Nápady

Blueberry Elizabeth: opis a recenzia odrody


Pred pár rokmi boli čučoriedky považované za exotickú rastlinu. Dnes je táto rastlina v záhrade stále bežnejšia. Blueberry Elizabeth je považovaná za jednu z najbežnejších odrôd. O jeho užitočných vlastnostiach sa dá hovoriť donekonečna. Jedná sa o nenáročný a užitočný ker bobule. Ale bez znalosti zložitosti pestovania a starostlivosti je nepravdepodobné, že by si príjemná chuť bobúľ vychutnala.

Opis stupňa

Čučoriedka Elizabeth sa vyznačuje rozľahlým a vzpriameným kríkom. Dĺžka kríka dosahuje asi 1,6 - 1,8 m. Výhonky rastliny majú červenú farbu. Čučoriedky sú okrúhle a silné a majú príjemnú sladkú chuť. Podľa charakteristík chuti je rozmanitosť záhradných čučoriedok Elizabeth vynikajúca ako všetky ostatné. Prvá plodina sa môže zozbierať začiatkom augusta.

Záhradná čučoriedka Elizabeth má v porovnaní s inými odrodami niekoľko výhod:

  • s náležitou starostlivosťou môžete dosiahnuť rekordný výnos z každého puzdra, asi 4 až 6 kg;
  • bobule sa skladujú dlhú dobu a nezhoršujú sa;
  • rastlina je rezistentná na plesňové choroby, ako je hniloba koreňov, rakovina kmeňov a pleseň;
  • kvôli malému vetveniu a priamym vetvám bobule dostávajú dostatočné množstvo slnečného svetla na dozrievanie;
  • po dozretí bobule nespadajú, ale zostávajú na konáre, čo uľahčuje zber.

Nevýhody tejto odrody sú nízka odolnosť proti mrazu. Bohužiaľ nie je možné pestovať takú rozmanitosť čučoriedok vo všetkých regiónoch. A tiež neumožňuje pestovanie čučoriedok na priemyselné účely.

Napriek svojej odolnosti voči škodcom a rozvoju plesňových chorôb by sa na preventívne účely mali záhradné čučoriedky každý rok postriekať zmesou Bordeaux., Ak sa na rastline objavili drobní škodcovia, musí sa ošetriť Topazom alebo Fundazolom. Táto liečba by sa mala vykonávať v intervaloch jedného týždňa.

Čučoriedky: výsadba a starostlivosť

Kedy zasadiť čučoriedky

Na jar aj na jar môžete pestovať záhradné čučoriedky. Všeobecne sa uznáva, že jarná výsadba je spoľahlivejšia, pretože v lete majú sadenice čas na to, aby rástli silnejšie, a teda tolerovali mráz. Pred výsadbou by ste si mali vybrať miesto na záhrade. Malo by to byť slnečné miesto, inak bobule nesladia a bude ich málo. Čučoriedky neznášajú prievan, takže miesto by malo byť chránené pred vetrom. Ak ste sa rozhodli na mieste, môžete pristúpiť k príprave pôdy. Čučoriedky uprednostňujú iba kyslú pôdu. Úroveň kyslosti pôdy by mala byť v rozmedzí 3,5 až 4,5 pH.

Na jar rastú čučoriedky skôr, ako púčiky napučia. Vyberte si sadenice v kvetináčoch, kde sú korene uzavreté. Korene čučoriedok sú spravidla dlhé a krehké, takže pred výsadbou položte kvetináč s rastlinou do vody na 20 až 30 minút, potom odstráňte sadenicu a starostlivo narovnajte jej korene.

Pripravte výsadbový otvor, ktorého hĺbka by mala byť približne 60 x 60 cm Pri výsadbe viacerých kríkov odrody Elizabeth by mala byť vzdialenosť medzi nimi najmenej 120 cm. Na dno otvoru položte rašelinu s pilinami a pieskom. Na oxidáciu pôdy sa môže pridať malé množstvo síry. Neodporúča sa pridávať organické hnojivá počas výsadby, pretože alkalizujú pôdu. Korene sadenice musia byť starostlivo rozložené po stranách, po ktorých môžete posypať zemou a vodou. Okolitá pôda musí byť posypaná pilinami alebo slamou.

Princíp výsadby záhradných čučoriedok na jeseň je podobný jaru. Iba v tomto prípade, po výsadbe, sadenice musia odstrániť slabé konáre a všetky ostatné musia byť rozrezané na polovicu. Tento postup sa musí vykonávať výlučne prostredníctvom jednoročných sadeníc.

Propagácia záhradných čučoriedok

Čučoriedky sa môžu množiť tromi spôsobmi: semená, odrezky alebo deliace kríky. V prvom prípade sa semená zbierajú zo zdravých kríkov a trochu sušia. S príchodom jesene sa semená môžu vysiať na mieste výcviku, kde sa vopred vykopala pôda s kyslou rašelinou. Semená sa môžu vysiať aj na jar, iba na to sa musia uchovávať v chladničke 3 mesiace. Semená je vhodné zasiať do hĺbky 1 cm, posypeme rašelinou zmiešanou s pieskom zhora. Pre klíčenie semien je potrebné dodržiavať teplotný režim, pravidelné zalievanie a uvoľňovanie pôdy. Najlepšie hnojiť pôdu dusíkatými hnojivami. Po 2 rokoch sa sadenice môžu presadiť na trvalé miesto. Prvá plodina sa objaví po 7-8 rokoch.

Druhá metóda rozmnožovania čučoriedok je omnoho účinnejšia a spoľahlivejšia. Preto je potrebné používať odrezky rastlín, ktoré sa tvoria na jeseň alebo skoro na jar. Dĺžka rukoväte by mala byť v rozmedzí 8 - 15 cm. K koreňovému systému vytvorenému čo najskôr a k začatému rastu zvoľte silnejší výhonok. Na to, aby sa výhonok zakorenil, by sa mal mesiac uchovávať pri teplote 1 - 5 ° C. Potom môžu byť odrezky zasadené do pôdy a pokryté substrátom rašeliny a piesku s hrúbkou 5 až 6 cm, pričom sa odrezky môžu po 2 rokoch vysádzať na trvalé miesto.

Čučoriedka: výber odrôd

Pri použití tretieho spôsobu rozmnožovania záhradných čučoriedok je krík rozdelený tak, aby koreňový systém každého kríka bol dlhý najmenej 5 - 7 cm, v tomto prípade by sa mali rozdelené časti kríka okamžite vysadiť do zeme. Ak sa rastlina rozmnožuje týmto spôsobom, plodina čučoriedok nebude v budúcnosti dlho.

Na pravidelné a dobré rodenie plodín je potrebné orezávať záhradné čučoriedky.

Ak sa v kríku objavia choré konáre, musia sa odstrániť a spáliť. V ročných kríkoch počas obdobia kvitnutia je potrebné odstrániť všetky kvety, čo priaznivo ovplyvní ďalší rozvoj rastliny. Pri rezaní kríkov vo veku 2 až 4 roky je hlavnou úlohou vytvoriť silnú kostru, ktorá vydrží hmotnosť plodiny. Preto by sa mali odstrániť slabé vetvy a bazálne výhonky. V starších rastlinách je potrebné okrem suchých konárov rezať aj výhonky. Nedovoľte spojenie vetiev so susednými rastlinami - nepriaznivo to ovplyvní chuť bobúľ.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Pestujeme čučoriedky (Smieť 2020).