Návrh

Hyacinty: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve

Hyacinty: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hyacinty, výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve sa odlišujú od pestovania v interiéroch, aby sa plne prejavili ich dekoratívne vlastnosti. Pri výbere sadivového materiálu sa musí postupovať so všetkou zodpovednosťou: priemer cibule pred výsadbou by mal byť 4 cm, mať vytvorenú obličku, 6 až 10 akumulačných váh a niekoľko povrchových váh. Neodporúča sa zvoliť si veľkú cibuľu: sú vhodnejšie na destiláciu.

Populárne odrody hyacintu

V modernom záhradníctve sa pestujú tri hlavné odrody hyacintu, ktoré patria do kategórie orientálnych:

 • V súčasnosti je najbežnejším hyacint východný alebo holandský (H. Orientalis). Žiarovka tvorí jeden stopku, ktorej výška nepresahuje 15 - 23 cm a kvety v množstve 30 - 35 kusov sa nachádzajú na silných pedikeloch. Kvitnutie trvá dva alebo tri týždne.
 • Východný belavý alebo francúzsko-rímsky hyacint (H. orientalis var. Albulus) má určitú podobnosť s H. Orientalis, má však kratšie a slabšie stopky a každá žiarovka tvorí dva alebo tri kvety.
 • Hyacint východnej Provence (H. orientalis var. Provansalis) sa vyznačuje tvorbou nízkych stopiek a voňavých ružových kvetov.

Amatérski záhradníci vo veľkej miere využívajú hyacint myši (Muskari) a hyacint Litvinova (H. Litwinowii) na terénne úpravy.

Pravidlá pre výber miesta a prípravu pôdy

Kvitnutie závisí od správneho výberu miesta, takže oblasť určená pre hyacinty by mala mať dobré osvetlenie a ochranu pred studeným vetrom. Niekedy sa snažia vysadiť žiarovky na otvorenom teréne pod stromami (fotografia 1). Čiastočne to chráni pred priamym slnečným lúčom a vetrom, ale po rozkvetu žiarovky trpia nedostatkom výživy.

Pestovanie hyacintov na otvorenom priestranstve si vyžaduje určitú prípravu pôdy, je potrebné k nej pristúpiť vopred (lepšie v posledných mesiacoch leta). Potrebujú uvoľnenú pôdu, preto sa k chernozemu dodáva riečny piesok alebo rašelina. Kyslé pôdy sa neodporúčajú, je žiaduce, aby kyslosť neprekročila 6,5 ​​(ak je vyššia, vyžaduje sa pridanie vápennej múky).

Podzemná voda v okolí môže spôsobiť plesne, takže je potrebná dobrá drenáž, výsadba na vysokých posteliach alebo vytvorenie svahu pre lepší odtok vlhkosti. Vykopajte pôdu hlboko do 40 cm a urobte (na 1 m²):

 • superfosfát - 60 - 80 g;
 • popol z dreva - 200 g;
 • vápenec - 250 g;
 • humus alebo zhnitý hnoj - 10 - 15 kg;
 • rašelina a piesok (ako zem).

Ak sa hyacinty pestujú na jar v piesočnatej pôde s nízkym obsahom organických a minerálnych látok, je potrebné zvýšiť množstvo vápenca a popola z dreva 1,5-krát alebo pridať (na 1 m²) 45 g síranu horečnatého a 90 g síranu draselného.

Jamky sa vyrábajú s priemerom 15 - 20 cm, čím sa dno prehĺbi pri výsadbe hyacintov do pôdy o 15 cm. Cibule by mali byť menej zakopané do pôdy, ak je výsadbový materiál malý, a zároveň ich umiestniť na hrubší kvetinový záhon.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Vždy vyvstáva otázka: kedy zasadiť hyacinty? Výsadba žiaroviek sa vykonáva na jeseň (potom v období od marca do apríla) a na jar.

