Tipy

Dahlias: kedy kopať na jeseň, ako uchovávať v zime a klíčiť


Dôležitá otázka vyvstáva pred začiatočníckymi pestovateľmi, ktorí pestujú dahlias pri vykopávaní týchto krásnych kvetov. Nepochybne sa mnohým ľuďom páči táto veľká viacvrstvová a prekvapivo krásna kvetina. Ale aby ste si mohli vychutnať svoju krásu tak dlho, ako je to možné, je potrebné vykopať juřiny na zimu.

Vykopať dahlia je veľmi zodpovedná záležitosť, pretože to záleží na tom, ako aj na dodržiavaní pravidiel uchovávania vykopaných hľúz v zime, či budú kvitnúť budúci rok.

Kopanie hľúz dahlia na jeseň

Pred vykopávaním koreňov kvetiny sa musíte oboznámiť s odporúčaniami odborníkov.

Pred vykopaním hľúz dahlia na zimu je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

  • koniec obdobia kvitnutia;
  • rozmanitosť rastlín;
  • začiatok prvého mrazy.

Hľuzy je možné samozrejme vykopať až potom, ako rastlina úplne vybledne a zlikviduje všetky stopky.

Dôležitou podmienkou pre dodržiavanie správnej organizácie zberu dahlia a ich následného skladovania celú zimu je určenie správneho obdobia pre zber hľúz. Pred zberom hľúz je potrebné zastaviť kŕmenie rastlín rôznymi hnojivami. Koniec vegetačného obdobia nie je potrebný na hnojenie kvetov, najmä ak sa vykopávajú na zimu.

Pri kopaní dahlias tiež záleží na odrode rastlín. Hľuzy veľkého množstva odrôd týchto krásnych kvetov sa začínajú tvoriť skoro na jar. Nakoniec sa však dozrieva až na konci letnej kvetinovej sezóny. Z toho vyplýva, že dlhší pobyt hľúz rastlín v pôde bude mať pozitívny vplyv na proces ich tvorby, a teda na kvalitu skladovania koreňov dahlia v zime.

Na väčšine územia našej krajiny sa na konci letného obdobia vyskytujú mierne mrazy. Mrazy sú síce malé, ale iba o pár stupňov pod nulou, ale takéto nevýznamné zníženie ukazovateľov teploty môže zničiť kvety a listy rastliny.

Dahlia, ktoré trpeli nachladnutím, je potrebné okamžite odrezať, aby rastlina mala v budúcnosti príležitosť potešiť svojich majiteľov nádherným kvetom. Hľuzy v tomto okamihu nasmerujú všetky sily k zvýšenému dozrievaniu a príprave na zimné skladovanie. Tento proces bude prebiehať až do silných mrazov.

Postup výkopu dahlia možno vykonať okamžite po prvom silnom mraze.

Dahlias: kedy a ako kopať

Vykopajte juřiny na zimu

Bezprostredne pred zberom dahlias na zimu a prípravou na ich klíčenie musí pestovateľ vykonať určité prípravné práce.

V prvom rade musíte venovať pozornosť chorým, oslabeným počas leta a nie kvitnúcim alebo slabo kvitnúcim rastlinám. Najprv musia byť izolované od zvyšku rastlín. Ak to chcete urobiť, musíte vykopať infikovanú rastlinu priamo kusom zeminy priliehajúcou ku koreňom a spáliť. Takúto rastlinu už nie je možné liečiť.

Predpokladá sa, že krátko pred vykopaním koreňov rastlín z rastlín by sa mali rezať všetky listy a stonky. Je však dôležité postupovať opatrne a správne. Príliš krátke rezanie môže spôsobiť hnilobu hľúz. K tomu môže dôjsť v dôsledku toho, že voda steká do kmeňa. Ak sa rozhodnete kopať dahlias podľa tejto metódy, musíte zavrieť každú jednotlivú stopku kvetov bežnou potravinovou fóliou.

Stonka by sa preto nemala rezať príliš krátko, inak sa hľuzy v zime nezachovajú. Dĺžka stonky nad povrchom pôdy by nemala byť kratšia ako 10 cm, čo mimochodom uľahčí ďalšiu prácu s hľúzami. V tejto chvíli je dôležité nezabudnúť si urobiť poznámku o odrode kvetu. Na orezaných stonkách môžete zavesiť štítok s názvom rôznych dahliaov.

Je dôležité kopať dahlias s mimoriadnou starostlivosťou, aby ste ich nepoškodili lopatou. A krky hľúz sú krehké. Toto je viditeľné dokonca aj v procese ich extrakcie z pôdy.

Kedy dostať Jiřiny zo zeme? Je lepšie to urobiť ráno, pretože vykopané hľuzy pred zberom na uskladnenie a následným klíčením vyžadujú sušenie. Tento postup mierne posilní korene kvetov.

Aby odstránili koreň dahlia zo zeme bez zbytočného poškodenia, najprv ho kopajú okolo. Tým sa znížia dlhé korene a hľuzy zostanú nezranené., Jemne vytiahnite hľuzy z pôdy, musíte ich zastaviť stonkami a chvíľu ich vysušiť pod slnkom. Potom sa korene premyjú pod tečúcou vodou, aby sa zabránilo infekcii, a znova sa usušia. Až teraz pripravené hľuzy rastlín môžu byť odstránené na skladovanie a ďalšie klíčenie.

Ako uchovávať Jiřiny: je potrebné čistiť

Dahlias v zime by sa mali skladovať správne. Predbežne sa odporúča položiť korene do textilného vrecka a položiť na spodnú poličku chladničky na 4-5 dní.

Táto metóda umožní zahájiť proces odlupovania, ktorý následne umožní, aby vlhkosť zostala v hľúzach počas zimy.

Potom môžete hľuzy odstrániť na chladnom tmavom mieste, napríklad v suteréne alebo pivnici, na uskladnenie a ďalšie klíčenie.

Ako ušetriť juřiny v zime

Sadovodov je často znepokojený otázkou, či je potrebné na zimu kopať juřiny. Väčšina skúsených odborníkov verí, že rastliny neprežijú zimu v zemi, aj keď sú výrazne izolované.