vlhkosť ovplyvňuje chuť plodov a vedie k ich praskaniu.

Pri starostlivosti o ríbezle má dôležitú úlohu uvoľnenie pôdy. Pôda pod kríkom by mala byť vždy v uvoľnenom stave. Na jar môže byť pôda mulčovaná. Na to môžete použiť rašelinu alebo mach.

V niektorých prípadoch sa pôda prelieva novinami. A to má svoje výhody. Počas vytvárania zeleného kužeľa a izolácie obličiek noviny nedovolia hmyzím škodcom opustiť pôdu po prezimovaní a tiež zabraňujú odparovaniu vlhkosti. Počas obdobia kvitnutia je však potrebné noviny odstrániť. Namiesto novín si môžete položiť špeciálny poťahový materiál vyrobený z agrofibru.

Kľúčom k dobrej úrode je kvalitná a včasná úprava pôdy.

V období aktívneho rastu výhonkov potrebuje odroda čiernych ríbezlí Dove živiny. Vrchný obväz môže byť minerálny aj organický. Je potrebné hnojiť takým spôsobom, aby polomer oplodnenej zeminy bol o niečo väčší ako polomer koruny. Na jar je najlepšie oplodniť ríbezle dusíkatými hnojivami a na jeseň potaš alebo fosfor. Kravy sa musia kŕmiť každý rok.

Prečo prerezávať ríbezle

Kompetentné prerezávanie rastlín tiež ovplyvňuje plodnosť kríkov a chuť bobúľ. Ak sú dodržané pravidlá zalievania a vrchného dresingu a ríbezle nie sú s plodinou spokojné, potom je pravdepodobné, že krík musí byť prerezaný.

Orezanie ríbezle je najlepšie na jar. Záhradníci identifikujú niekoľko situácií, keď potrebujete vykonať tento postup. Ak sa vetvy kríkov začnú pestovať vo vnútri, potom v budúcnosti iba zahusťujú kríky a negatívne ovplyvňujú plodnosť rastliny. Takéto vetvy by sa preto mali orezávať včas.

Keď prestanú rásť korene, je potrebné v tomto prípade skrátiť niekoľko vetiev o 1/3 celkovej dĺžky. Ak takýto postup neprináša výsledky, je potrebné odrezať niekoľko slabých vetiev k zemi. Ak chcete obnoviť rovnováhu medzi koreňovým systémom a leteckou časťou, musíte získať nové základné strieľanie zo zeme.

Odroda čiernych ríbezlí Dove vo veku 5-6 rokov by mala mať na kríku asi 12 - 15 výhonkov. Aby ste to dosiahli, musíte pravidelne zastrihávať staré stonky. Staré výhonky vlastne neprinášajú ovocie, preto je potrebné ich nahradiť mladými. Za týmto účelom sa výhonky odstraňujú od samého koreňa.

Jarné prerezávanie by malo vychádzať z výsledkov minuloročného rastu. Ak je snímka slabá, musíte v takom prípade odrezať hornú časť vetvičky na miesto, kde sa nachádza silná horná časť.

Choroby a liečba čiernych ríbezlí

Najčastejšie sa na čiernom ríbezli odrody Golubka tvorí múčnatka. Táto choroba je spôsobená huby, ktorá hibernácie na padlých plodoch alebo listoch rastlín. Spravidla sa múčnatka objavuje do polovice leta. Na plodoch sa tvorí biely povlak. V priebehu času sa mycélium stáva hnedým a hustým. Postihnuté puzdro je výrazne zakrpatené. Ak sa závodu neposkytuje včasná pomoc, môže to viesť k strate úrody a v budúcnosti k smrti kríka.

Pri prvých prejavoch choroby sa musí krík postriekať síranom meďnatým alebo roztokom uhličitanu sodného. Spracovanie by sa malo vykonávať každých 10 dní. Ríbezle sa tiež môžu liečiť infúziou založenou na hnilobe sena alebo rašeliny.

Najnebezpečnejším škodcom ríbezle Golubka je kliešť, Ak s tým nebudete bojovať, krík výrazne oslabí a neprinesie úrodu. Jeho prítomnosť môže byť určená deformovanými listami a výhonkami, ktoré sú v raste pozadu. Bobule, ktoré nedosahujú úplnú zrelosť, odpadnú. Obličky majú rôzne veľkosti.

Ako pestovať čierne ríbezle

Ako sa s tým vysporiadať? Krém z ríbezlí sa musí ošetrovať prípravkami na báze koloidnej síry. Je tiež potrebné odstrániť postihnuté obličky, a ak je kliešť vážne poškodený, mali by sa odrezať celé konáre.