Tajnosť

Pestovanie zo semien divých odrôd jahôd Alexandrina

Pestovanie zo semien divých odrôd jahôd Alexandrina


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahodová Alexandrina, ktorej pestovanie osiva sa doteraz považuje za najlepšiu alternatívu, je veľmi populárnou odrodou. Tento bobule možno získať doma aj na otvorenom priestranstve. Hlavnou vecou je dodržiavanie niektorých dôležitých podmienok a dodržiavanie určitých pravidiel.

Výber a príprava osiva

Recenzie o pestovaní jahôd tejto odrody zo semien sú veľmi dobré. Ale len musíte byť schopní správne pripraviť semeno. Semená sa dajú kúpiť buď v obchode, alebo sami zbierať z bobúľ. Pokiaľ ide o nakúpený materiál, najlepšie je uprednostniť semená, ktoré ešte nie sú staré 2 roky. Napriek skutočnosti, že ich trvanlivosť je 5 rokov, približne od druhého roku klíčenie začína pomaly klesať. A počet semien v balení je vždy malý. Preto je veľmi pravdepodobné, že budete musieť minúť dobré peniaze na pestovanie sviežej jahodovej kríky na parapete.

Semená môžete zbierať aj zo zrelých bobúľ. Najlepšie sa to uskutoční na konci leta. Mali by ste si vybrať nejaké krásne šťavnaté bobule a nechať ich dozrieť na parapete. Na zber semien nepoužívajte hybridné odrody, pretože v dôsledku toho plodina nemusí zodpovedať požadovaným parametrom, ktorými sú nevyhnutne charakterizované jahody odrody Alexandrina. Keď bobule úplne dozrievajú a stávajú sa úplne mäkkými, bude možné semená oddeliť od tejto dužiny vo vode, vysušiť a vložiť do papierového vrecka.

Ďalšou možnosťou prípravy semien je okamžité oddelenie semien od plodov. Mala by sa však zachytiť malá dužina, pretože je ideálne oddeľovať semená bez toho, aby boli poškodené, je nepravdepodobné, že sa im podarí. Potom musíte všetko položiť na lepenku a nechať uschnúť. Po niekoľkých dňoch zostanú semená zo sušenej buničiny iba ošúpané a vložené do papierového vrecka, ktoré sa až do jari skladujú na suchom a tmavom mieste.

Strawberry Alexandrina: výsadba semien

Výsev do pôdy

Jahody Alexandrina, rovnako ako jahody v interiéri, sa dá doma pestovať pomerne ľahko. A ak sa všetko urobí správne, potom bude možné zhromaždiť niekoľko úrody týchto nádherných zdravých plodov naraz počas sezóny. Pozrime sa teraz na hlavné jemnosti pestovania jahôd v kvetináčoch.

Prvá možnosť sejby nevyžaduje namáčanie osiva. Najprv sa musíte postarať o pôdu a nádoby na výsadbu. Môžete použiť kvetináče, zásuvky a plastové poháre. Predpokladom je dezinfekcia. Nádobu by ste mali dôkladne umyť teplou vodou a pracím mydlom, opláchnuť a pokiaľ je to možné, naliať ju vriacou vodou. To platí najmä pre kontajnery, ktoré už boli predtým použité.

Teraz musíte pripraviť pôdu. Pre jahody odrody Alexandrina je ideálna zmes rovnakých častí rašeliny, piesku a sodnej pôdy. Všetko musí byť dôkladne premiešané a rozdrvené tak, aby bola pôda dostatočne voľná. Aby ste zabili všetky patogénne mikróby, vylejte pôdu do cedníka a nalejte na ňu vriacu vodu. Keď sa ochladí a je trochu teplo, môžete začať siatie.

Na dno šálky alebo hrnca sa naleje malé množstvo drenáže (malá expandovaná hlina alebo polystyrén) a potom sa do nej vloží zemina. Musíte len zasiať semená priamo na vrch a potom ich jemne posypať pieskom (doslova štipkou). Teraz zostane zakryť fóliu, potom, čo v nej urobíte niekoľko malých otvorov na prívod vzduchu, a vložte ju na svetlé a teplé miesto. Prvé výhonky netrvá dlho.

Druhá metóda je takmer rovnaká, ale iba si vyžaduje predbežné namáčanie semien. Deje sa tak, aby sa výhonky objavili čo najskôr. Odborníci tiež odporúčajú namáčať jahodové semienka, ktoré boli zozbierané pred viac ako 3 rokmi.

Najprv musíte naliať trochu mierne teplú vodu do takmer plochého kontajnera a dať semená jahôd. Nechajte tam pôsobiť 48 hodín, aby ste napučali. Po uplynutí tejto doby semená presuňte na vlhkú gázu, ktorú položte na tanierik, prikryte polyetylénom a nechajte na svetlom a teplom mieste. Gáza sa musí pravidelne navlhčiť teplou vodou z rozprašovacej fľaše.

Hneď ako sa prvé zelené výhonky vyliahnu, veľmi opatrne pomocou pinzety alebo špáradla by ste semená mali presunúť do pôdy pripravenej vyššie opísaným spôsobom. Odporúča sa usporiadať semená vo vzdialenosti 2,5 - 3 cm od seba. Nemôžete ich ani posypať na vrchol, iba miernym prehĺbením do pôdy. Nezabudnite, že sadenice sa môžu objavovať v rôznych intervaloch.

Ďalšia starostlivosť

Je mimoriadne dôležité zabezpečiť náležitú starostlivosť o sadenice lesných jahôd. Spočiatku sa neodporúča odstraňovať fóliu na dlhú dobu, pretože klíčky sú stále veľmi slabé a nemali čas na to, aby boli silnejšie. Akonáhle sa objavia 2-3 listy, bude možné postupne sa zbaviť skleníka pri raste rastlín.

Keď sa okrem prvých kotyledónov objavia listy, bude možné potápať rastliny na trvalé miesta. Mali by byť vysadené v samostatných šákoch alebo okamžite identifikované v kvetináčoch alebo zásuvkách. Všetko je potrebné urobiť opatrne, aby nedošlo k poškodeniu krehkých stoniek a zle vyvinutému koreňovému systému. Pri zbere nemusíte rastliny prehlbovať hlboko do zeme, pretože to môže viesť k hnitiu stonky.

Pri zavlažovaní sa musí venovať osobitná pozornosť. Najprv musíte zeminu navlhčiť vodou pri izbovej teplote zo striekacej pištole. Akonáhle rastliny rastú, bude možné zaliať pôdu striekačkou. A až po vývoji sviežech veľkých kríkov môžete použiť malú záhradnú kanvicu.

Ako potápať jahody

Recenzie o pestovaní lesných jahôd odrody Alexandrina doma aj na otvorenom priestranstve sú veľmi dobré. Hlavnou vecou je udržiavať rovnováhu pôdnej vlhkosti počas starostlivosti a pravidelne sa postrekovať sadenice Fitosporinom, aby sa zabránilo rozvoju plesňových chorôb.