V strednom Rusku sa pestujú cibuľky v septembri až októbri (ak boli vysadené skôr, môžu rásť a odumrieť v zime, ak neskôr nebude dostatok času na zakorenenie). Na spodok diery sa odporúča položiť vrstvu riečneho piesku (3 - 5 cm), jemne do nej zasunúť žiarovku a posypať pieskom, potom zeminou (fotografia 2). Chráni ich to pred kazmi a zlepší odvodnenie. Aby sa rastliny lepšie zakorenili, výsadbu zalejte vodou.

S nástupom chladného počasia je potrebné pokryť výsadbu humusom, rašelinou, labkami ihličnatých stromov, suchou trávou a listami. Prístrešok sa odstraňuje na jar po rozmrazení pôdy (hyacintové klíčky sa objavujú veľmi skoro).

Ak sú žiarovky vysadené v plastových nádobách na zimu (foto 3), môžu byť vysadené na otvorenom teréne na jar. Výsadbová technika sa nelíši od jesennej, pri možnom ochladzovaní sa odporúča použiť ako úkryt pre rastliny rašelinu alebo piliny.

Výsadba je ukončená a starostlivosť o hyacint na otvorenom priestranstve spočíva v uvoľnení pôdy, odstránení buriny a zalievaní (zriedkavo, ale hojne).

Z dôvodu prevencie by sa choré rastliny mali odstrániť (2 až 3krát za sezónu sa odmietne).

Okrem výsadby je na jar dôležitá aj ornica, aby sa rastliny rozvíjali normálne, potrebujú dobrú výživu. Prvý sa uskutoční hneď po objavení klíčkov (na 1 m² sa vyžaduje 30 g dusičnanu amónneho). Druhýkrát je potrebné aplikovať hnojivo počas farbenia púčikov (na 1 m² 20 g dusičnanu amónneho, 40 g superfosfátu, 30 g chloridu draselného).

Po skončení kvitnutia sa pridá 40 g superfosfátu a chloridu draselného na meter štvorcový. Hnojenie sa umiestni do uličiek, utesní sa 10 cm hlboko a zalie sa.

Fotogaléria

Hyacintová jesenná výsadba

Ako zasadiť hyacinty, aká starostlivosť by sa im mala venovať, sa budeme podrobnejšie zaoberať. Ak žijete v chladnej zime, potom by ste mali na začiatku októbra uskutočniť výsadbu hyacintov. Pred tým, ako pôda zamrzne, bude mať žiarovka čas zakoreniť.

Hyacinty sa vysádzajú na ľahkej pôde, ktorá by mala dobre prúdiť vodu po daždi a za suchého počasia môže z hĺbky čerpať vlhkosť.

Kvetinové cibuľky tak dostávajú dostatok vlhkosti, zatiaľ čo nezostávajú v zamokrenej pôde.

Najlepšie je začať pripravovať miesto, kde budú hyacinty vysadené a ošetrované v auguste, čo je nevyhnutné, aby došlo k prirodzenej sedimentácii pôdy. Ak začnete pripravovať pôdu neskôr, môže dôjsť k orezaniu novovytvorených koreňov v cibuli.

Hyacinty zimnej sily

Hyacint, kultivácia skorej destilácie sa uskutočňuje nasledovne: na konci júna a začiatkom júla je potrebné vyťažiť žiarovky, po ktorých sú sušené pri vysokej teplote a vlhkosti, čo je nevyhnutné pre normálnu výsadbu kvetných pukov. Po 2 až 3 týždňoch sa teplota zníži na 25 stupňov a potom sa žiarovky uložia pri 17 stupňov.

Ak je destilácia stredná alebo oneskorenápotom vyhrabávajú hyacinty o 7-10 dní neskôr, zohrievajú ich dva mesiace pri teplote asi 25 stupňov a potom ich skladujú pri teplote 17 stupňov. V takom prípade nezabudnite žiarovky vychladnúť. Toto sa vykonáva po dobu 2 týždňov pri teplote 9 stupňov Celzia.

