Rastliny

Záhradná jahodová želé: príprava, skladovanie a výhody zákusku


Zrelé jahodové želé sú úžasne chutné zákusky plné vitamínov. Existuje mnoho receptov na prípravu takého jedla a všetky sú jednoduché - na zimné obdobie si môžete doplniť želé, pridať do nej želatínu alebo bez nej.

Čerstvé jahodové želé

Výroba dezertov trvá veľmi málo času, ukázalo sa, že je voňavá a neuveriteľne chutná. Algoritmus na jeho prípravu je jednoduchý:

 • Bobule sú pripravené - sú vytriedené (nemala by existovať jediná jahoda so stopami kazenia), baňa opatrne umyť v cedníku a nechať vodu odtiecť.
 • Vysušené bobule sa nalejú do hrnca, vylejú sa do čistej vody a zapália sa malý oheň. Pomery prísad: liter vody na kilogram jahôd.
 • Varenie trvá 15 - 17 minút, počas ktorého sa musí hmota pravidelne premiešavať.
 • Po uplynutí stanoveného času sa výsledná zmes odstráni z tepla a prefiltruje sa.

 • Do prevarenej šťavy pridajte 780 - 800 gramov granulovaného cukru, dôkladne premiešajte a misky znovu vložte do ohňa pomocou sirupu.
 • Varenie by sa malo robiť, až kým sa obsah riadu nezníži na polovicu, nezabudnite odstrániť penu.
 • Potom sa do misky pridá balík kyseliny citrónovej, sirup sa znova mieša a odstráni sa z tepla.
 • K zmesi sa pridá vopred nariedená želatína (asi 25 - 30 gramov) a zmes sa mieša, až kým sa zrná úplne nerozpustia.
 • Teraz by ste mali sirup znovu namočiť - týmto postupom sa sirup úplne zbaví želatínových hrudiek.
 • Hmota sa znova zapáli a varí, často sa mieša. Pripravená želé sa zvažuje, ak niekoľko kvapiek hmoty položených na tanieri zhustne.

Varená jahodová želé sa vloží do horúcej nádoby a uloží sa do sterilizovaných pohárov s objemom najviac 1,5 litra. Plechovky sú zvinuté železnými viečkami, neskrývajú sa a neotáčajú sa hore nohami - želé by sa mali ochladiť na prirodzenú izbovú teplotu. Obrobok je možné jesť okamžite po úplnom ochladení alebo ho uložiť na chladné miesto na dlhodobé skladovanie až šesť mesiacov až rok.

Ako vyrobiť jahodovú želé

Mrazená jahodová želé

Toto jedlo sa môže podávať na stôl ako nezávislé jedlo alebo ako ozdoba. Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • 3 poháre vody;
 • 0,5 kg mrazených bobúľ;
 • lyžica suchej želatíny;
 • 100 - 120 g granulovaného cukru.

Prvým krokom je príprava želatíny - uvedené množstvo prísady sa zriedi v jednej pohári ľadovej vody a nechá sa niekoľko hodín. Potom musíte rozpustiť želatínu vo vodnom kúpeli, pričom sa uistite, že zmes nevarí.

Ďalším krokom je príprava plodov. Musia sa utrieť sitom alebo rozdrviť v trecej miske, ktorá bola predtým rozmrazená. Šťava, ktorá je výsledkom manipulácie, sa ochráni a naleje do samostatnej nádoby, pyré sa naleje vodou a vloží sa do zahrievaného sporáka. Dezert môže ozdobiť malé množstvo jahôd.

Potom sa do prevarenej zmesi pridá odmerané množstvo cukru a hmota sa varí, až kým sa cukor úplne nerozpustí. Po varení sa zmes nechá mierne vychladnúť a potom sa prefiltruje. Do hotovej tekutiny sa naleje bobuľová šťava a želatína, všetky zložky sa zmiešajú.

Hmota sa rozloží do čistej, naliatej do ľadovej vody, silikónových foriem, na dno ktorých sa bobule ponechané na dekoráciu už položia. Dezert sa umiestni do chladničky, až kým úplne nevychladne, a potom ju možno servírovať na stôl.

Pomocou podobného receptu si môžete uvariť nemenej pôsobivú chuť a estetické vlastnosti želé z jahôd, ostružín, malín, ríbezlí.

Jahodová želé želatína zadarmo

Na prípravu chutného zákusku bez použitia želatíny potrebujete:

 • kilogram triedených a umytých bobúľ a pol pol nezrelé, ošúpané z chvostov, semien, šupiek jabĺk (drvené do pyré);
 • naplňte hmotu cukrom a nasaďte horák zapnutý pri strednom výkone;
 • varte, kým nezhoustne, nezabudnite neustále premiešať;
 • hotová želé sa položí do sterilných pohárov a uzavrie sa kovovými viečkami.

Pyré z bez želatíny si môžete pripraviť nielen z nezrelých jabĺk, ale aj z ríbezľového ríbezle, ktoré bude mať originálnu chuť a príjemnú konzistenciu.

Podmienky skladovania produktu

 1. Ak sa želé nevaľujú do pasterizovaných pohárov, jej skladovateľnosť pri skladovaní potravín v chladničke nepresahuje 4 dni.
 2. Želé v sklenených nádobách, ktoré prešli predbežnou sterilizáciou a sú zvinuté železnými viečkami, uchovávajú sviežosť po dobu jedného roka, ak sa skladujú na chladnom mieste.
 3. Ak hotový výrobok nie je pasterizovaný alebo ak je v obale vyrobenej z termoplastických materiálov, mal by sa použiť najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu výroby.

Výhody jahodovej želé

Jahody sú veľmi užitočné - obsahuje vitamíny B2, C, B1, PP, ako aj kyselinu salicylovú, citrónovú a jablčnú, glukózu, stopové prvky a minerálne soli, fruktózu a vápnik. Výhodou jahodovej želé je dodávka trieslovín a iných užitočných látok, antioxidantov, glycínu do tela.

Napriek tomu, že určitá časť živín pri želé zmizne, určitá časť z nich zostáva v hotovom výrobku, čo prospieva telu. Vzhľadom na dostatočne dlhú skladovaciu dobu želé (ak je balená v hermeticky uzavretom sterilizovanom obale), má telo možnosť po celý rok nasýtiť vitamínmi.

Nejedzte jahodové želé ľuďom, ktorí majú individuálnu intoleranciu aspoň jednej z týchto zložiek a trpia alergickými reakciami.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii výroby čerešňovej želé.

Podávanie jedál

Jahodová želé sa môže podávať v miskách, na tanierikoch, v plechovkách, v citrusových „člnoch“ vylúpaných z dužiny a džúsu. Ozdobte dezertnú misku s bobuľami, lístkami mäty, šľahačkou, nalejte ju sirupmi a posypte práškovým cukrom.

Ak sa má jedlo podávať v porciách a je potrebné premiestniť želé z foriem do pripravených jedál, mala by sa želé vytiahnuť z chladničky, ponoriť na niekoľko sekúnd do vriacej vody a potom prevrátiť tanierik alebo misu - produkt sa od formy ľahko oddelí.

Strawberry Dessert: Strawberry and Cream

Pri príprave jahodovej želé by ste mali prísne dodržiavať túto technológiu, aby ste dosiahli požadovaný výsledok: dezert bude mať príjemnú konzistenciu, aromatickú a chutnú. Jahodová želé je nízkokalorický výrobok, v ktorom je sklad vitamínov, poteší hostí pri slávnostnej večeri a poteší členov rodiny, keď sa podáva v pracovný deň.