Inštrukcia

Gulliver z čiernych ríbezlí


Gulliversky čierny ríbezle nájdete v ktorejkoľvek prímestskej oblasti. Táto nenáročná rastlina nielen zdobí záhradu, ale poskytuje aj ovocie obsahujúce veľa vitamínov a minerálov. Pestovanie a starostlivosť o túto rastlinu si nevyžaduje veľa práce a široká škála odrôd vám umožňuje získať bobule, ktoré majú požadovanú chuť. Zvážte popis rozmanitosti ríbezle Gulliver.

Opis stupňa

Gulliver ríbezle strednej hustoty, to je pomerne vysoký ker, ktorý rastie na veľkých plochách. Má svetlo zelené výhonky s hustými zakrivenými stopkami. Kefa má od 9 do 20 kvetov. Rastlina sa vyznačuje lesklými tmavozelenými listami charakteristickými pre ríbezle. Krík kvitne červeno-fialovými kvetmi strednej veľkosti so svetlými sepálmi. Táto odroda čiernych ríbezlí produkuje veľké bobule veľkosti čerešní. Bobule majú hustú škrupinu, ktorá ich chráni pred poškodením počas skladovania a prepravy. Plody tejto odrody majú príjemnú sladkokyslú chuť, môžu sa konzumovať čerstvé alebo použité na výrobu kompót a džemov.

Gulliver sa považuje za rad priemerných rýchlostí zrenia. Je odolný voči stresu a mrazu, toleruje významné zmeny teploty a sucho. Pretože ríbezle tejto odrody rastú pomerne rýchlo, mali by byť vysadené väčším rozstupom ako iné odrody.

Ako pestovať ríbezle

Sadenice čiernych ríbezlí Gulliver sa odporúčajú vysádzať buď skoro na jar po roztopení snehu, alebo v polovici jesene. Výsadbový čas významne neovplyvňuje rast, kvitnutie a rodenie kríkov. Mesiac pred výsadbou sadeníc musíte vykopať diery a oplodniť. Pozemok pridelený na výsadbu je vykopaný, odstránené sú odrody trvalých burín. Hnojivá sa aplikujú v množstve 4 až 5 kg kompostu, 20 g superfosfátov a síranu draselného na 1 m2. Výsadba jám by mala mať hĺbku najviac 40 cm a šírku až 45 cm. Vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť najmenej 1,5 m, medzi radmi - najmenej 2 m.

Na dno pristávacej jamy sa umiestni 6 kg humusu, 25 g síranu draselného a superfosfáty zmiešané s chernozemom. Na ílových a ochudobnených pôdach by sa hĺbka výsadbových jám mala zväčšiť na 0,6 m. Pred aplikáciou hnojív by sa mali odstrániť hlboké vrstvy pôdy. Na odvodnenie pôdy sa do jam zavádza hrubý riečny piesok.

Čierne ríbezle: jarné striekanie

Po výsadbe sa na každú rastlinu aplikuje 300 g drevného popola, 30 g superfosfátov alebo 50 g agricoly. Ak sú sadenice vysadené na jar, množstvo humusu zavedeného do pôdy by sa malo zdvojnásobiť. Okrem toho je potrebné zaviesť vysokorýchlostné kvapalné hnojivá. Na dne jamy sa položí zemitá zmes s hnojivami, na vrch sa položí vrstva čiernej pôdy a hojne sa zaleje vodou. Rastliny sa vysádzajú asi po týždni, prehlbujú sa o 10 až 13 cm.

Korene sadeníc by mali byť dostatočne rozvetvené, nepoškodené a príliš suché. Sú narovnané, posypané zemou, trasené a napojené vodou. Pôda pod sadenicami je pošliapaná a posypaná rašelinou alebo slamou. Piliny sa na tento účel nepoužívajú - môžu spôsobiť nadmerné okyslenie pôdy. Aby sa vytvorili kompaktné kríky a aby sa zabezpečil správny rast, musia byť vysadené vertikálne. Šikmé sadenie čiernych ríbezlí prispieva k tvorbe nových koreňových procesov a veľkého množstva výhonkov. Koreňový krk s takýmto pristátím by mal byť zakopaný do zeme o 7 - 9 cm.

Ako sa starať o čierne ríbezle

Odroda Gulliver prináša ovocie dobre na vlhkých, úrodných zásaditých alebo neutrálnych pôdach. Vyžaduje to dobré odvodnenie pôdy. Pôda s vysokou kyslosťou by mala byť vápenatá. S náležitou starostlivosťou rastie dobre v slabo osvetlených oblastiach, je však lepšie zvoliť si otvorené priestranstvo s dostatočným slnečným žiarením. Ideálnou možnosťou je umelo vytvorený kopec z hnojeného trávnika na mieste chránenom pred vetrom.

Starostlivosť o kríky čiernych ríbezlí znamená pravidelné uvoľňovanie pôdy počas jari, leta a jesene, odstraňovanie burín. Začiatkom jari a koncom jesene sa kríky odrežú a odstránia staré poškodené výhonky. Okrem toho je na jar potrebné sledovať pučanie obličiek. Ak nekvetú, môžu byť rastliny postihnuté kliešťom. Postihnuté puky sa odstránia, ak ich je väčšina, potom by sa mala odrezať celá vetva. V lete by sa mali odstrániť kvitnúce a neplodiace výhonky s froté lístkami.

Ako pestovať ríbezle

Rastliny vyžadujú pravidelné mierne zalievanie, v horúcom počasí môže Bush stratiť lístie.

Pravidelná dažďová voda prispieva k vyšším výnosom. V lete sa kríky niekoľkokrát postriekajú zmesou Bordeaux alebo 1% roztokom síranu meďnatého. Napriek tomu, že ríbezle sú považované za odolné voči parazitom, antiparazitická liečba by sa mala vykonávať každú jar. Kvôli najlepšiemu opeleniu by sa kríky Gulliverovho oleja mali vysadiť do niekoľkých kusov.