Po nátlaku sa cibuľky prenesené do pôdy kvitnú skôr a už skoro na jar, môžete fotografovať na pozadí týchto krásnych a príjemne voňajúcich kvetov. Pred vysadením žiarovky je potrebné od nej dieťa oddeliť, čím sa odoberie iba jej sila.

Niekedy je potrebné upraviť kvitnutie na určitý dátum, preto môžete urýchliť alebo spomaliť vývojový proces, a to úpravou osvetlenia a teploty. Ak je kvitnutie neskoro, potom stačí zvýšiť teplotu na 21 stupňov a predĺžiť slnečný deň na 12-16 hodín, a kvitnúci hyacint môžete dostať do určitého dátumu. Nie je potrebné ho odtrhávať, môžete odfotiť krásnu fotografiu a buď dať kvetinu v kvetináči.

Aby sa zabránilo rozvoju, je potrebné umiestniť rastlinu s púčikmi na tmavom a chladnom mieste a 2-3 dni pred plánovaným dátumom ju vrátiť na svetlo a znova zahriať. Polokveté kvety sa môžu skladovať v takýchto podmienkach 10 až 14 dní.

Kvitnúce hyacinty

V závislosti od odrody môžu tieto kvety kvitnúť v rôznom čase. Modré hyacinty zvyčajne kvitnú najskôr, potom ružové, potom biele a červené kvety. V ďalšej fáze celý proces ukončia orgovánové kvety a žlté hyacinty.

Táto rastlina má veľké racemose kvetenstvo, z ktorých každá môže mať až 30 kvetov. Jedná sa o veľmi voňavé kvety, ktorých doba kvitnutia je 2 - 3 týždne.

Pomerne často sa vyskytuje situácia, keď rastlina produkuje krátke stopky, môže to byť z týchto dôvodov:

 • žiarovky boli v pokoji po nedostatočný čas;
 • počas destilácie nebol dodržaný teplotný režim a bol vyšší, ako sa odporúčalo;
 • počas destilácie bolo veľmi jasné svetlo;
 • rastlina je podvyživená.

Keď rastlina zmizne, musí sa kŕmiť fosfátovými a potašovými hnojivami, čo umožní, aby sa cibuľka naplnila živinami a normálne by sa mala odpočívať.

Jedna žiarovka môže v priebehu rokov nedávať deti. Na to, aby sa objavili, je potrebný spodný kríž, po ktorom sa na tomto mieste objavia malé cibule.

Odrody a druhy kvetinovej kultúry

Holandsko sa považuje za „centrum hyacintu“, v ktorom je zastúpené veľké množstvo druhov a odrôd. Existujú 3 hlavné druhy kvetov: východný hyacint, Litvinova a transkasť. Považujú sa za základ pre pestovanie všetkých druhov odrôd, ktorých je bezpočet.

Orientálny hyacint je jedinou odrodou, ktorú je možné pestovať doma. Táto vytrvalá rastlina dosahuje výšku 40 cm. Kvitne koncom jari po dobu 2 týždňov.

Forma je froté a jednoduchá.

Podľa farby sú rozdelené do 6 skupín: modrá, fialová, ružová, biela, žltá a oranžová.

Kvitnutím sa odrody delia na skoré, stredné a neskoré. Prvé odrody kvetov majú rôzne názvy a pôžitok s bujným kvetom v marci až apríli. Napríklad hyacint Modrej vesty od marca hojne kvitne, v kvetenstvo ktorého môže byť až 40 kvetov lila-modrej. V apríli kvitne klasická odroda Aida, jej farba je nasýtená ultramarínmi a priemer kvetu je až 4 cm. Na začiatku zahŕňajú modré a ružové (fondantové) kvety s príjemnou vôňou.

Nezvyčajne voňavé a krásne hyacintové mesto Haarlem (mesto Haarlem), ktoré tiež kvitne súčasne so skorými tulipánmi. Ranou odrodou je Yan Bos s tmavými malinovými kvetmi. Jeho svetlé voňavé kvetenstvo poteší 2-3 týždne.

