+
Tipy

Tam, kde borievka rastie v Rusku


Rod borievok má viac ako 70 druhov, z ktorých mnohé sa aktívne používajú v krajinnej tvorbe. A kde borievka rastie vo voľnej prírode? Nachádza sa na území takmer celej severnej pologule, počnúc polárnou zónou a končiac tropickými horami.

Nenápadná a vytrvalá ihličnatá rastlina

Táto ihličnatá rastlina, ktorá je súčasťou cyperskej rodiny a predstavuje krík alebo strom, rastie v jasných listnatých, borovicových a zmiešaných lesoch, v zalesnenej stepnej zóne, na skalnatých svahoch, skalnatých a náchylných k suchu, na kopcovitých formáciách. spravidla Zástupcovia hôr sú plazivými a zakrpatenými rastlinami a stromovití zástupcovia rastú v zalesnených oblastiach. V suchých oblastiach Stredomoria, Ameriky a Strednej Ázie môžu stromy vytvárať zalesnené húštiny.

Jalovec je odolný voči suchu a mrazu, odolný voči odtieňom a nie je zložitý na pôdu. Jeho silné a silné korene dokážu získať živiny a vlhkosť aj z najhorších pôdnych hornín (neplodné, skalnaté, piesočné). Avšak, ak sa na mieste pestujú plodiny borievky, stále sa musia kŕmiť hnojivami pre ihličnany, potom bude vzhľad a šťavnatosť farby ihiel atraktívnejšia.

Medzi výhody borievky patrí schopnosť ľahko tolerovať akýkoľvek, dokonca aj najextravantnejší strih. Napríklad v záhradách Číny a Japonska vznikajú bizarné tvary z borievky: lucerny, zvieratá, kreslá atď.

Je to len to, že borievka rastie pomaly, v priemere 10 cm za rok. Ale táto rastlina je dlho pečeň. Priemerná dĺžka života je 500-600 rokov, niektoré druhy žijú až tisíc rokov!

Jediné, čo sa nepáči ihličnanov ihličnatým nepáčia, je nadmerná vlhkosť.

Juniper: výsadba a starostlivosť

Najbežnejšie druhy borievky v Rusku

Juniper rastie v Rusku takmer všade. Nachádza sa tu asi 20 druhov, ale najbežnejšie sú tri:

  • obyčajný;
  • kozák;
  • Dahurian.

Distribučná oblasť Juniperus často sa zhoduje s miestami rastu iného druhu - kozáka. Spoločným borievkou alebo vresom je ker alebo nízky strom (do 8 m), v závislosti od rastovej zóny. Čím drsnejšie podnebie, tým nižšie je puzdro. Koruna v stromoch je pyramidálna, v kríkoch - široká vajcia. Pichľavé ihlice, zhromaždené v troch kusoch. Mení sa každé 4 roky. Ovocie sú kužeľové bobule.

Juniper Cossack - je to popínavý ker dosahujúci výšku 1,5 ma šírku, značne sa rozširujúci, až do 20 m. Najčastejšie sa vyskytuje v horských oblastiach - na Kryme, na Kaukaze. Jeho zvláštnosťou je silný nepríjemný zápach, ak trením ihly alebo poškodíte rastlinu. Táto rastlina je jedovatá.

Daurian Juniper, nachádza sa na Sibíri a na Ďalekom východe, menšie - dorastá do 50-60 cm.

V Rusku existuje miesto, kde rastú borievky rôznych druhov, miestne aj dovážané. Toto je Krym. Ihličnaté rastliny sa pestujú na Kryme od začiatku 19. storočia. Na južných svahoch hlavného hrebeňa krymských hôr, v nadmorskej výške 400 - 450 m nad morom, rastie vysoký borievka. O niečo vyššia, v nadmorskej výške 750 m, rastie ostnatá borievka. Nachádza sa tiež na úpätí. A na severných svahoch hlavného hrebeňa dominuje páchnuci borievka. Všetky tieto druhy sú stromy, ktorých výška sa pohybuje od 5 do 25 metrov. Vrcholy hôr sú miestom koziakov borievky. Jeho silné, rozvetvené korene obmedzujú krehké kamene a zabraňujú ich rozpadu.

Od dovážaných druhov vynikajú borievky zo Sargentu, skalnaté, pevné, kadidlo a Virginie, ktoré majú špeciálne dekoratívne vlastnosti. Navyše, panenský vzhľad má veľa záhradných foriem. Rôzne druhy sú bohaté na botanické záhrady na Kryme a ďalších oblastiach južného Ruska.

Výhody Juniper

Preto vždyzelený ihličnatý ker môže byť pestovaný v akejkoľvek lokalite okrem bažinatých.

Mnohé z jeho druhov a odrôd sa cítia skvele v Moskovskom regióne a strednom Rusku, napríklad obyčajný, skalnatý, kozák, horizontálny.

Vďaka rozmanitosti tvarov, veľkostí a farieb je zahrnutý v rôznych zloženiach a tiež sa používa na vytváranie živých plotov. Výsadba borievky však nie je len na zdobenie stránky. Je známe, že prideľovaním baktericídnych základných látok je lídrom medzi ostatnými stromami. 1 ha takéhoto lesa bude stačiť na uzdravenie vzduchu veľkého mesta. Samotní borievky však netolerujú zlú ekológiu megacities a tam rastú zle. A v minulosti zdobili ulice miest Holandska, Talianska a Číny.

Relikulárna rastlina má ďalšie liečivé vlastnosti, vďaka čomu sa široko používa v úradnej a tradičnej medicíne. Z toho pochádza príjemná ihličnatá aróma.

Druhy a odrody borievok

Pri výsadbe na mieste skontrolujte kompatibilitu ihličnatých rastlín s inými výsadbami. Napríklad jej blízkosť k jablkám a hruškám sa neodporúča, pretože všetky sú náchylné na hrdzu a môžu sa navzájom infikovať. Alebo si vyberte horizontálne a prízemné odrody, ktoré sa šíria po zemi a vytvárajú krásne, jednotné koberce.


Pozrite si video: Stromy poznania rastú v Žaborekoch (Marec 2021).