Rastliny

Ampel lobelia: vlastnosti výsadby, starostlivosti a kultivácie


Mnoho ľudí hľadá nasledujúce informácie o rastline lobelie: výsadba a starostlivosť, foto. Doteraz sa iba pestovatelia tejto záhrady rozhodli začať pestovať túto rastlinu, ale teraz je k dispozícii pre začiatočníkov vďaka veľkému množstvu informácií o vlastnostiach starostlivosti o túto kvetinu. Starostlivosť o rastliny značne uľahčuje široká škála pomocných materiálov pre záhradníctvo, prezentovaných v špecializovaných predajniach.

Charakteristika ampelickej lobelie

Ampélia lobelia bola dovezená do Ruska zo Strednej Ameriky, kde je to vytrvalá rastlina, ale kvôli vážnosti našich zimy sa pestuje ako jednoročná rastlina. Definícia ampulky naznačuje, že jej stonka nie je schopná držať sama o sebe, ale vyžaduje nosnú štruktúru alebo je určená na zavesenie na kvetináče alebo kvetináča. Tieto rastliny sa používajú hlavne na zdobenie záhradného pozemku, záhradných chodníkov, ako kvetinové hranice trávnika, alebo na zdobenie stien altánku, verandy, záhradných domov, kde sa rastliny zavesia do vyrovnávacej nádoby.

Líšia sa jasom a rôznymi farbami. Okrem toho tvoria veľmi svieže malé guľové kríky, ktoré vyzerajú skvele. Ale tieto rastliny vyžadujú veľa pozornosti, lásky a trpezlivosti.

Ak si stanovíte cieľ pestovať na vašom webe lobeliu, v záujme dosiahnutia pozitívnych výsledkov v prvom roku je vhodné pozvať alebo najať, ak to prostriedky umožňujú, odborníka, ktorý vás naučí, ako chovať lobeliu a starať sa o ňu.

Čítanie kníh a časopisov o kvetinárstve je samo o sebe veľmi dobré, ale je ťažké preceňovať živého sprievodcu krok za krokom v náročnej úlohe pestovania tejto náročnej rastliny.

Pestovanie lobelie zo semien: tajomstvá a jemnosti

Medzi kvetinármi nie je obvyklé kupovať sadenice, pestovanie vlastných rastlín je najvyššou úrovňou zručnosti, najmä pokiaľ ide o náročné rastliny, medzi ktoré patrí lobelia.

Prvá vec, ktorú potrebujete, je nákup semien. Semená sú:

  1. pripravení (granulované) v granulách, sú dobre zasadené priamo do rašelinových tabliet, aby sa zabránilo zbytočnému zberu. Okrem toho je v granulách obsiahnutá špeciálna kompozícia, ktorá pomáha semenám rýchlejšie klíčiť.
  2. netrénovaný, tj sypký materiál, z ktorého je veľa v balení, je siatie takýchto semien veľmi pracné, nezaručuje kvalitu sadeníc a vyžaduje sa ďalšie prekládky (zber) do samostatných kvetináčov.

Na základe skutočnosti, že lobelia je rastlina, ktorá rastie veľmi zle, sú semená vo februári vysadené na pestovanie v južnej zóne, napríklad v južnom spolkovom okrese alebo v marci na pestovanie niekde na severe, kde letná sezóna začína o niečo neskôr. Klíčiace sadenice si vyžadujú ďalšie osvetlenie (osvetlenie), v opačnom prípade môže uhynúť.

Lobelia ampelous: výsadba semien

Lobelia je vysadená voľnými semenami, ktoré majú spoločnú kapacitu v pripravenej, dobre uvoľnenej pôde, ktorú môžete pripraviť sami alebo si ju môžete kúpiť v špecializovanom obchode, ale pred vysadením semien musí byť pôda zhora mierne zhutnená.

Zjednodušiť prácu pri výsadbe semien pomocou snehu.

Semená sa opatrne rozptýlia po snehu, potom naostrenou tyčinkou odoberú malé zrnká snehu a umiestnia ich na povrch pôdy, keď sa sneh roztopí, semená zostanú na pôde. Ak nie je sneh, použite jemný piesok. Tieto techniky umožnia v budúcnosti vykonávať zber s minimálnym poškodením koreňových systémov sadeníc.

Nie je možné posypať semená, najmä zhutnené, aby sa klíčili semená. Semená a v budúcnosti sadenice zalejte jemne rozprášenou vodou zo striekacej pištole, inak môžete z pôdy umyť veľmi malé semená, alebo sadenice zničiť prúdom vody. Pretože lobelia v detskom veku je veľmi bolestivá, musí sa do zavlažovacej vody na dezinfekciu pridať trochu manganistanu draselného. Kontajnery pokryté fóliou sa inštalujú na slnečnú stranu, aby vytvorili špecifickú mikroklímu.

Starostlivosť o sadbu, transplantácia

Výhonky by sa mali objaviť do 10 - 15 dní, po ktorých je potrebné ich prevzdušniť, najdôležitejšia je trpezlivosť, fólia sa nedá odstrániť na dlhú dobu, doba vetrania sa zvyšuje, aby sa zabránilo vysychaniu a smrti sadeníc, pretože postupne aj malé sucho zabije sadenice.

Presádzanie do rašelinových kvetináčov sa uskutočňuje, keď sa objavia 3 až 4 pravé listy. Pri potápaní je potrebné zbierať opatrnosť a trpezlivosť. Ak sú korene sadeníc vzájomne veľmi prepletené, v žiadnom prípade ich nemožno roztrhať, bude sa musieť vysadiť do zeme.

Po vysadení sa musia sadenice napojiť a musí sa udržiavať prísny teplotný režim: 20 - 22 ° C. Je potrebné si uvedomiť, že semenáčiky lobelia dobre vnímajú zamokrenie, ale najmenší nedostatok vlhkosti môže zničiť všetko úsilie, klíčky sa stenčia a odumrú.

Pestovanie lobelie zo špeciálnych granúl

Ak záhradník nezískal príručku, potom je v prvom roku ešte lepšie začať vysádzaním granúl do rašelinových tabliet, výsledok bude oveľa lepší.

Pred výsadbou sa rašelinové tablety namočia do vody na 15 minút, Počas tejto doby sa tableta výrazne zvyšuje, potom musíte brať granule a umiestniť ju do výklenku v tablete, ale ďalej sa neprehlbujú. Potom vložte tablety do kyvety a zakryte filmom.

Na zavlažovanie sa do buniek pridáva voda, voda cez rašelinu dosahuje semená. Opevnené sadenice sa presádzajú priamo s tabletou do rašelinových kvetináčov.

Ako sa potápať Ampel Lobelia

Okamžite môžete zabudnúť na všetky ťažkosti a problémy, ktoré ste museli pri výsadbe a starostlivosti o túto rastlinu znášať, vidieť kvetinovú kvetinu v kvetináči a ešte viac, keď ste počuli nadšené prekvapenie hostí a priateľov. Mnohé z nich pravdepodobne tiež chcú mať takú krásu na svojom vlastnom webe, takže všetko úsilie a nepríjemnosti spojené s pestovaním tejto kvetiny sa v plnej miere vyplácajú jej luxusným vzhľadom.