Dom a záhrada

Škodcovia a choroby redcurrant: identifikácia a odstránenie problému

Škodcovia a choroby redcurrant: identifikácia a odstránenie problému


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Škodcovia červeného ríbezle, ktorých fotografia vám umožňuje rýchlo určiť príčinu poklesu úrody bobúľ, sú pre mnohých záhradníkov pomerne vážnym problémom. Choroby a škodcovia môžu úplne zničiť celú úrodu ríbezlí. Často sa stáva, že záhradníci, ktorí si nevšimnú zjavné príznaky choroby alebo škodcov na ríbezli, sa môžu domnievať, že kríky sú jednoducho starnuté, a preto je plodnosť znížená.

Za zmienku stojí červený rybíz je vysoko odolný voči chorobám a niektorým škodcom, preto väčšina záhradníkov nikdy nestretne také problémy. Ak však na pozemku existuje veľa kríkov ríbezlí, jeho majitelia musia poznať všetky bežné choroby a škodcov tejto rastliny a okrem toho aj spôsoby ich riešenia. Ošetrenie rastlín, ako aj preventívne opatrenia na zabránenie šírenia chorôb červených ríbezlí, môžu zvýšiť úrodu bobúľ.

Bežné choroby červených ríbezlí a spôsoby ich riešenia

Vzhľadom na to, že fotografie rôznych chorôb ríbezle sú dostupné v literatúre popisujúcej jemnosti pestovania tejto plodiny, mnoho zanietených záhradkárov dokáže určiť existujúcu chorobu aj podľa menších príznakov. Najčastejšie sa vyskytujú tieto choroby redcurrant:

 • múčnatka;
 • anthracnose;
 • hrdzavé septoria;
 • biele septoria;
 • marhovost;
 • sférická knižnica.

Múčnatka je extrémne bežné hubové ochorenie, ktoré môže ovplyvniť výhonky, listy a dokonca aj plody ríbezle, ktoré na nich tvoria pavučinu alebo práškový povlak. Poškodené týmto hubovým ochorením listy a výhonky zastavia ich rast a uhynú.

Ďalším častým ochorením červených ríbezlí je anthracnose, ktorá sa vyvíja so zvýšenou vlhkosťou vzduchu a ovplyvňuje hlavne listy, ktoré na nich vytvárajú charakteristické hnedé škvrny. Následne sa na týchto miestach objavia čierne škvrny a lakované hľuzy, ktoré obsahujú plesňové spóry. Ak majú vaše príznaky červený rybíz, choroby plesňovej etiológie by sa mali liečiť špeciálnymi chemikáliami.

Septoria Leaf Spot je plesňové ochorenie pozorované takmer všade, kde sa červené ríbezle pestujú vo veľkých množstvách. Pri hrdzavej septorii je na listoch ríbezlí pozorovaný charakteristický jasne oranžový kužeľ, ale pri silnej infekcii sa tieto nádory môžu objaviť na výhonkoch a na bobuľkách. Pri bielych septoriách sa objavujú šedivé šišky lemované hnedým okrajom. Ďalej sa na takýchto čapíkoch vytvárajú čierne škvrny buniek spór a patogénna huba sa začína množiť. Na každej fotografii sú také zreteľne viditeľné také patologické zmeny v listoch na pozadí poškodenia ich hubami.

Funkcie pestovania červeného ríbezle

Známky poškodenia ríbezlí hubovými chorobami sa dajú pozorovať skoro na jar. Ešte predtým, ako sa púčiky otvoria, musíte všetky spadané lístie starostlivo zozbierať pod ríbezliu, ktoré nebolo zozbierané vopred na jeseň, a ošetriť výhonky rastlín aj roztokom Nitrafen v množstve 30 g na 10 l vody. Pôda okolo rastliny môže byť ošetrená rovnakým roztokom. Ak sa po začatí kvitnutia zistia príznaky plesňovej infekcie, potom by sa malo počkať do jej ukončenia a ošetriť listy a stonky rastlín 1% kyselinou boritou.

Okrem toho, sodový popol, dusičnan amónny a mulleínová infúzia sú vynikajúcimi liečivami pre múčnatku, ale červený rybíz je možné takýmto spôsobom ošetriť až po rozkvetu. Spracovanie by sa malo vykonávať každých 10 dní, aby sa plesňové choroby ríbezle nevrátili.

Medzi najnebezpečnejšie vírusové choroby, ktoré môžu mať vplyv na červený rybíz, patria lístkov, Toto ochorenie môže postihnúť úplne všetky časti rastlín. V kríku ovplyvnenom froté sa pozoruje výskyt listov s tromi krídlami namiesto listov s päťmi krídlami a zuby na okrajoch listov sa zmenšujú. Okrem toho sa pozorujú genetické abnormality pri tvorbe kvetov, sepálov a tyčiniek, a preto sa nepozorujú rastliny silne postihnuté týmto vírusom.

Vzhľadom na vírusovú povahu tejto ríbezľovej choroby neexistujú žiadne dobré chemikálie, ktoré dokážu úplne vylúčiť froté, takže liečenie tejto choroby je veľmi ťažké. Na jeseň sa odporúča orezať kríky a odstrániť všetky listy, ktoré padli z postihnutých rastlín, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

Ako odstrániť škodcov červeného ríbezle zo záhrady

Ochorenia ríbezlí sa často prenášajú škodcami, čo môže rastlinám spôsobiť značné škody. Medzi najbežnejšie škodcov ríbezlí patria:

 • rybacia rybka;
 • Sesiidae;
 • vošky listové;
 • Morská ríbezľa;
 • angreštový oheň
 • strieľať vošky;
 • roztoče;
 • svetlá pílka;
 • moruška egreše.

Na odstránenie rybej rybky na jeseň sa všetky výhonky krájajú a pália, pretože škodlivé larvy sú na nich. Ošetrenie rastlín z rozšíreného roztočov sa uskutočňuje ošetrením ríbezlí ríbezlí ihneď po odkvitnutí liekom, ako je Fitoferm, a po zbere bobúľ ako profylaxie tiež pomocou Karbofosu.

Aby sa eliminoval kliešť, môžu byť rastliny postriekané infúziou paliny alebo tabaku počas celej sezóny.

Červený rybíz: ochrana proti škodcom

Aby sa predišlo poškodeniu rastlín s púčikmi ríbezlí, vykonáva sa skoré jarné ošetrenie opuchnutých obličiek Karbofosom. Ak sa na mieste objavia stopy egrešov, potom sa ošetrenie karbofosom uskutoční po rozkvetu rastlín. Karbofos sa tiež aktívne používa na odstránenie rôznych druhov vošiek z ríbezlí, ale je veľmi dôležité striekať nie pri tvorbe kvetín a bobúľ.