Inštrukcia

Ako kopať a deliť hľuzy

Ako kopať a deliť hľuzy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Amatérski záhradníci musia vyriešiť problém, ako rozdeliť Jiřiny ročne, aj keď ich nebudú chovať. Aby mohla rastlina tvoriť veľké kvety, mala by mať dahlia viac ako 2 stonky, inak bude veľa kvetov, ale nepotriabia sa s veľkosťou, počet lístkov sa zníži, farba zmizne a rastlina sa zmení z elegantnej ozdobnej na obyčajnú. Okrem toho, rozdelenie vedie k omladeniu kríka. Nájdete a čítate materiál o tom, ako sa delenie vykonáva správne, ale ak sa vizuálne informácie ľahšie vnímajú, pomôže vám školiace video.

Musíte zdieľať nielen rastliny pestované vo vašej vlastnej záhrade, ale aj novo zakúpené rastliny - nemôžete zasadiť celý veľký podzemok. To vedie k zníženiu výživovej oblasti výhonkov. Samotný proces delenia sa vykonáva na jar pred výsadbou alebo na jeseň pred uložením na uskladnenie. Aby ste však na jar mohli niečo zdieľať, musíte zariadenie správne vykopať a položiť na uskladnenie.

Pred rozdelením vyťažte sadivový materiál

Divízia začína kopaním, ktoré vzniká po nástupe námrazy. Niektorí záhradníci sa nijako neponáhľajú dostať krásnu rastlinu zo zeme, pretože mierne mrazy poškodzujú kvety, ktoré práve kvitli, a ak je počasie opäť teplé, ako je to často, rastlina (ak existujú púčiky) bude opäť kvitnúť.

Taký luxus však môžu poskytnúť záhradníci, ktorých pozemky susedia s domom. Ak náhle zasiahnu silné mrazy a rastlina nie je vykopaná v čase, masitá stopka začne vymrieť a počas zahrievania sa začne rozpadať. Táto hniloba sa môže prenášať na hľuzy. Obyvateľ leta, ktorý v polovici týždňa nemôže ísť vykopať rastlinu, by nemal čakať na veľké chladné počasie, inak môžete celú rastlinu stratiť. Nenechávajte dahlias pred mrazom, najmä ak ste sa už pred jarom rozlúčili s chatou.

Dahlias, na rozdiel od gladioli, nie sú na počasie také náročné, takže hľuzy môžete vyhrabať aj v daždi. Ak existuje veľa rastlín, ktoré sa budú vysádzať na jar iba pre seba a nie na predaj, nemali by ste ich prepracovávať a vykopávať všetko. Je ľahšie zistiť, koľko rastlín sa vysadí, a vykopať dosť na to, aby sa hľuzy rozdelili na jar, a to stačilo na všetky výsadby, a málo zostáva na dary susedom a priateľom. Všetky odnože, ktoré zostanú v pôde, hnijú a hnojia ju až do jari.

Aby hľuzy ležali až do jari a bolo treba sa rozdeliť, musia dozrieť, počas ktorého 2-3 týždne pred kopaním by sa malo zastaviť zavlažovanie.

Ako rozdeliť hľuzy dahlia

Mali by ste si vybrať tie najlepšie kríky - silné a hojne kvitnúce. Pred kopaním orežte stonky a ponechajte asi 30 cm pňov, aby sa počas procesu kopania dlhé stonky neprelomili a nepoškodili krk koreňa. Po vykopaní časti pôdy z podzemku sa dôkladne otriasa, zvyšok sa dôkladne umyje vodou. Počas umývania zastrihnite malé nevyvinuté uzlíky, ohnuté a vzájomne prepletené hľuzy, pričom si zachovajte hlavné, ktoré siahajú od koreňa krku a majú body rastu. Je potrebné rozdeliť ich jar.

Potom dlhé hľuzy skráťte na 15 cm, ak sa krík skladal z niekoľkých kmeňov, v tomto štádiu sa podzemok rozdelí na niekoľko kríkov podľa počtu kmeňov. Rozdelenie sa vykonáva opatrne a uvoľňuje sa podzemok. V takom prípade môže byť materská hľuza odrezaná.

Potom by ste mali korene znovu opláchnuť a stonky orezať na 1-2 cm. Ak sa oddenok počas skladovania počas zimy náhle zhroutí, proces začína stonkou. Potom môžu byť odnože na verande ľahnúť si pár dní, a ak hrozí nočné mrazy, odstráňte ich tam, kde mráz nedosiahne.

Divízia Rhizome

Potom, čo vykopané a umyté kríky ležia niekoľko dní, môžu byť pred jarom rozdelené alebo odstránené a potom vykonať separačný postup.

Jesenné rozdelenie

Na vykonanie postupu pripravte ostrý nôž alebo nožnice a pokračujte v postupných fázach:

  1. Zvyšok drieku rozdelte ostrým nožom na 2 časti tak, aby rastové púčiky zostali na oboch stranách. Mali by ste sa snažiť, aby sa stopka neodtrhla od podzemku, ale ak sa tak stane - nezáleží.
  2. Natiahnite oddenok do strán tak, aby sa rozdelil na 2 časti a skontrolujte výsledné kúsky. Ak sú na nich prítomné 2 alebo viac obličiek, postup sa môže opakovať rozdelením každej časti trupu na 2 časti a vytiahnutím hľúz. Takže z veľkého koreňa môžete získať niekoľko častí, ktoré sa následne stanú plnohodnotnými rastlinami.
  3. Výsadbovým materiálom je ideálne celá hľuza alebo jej polovica s obličkami. Preto, ak sú na jednej hľuze viditeľné 2 púčiky, môžu sa položiť na doštičku a ostrým nožom ju rozdeliť na 2 časti.

Jarná divízia

Ak musíte hľuzy rozdeliť na jar, potom sa 2-3 týždne pred začiatkom výsadbovej sezóny odstránia zo skladu a vyšetria sa obličkami. Ak sa už prebudili - môžete zdieľať. Ak obličky nie sú viditeľné kvôli skutočnosti, že hľuzy zaschli počas zimy, musíte ich posypať vodou a nechať klíčiť, a keď sa objavia, rozdelte ich podľa vyššie opísanej schémy.

Názory odborníkov na čas rozdelenia nesúhlasia. Niekto odporúča, aby ste to urobili na jeseň, kým sa neoparí podzemok, a niekto považuje jar za najlepší čas, pretože počas zimy sa hľuzy podrobia určitému prírodnému výberu a púčiky, ktoré sa do tohto obdobia naklíčili, budú dobre označené. Lekcia uvedená vo videu pomôže záhradníkom pripraviť sa na pestovanie zdravých a sviežich kvetov.

Ako klíčiť Jiřiny

Rozdelenie dahlia podzemka umožňuje nielen množiť rastlinu, ale tiež zabraňuje zahusťovaniu kríkov, zvyšuje imunitu, zlepšuje kvalitu kvitnutia, takže by ste nemali byť leniví, ale vziať nôž do rúk a starostlivo oddeliť podzemok.


Pozrite si video: Deli kopat (Február 2023).