Tajnosť

Nádhera a trvanlivosť klasikov: gladiolus oscar

Nádhera a trvanlivosť klasikov: gladiolus oscar


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Intenzívne červená farba kvetov pyramídy, veľké, mierne zvlnené kvety, sila a výška stonky Oscar gladiolus nevyhnutne priťahujú oko. Umiestnenie kvetu na pozadí bielych ľalií vytvára dokonalú kompozíciu krásy s klasikou čistých farieb, jemných a zároveň kontrastných.

Opis odrody a jej použitie

Každý rok je oficiálne registrovaných viac ako 100 nových odrôd gladioli, ale nie všetky z nich sú trvanlivé. Mečík holandského výberu Oscarov, ktorý má pred 60. výročím menej ako dva roky, je jedným z mála storočníkov.

Dopyt po tomto dni poteší kupujúcich nádherou kytíc a pomáha chovateľom vytvárať nové odrody na ich základe.

V medzinárodnej klasifikácii má Oscar kód 556SP58NG, čo znamená:

 • 500 - veľkosť kvetu je obrovská;
 • 50 - farba - červená;
 • 6 - odtieň - tmavý;
 • SP - stredná doba oneskoreného kvitnutia (júl - august);
 • NG - bez zvlnenia.

Kvety Oscara sú zamatovo tmavé, s malými žltými žilami pochádzajúcimi zo stredu kalichu a prameňom jemných tyčiniek s fialovým vrchom. Veľkosť kvetu je 16x13 cm, okvetné lístky sú široké, hladké. Kvetenstvo trvá od 50 do 75 cm metra a pol stonky.

Umiestnenie kvetináčov je dvojradové, pravidelné, obojstranné. V kvetenstvo, počnúc spodným riadkom, niekedy kvitne 12 až 24 svetlých kvetov súčasne. Modrozelené listy, dlhé, lineárne, xiphoidy, akoby akoby demonštrovali pôvod svojho mena z latinského „meča“. Zakrývajú stonku na oboch stranách, čo jej dodáva stabilitu. Gladiolus Oscar sa používa v zľavách, skalkách, záclonách. Vysadené sú kvetináče, kvetináče na terase alebo balkóne. Rezané kvety stojace v podlahovej váze sú krásnou a elegantnou výzdobou domu.

Ako pestovať a skladovať gladioly

Pestovateľské podmienky

Gladioli prišiel do Európy v 19. storočí zo strednej Afriky, kde sa po tisíce rokov považovali za symboly šťastia a atribúty akejkoľvek dovolenky. Nemajú odolnosť proti silným zimám. Preto sú žiarovky na jeseň (september - október) vykopané a uložené do jari.

Odroda Oscar nie je zvlášť náročná na podmienky pestovania, ale pri jej pestovaní berte do úvahy:

 1. Poloha pristátia. Osvetlené oblasti chránené pred vetrom. Penumbra je možná, ale potom bude trpieť veľkosť kvetu.
 2. Základné podmienky. Úrodné neutrálne alebo mierne kyslé pôdy (pH 6), dobre odvodnené.
 3. Predbežná príprava pôdy. Táto rozmanitosť gladioli vyžaduje na rast veľké množstvo dusíkatých hnojív, ktoré sa používajú pred výsadbou.
 4. Pôdna vlhkosť. Potrebná je vlhkosť, ale bez stagnácie vody. Gladiolus nemôže tolerovať sucho, počas kvitnutia sa zvyšuje potreba vody.
 5. Hĺbka výsadby cibule. Ťažké pôdy - 8-10 cm, svetlo piesočnaté - 10-12 cm.
 6. Ochrana pred chorobami a škodcami. Gladiolus Oscar je citlivý na šedú hnilobu, strapky, kliešte, nematódy.

Splnenie týchto podmienok a kvalitná príprava odrody na výsadbu umožnia počas kvetu vytváranie jasných akcentov v záhrade.

Príprava cibule a pôdy

Oscarove kukuričné ​​zrná sa vysádzajú v pôde, pričom sa zohľadňuje klimatická zóna, počnúc 1. aprílom. Aby oko mohlo potešiť svoje plynulé kvitnutie dlhšie, je potrebné zasadiť mečík za 10-20 dní.

Príprava cibule na výsadbu zahŕňa:

 • lúpanie suchých šupiek;
 • odstránenie nezdravých a poškodených;
 • výber materiálu s malým dnom (výška sa rovná priemeru);
 • odmietnutie žiaroviek starších ako 5 rokov;
 • morenie vybraného materiálu fungicídmi alebo kombinovanou zmesou so stimulátormi rastu, ako aj roztok manganistanu draselného (0,5%), ponorenie gázového vrecka so žiarovkami do neho na pol hodiny;
 • navlhčenie cibúľ teplou vodou na stimuláciu rastu púčikov po dobu 1 až 2 dní a ich klíčenie;
 • výber hľúz (detí) na pestovanie nového sadivového materiálu.

Existuje možnosť zrýchleného množenia odrody Oscar. Centrálny výhonok sa vyberie zo žiaroviek a vysadí sa hore nohami. V praxi šľachtenia sa používajú hľuzy s obličkami na časti, po ktorých sa časti oprášia aktívnym uhlím a sírou (1: 1). Chovatelia tiež pracujú so semenom.

Pôda sa pripravuje na výsadbu na jeseň: na výkop sa používa hniloba hnoja a minerálne hnojivá bez chloridu draselného. Pri pestovaní kvetín sa do brázd nalieva superfosfát. Triedené chrpy sa vysádzajú v predtým uvedenej hĺbke, pričom sa berie do úvahy veľkosť: malá - menej, veľká - viac.

Vzdialenosť v rade je 15 - 25 cm, medzi radmi je 30 - 45 cm. Gladioly sa ľahko opeľujú. Aby sa zachovala čistota odrody, je najlepšie vysadiť Oscara vedľa iných odrôd.

Pestovanie a skladovanie rohovky

Starostlivosť o Oscar gladiolus je jednoduchá: odburinenie, uvoľnenie, včasné zalievanie. Na sezónu bude potrebovať tri vrchné dresingy:

 • počas obdobia intenzívneho rastu;
 • keď začínajú;
 • tesne pred kvitnutím.

Môžete použiť hotové zmesi alebo pripraviť vrchný dresing: 10 l roztoku mulleínu (1:10), 30 g fosforu a 20 g draslíkového hnojiva. Počas vegetačného obdobia sa Oskary 2-3 krát postriekajú slabým roztokom manganistanu draselného. Umiestnenie drvenej rašeliny v uličkách bez častého uvoľňovania umožňuje výdaj.

Ak Oscar nenájde pokojné miesto v záhrade, pripravia podporu tak, aby sa stonka s ťažkým kvetenstvom nerozbila. Po odkvitnutí sa ucho oreže a zanechajú takmer všetky listy. Chrípky sa vykopávajú v suchom slnečnom počasí, keď na konci septembra - polovice októbra listy zožltnú, aby dobre zaschli.

Gladiolus: príprava cibule

Potom sa listy odrežú a zanechajú pahýľ s výškou najmenej 1 cm a sušia sa v suchej miestnosti s vetraním po dobu jedného týždňa. Následne sa odstránia korene a zemina, zvyšok stonky sa oddelí a suší sa v miestnosti ďalší mesiac. Žiarovky sa skladujú pri + 5 ... + 9 ° С a relatívnej vlhkosti 70%. Ich domy sa zvyčajne skladujú v chladničkách, medzi okennými rámami, na presklených lodžiách, v pivniciach.