Tajnosť

Pestovanie zemiakov ako podniku: od plánovania po zisk


Pestovanie zemiakov ako podniku je zisková činnosť, pretože takáto zelenina sa vždy vyžaduje, čo znamená, že nebude ťažké ju predať. Malo by sa však chápať, že vytvorenie úspešného podnikania je dôležité, aby ste ho mohli odborne premyslieť a usporiadať. Najprv je potrebné vypracovať podnikateľský plán pre pestovanie plodín, aby sa stanovila ziskovosť činností, t. vypočítať náklady a zisky. Aby ste získali maximálny úžitok z podnikania, je lepšie predávať zemiaky na trhu v maloobchode, ale môže to trvať veľa času. Väčšina poľnohospodárov radšej predáva zeleninu veľkým veľkoobchodným podnikom alebo obchodom, hoci v tomto prípade bude zisk polovičný.

Plán podnikania pre zemiaky

Existujú dva spôsoby, ako vybudovať obchod so zemiakmi: vybaviť skleníky alebo otvorene pestovať plodiny.

Poľnohospodári na zvýšenie príjmu často používajú obe metódy súčasne, je však potrebné si uvedomiť, že v tomto prípade musia do organizácie podniku investovať oveľa viac finančných zdrojov. Najjednoduchší a najbežnejší spôsob pestovania zemiakov je otvorený a je tiež lacnejší. Už v prvej sezóne môžete nielen investovať peniaze, ale aj získať dobrý zisk.

Podnikateľský plán pestovania zemiakov je nasledujúci:

  • príprava sadivového materiálu;
  • príprava pôdy;
  • sadenie zemiakov;
  • starostlivosť o plodiny, ktorá zahŕňa zabíjanie, hnojenie, napájanie a ničenie hmyzu;
  • úrodu;
  • predaj zeleniny.

Pre tých, ktorí sa predtým nezaoberali poľnohospodárskou činnosťou, príprava sadivového materiálu sa začne jeho obstaraním. Mali by ste si kúpiť odrody zemiakov s vysokým výnosom, pre ktoré budú priaznivé klimatické podmienky oblasti, v ktorej sa plánuje výsadba. Ak sa poľnohospodár už predtým zaoberal pestovaním zeleniny, mal by vedieť, že na jarnú výsadbu musíte na jeseň vybrať zemiaky počas zberu. Vybrané hľuzy by mali byť malé a nemali by byť poškodené.

Pred výsadbou zeleniny zelenou, tj Pripravujú sa špeciálnym spôsobom: na približne 20 dní sa umiestňujú na svetlé miesto chránené pred priamym slnečným žiarením, po ktorom sa zemiaky premiestnia na ďalšie skladovanie v tmavej miestnosti s vlhkosťou do 90% a teplotou +1 - 3 ° C. Vďaka tomuto prípravku hľuzy dobre klíčia a tiež sa stanú odolnými voči hnilobe.

Zemiaky: proces pestovania

Proces pestovania zemiakov

Doba výsadby plodiny bude závisieť nielen od vybranej odrody, ale aj od klimatických podmienok. Napríklad v máji obyvatelia stredného Ruska začínajú pestovať zemiaky, zatiaľ čo na juhu krajiny sa poľnohospodárstvo môže začať už v marci. Ak chcete zozbierať dobrú úrodu, pôdu starostlivo obráťte.

Pri obrábaní pôdy sa uvoľní, zbaví buriny a oplodní. Ako hnojivo sa odporúča používať kôň alebo trus. Na urýchlenie a uľahčenie práce sa odporúča používať traktor.

Keď je pôda pripravená, môžete začať s výsadbou zemiakov. Aby sa hľuzy mohli dobre rozvíjať, musia mať dostatok voľného priestoru, preto pre nich vykopávajú diery v rovnakých radoch so vzdialenosťou najmenej 30 cm a toto usporiadanie je navyše vhodné na zber pomocou poľnohospodárskej technológie.

Po 2 týždňoch sa kríky zemiakov musia zhroutiť a odstrániť burinu. Voda plodiny by nemala byť viac ako 3-krát týždenne, a ak je počasie mokré, môžete ju úplne opustiť. Najlepšie je postrekovať kultúrou hmyzom v čase, keď kríky začínajú kvitnúť, pretože to zabráni výskytu škodcov, ktorí môžu poškodiť plodinu.

Akonáhle sú zemiaky zrelé, môžete začať žatvu. KZvyčajne plodina dozrieva do 3 mesiacov. Na rýchlu úrodu sa používa poľnohospodárske zariadenie, ktoré sa dá lacno prenajať, čím sa šetrí rozpočet. Zberané plodiny sa musia pripraviť na predaj. Aby bol produkt atraktívnejší, umyte ho a potom ho opatrne vysušte, aby hľuzy nezačali hniť. Ak sa rozhodlo predávať zeleninu v maloobchode, potom sa môže baliť, čo mierne zvýši cenu tovaru.

Výpočet čistého zisku

Podnikanie v oblasti pestovania zemiakov sa dá vybudovať, aj keď existuje malý pozemok, navyše v tomto prípade nebudete musieť vyhotovovať dokumenty IP a platiť dane. Vďaka kompetentnému prístupu prinesie tento druh činnosti veľký finančný zisk, a hodnotenie poľnohospodárov to potvrdzuje. Pri výpočte čistého príjmu z 0,5 hektára pôdy musíte zohľadniť aj náklady:

  • poľnohospodárska technológia (pojazdný traktor, prídavné zariadenia, príves atď.) - 75000 r .;
  • hnojivá a insekticídy - 15 000 s.;
  • osivo pri zohľadnení spotreby 30 kg na 0,01 ha a jeho veľkoobchodná cena 10 r. na 1 kg - 15 000 p.

Tajomstvá pestovania zemiakov

Celkovo je celková výška výdavkov 105 000 p Je potrebné poznamenať, že finančné investície budú potrebné oveľa menej, ak na výsadbu použijete vlastné zemiaky, nekúpite zariadenie, ale prenajmete ho. Pokiaľ ide o zisk, bude to závisieť od množstva plodiny a hodnoty produktu. Spravidla sa môže zbierať približne 0,01 kg zemiakov od 0,01 ha a niekedy aj viac. Pre väčšie výhody sa odporúča predávať zeleninu v maloobchode, pretože jej cena bude 25 s. za 1 kg, zatiaľ čo veľkoobchodné náklady sú iba 10 ks. Po jednoduchom výpočte zistíte, že čistý príjem z 0,5 hektára bude 125 000 - 312500 s. Ako vidíte, je celkom výhodné zapojiť sa do pestovania zemiakov, vyššie uvedené výpočty sú navyše len dobrým príkladom, pretože výška plodiny a samotný príjem závisia od mnohých faktorov, vrátane poveternostných podmienok, odrody zemiakov, kvality hnojív a spôsobu predaja tovaru.