Neskôr všetci musia počkať, kým žltý hyacint a oranžový kvet.

Záhrada bude tiež zdobená Astilbou - nenáročnou kvetinou milujúcou vlhkosť, ktorá sa dá vysádzať na tmavých miestach. Je to dobré, pretože kvitne od júla do jesene so sviežou bledo fialovou farbou. Astilba v kombinácii s inými rastlinami je vynikajúca pre záhrady a mestské parky. Môže kvitnúť na akomkoľvek pozemku, ale už dlho poteší svojimi kvetmi, kde je vysoká podzemná voda. Sucho jednoducho nemôže stáť. Astilba má ďalšiu dôležitú výhodu: je odolná voči rôznym chorobám a nebojí sa škodcov.

Odrody Jan Bos (Jan Bos) a Gipsy Queen (Aida) sa považujú za vynikajúce destilácie.

Po dlhú dobu sa bude predvádzať v záhrade Gipsy Queen a poteší vás ľahkými kvetmi broskyne.

Nezvyčajne krásny a nenáročný záhradný čierny hyacint, ktorý jednoducho fascinuje.

Vo voľnej prírode rastie iný druh. Voľné kvetenstvo má lesný hyacint - kvet podobný konvalinke. Tieto modré, niekedy fialové alebo ružové cibuľovité kvety sa v záhradách zriedka vyskytujú ako divoká odroda rastlín. Kvety sú trochu ako zvony.

Symbolika kvetov je rôznorodá. Biely hyacint je už dlho symbolom úprimnej vznešenej lásky. A ak ste dostali červený kvet, môžete byť upozornení, že hráte nebezpečnú hru. Modrá je symbolom pokoja a rozvážnosti, zvyčajne ju dáva osoba, ktorá je presvedčená o svojich pocitoch lásky. Fialový hyacint je symbolom smútku, jeho významu - nastal čas na oddelenie milencov.

Všetky odrody hyacintov sú jedinečné, každý potrebuje vlastnú starostlivosť. Vďaka sviežemu kvitnutiu, kráse kvetov a silnej osviežujúcej aróme v celom okrese sú všetky obľúbené u záhradníkov.

Čo robiť po vyblednutí hyacintov

Keď hyacint v záhrade kvitol, zasadte ho do kvetináčov a uložte na chladnom mieste pri teplote asi 5 ° C. Tu hovoríme o dospelých žiarovkách.

Cibule sa vykopávajú po uschnutí listov, potom ich musíte triediť. Po výbere toho najlepšieho ošetrite špeciálnym riešením, aby ste chránili pred škodcami a chorobami. Pred týmto časovo náročným procesom by sa však materiál mal nechať zotaviť. Po vyblednutí hyacintov je potrebné sa o ne postarať 2-3 mesiace, každé 2-3 týždne ich kŕmiť hnojivami.

Vonku kvety potešia oko až do júna. Ak listy zostávajú zelené, potom je dostatočná výživa rastlín. Hyacint môže opäť kvitnúť, ale kvety už nebudú také svieže.

Akonáhle listy zožltnú, a to sa zvyčajne stáva koncom júna alebo začiatkom júla, je potrebné vykopať cibuľky. Ak sa to neurobí včas, bude ťažké ich nájsť - pôjdu hlboko do zeme.

Ak sú vaše hyacinty neskoro, môžete ich vykopať v polovici júla. Potom znížite zalievanie a čoskoro prestanete úplne, keď je zrejmé, že listy už začali odumierať. Zvädnuté listy sa odstránia.

Vykopané žiarovky sa sušia na tmavom mieste. Potom sa uložia na uskladnenie do októbra.

Ako skladovať sadivový materiál

Bez správne usporiadaného skladovania, počas ktorého sa tvoria kvetenstvo, nebudete mať svieži kvet kvetín.

Skladovanie žiaroviek trvá 95 dní, kedy je dôležité dodržiavať teplotný režim.

5-7 dní sa nechá schnúť pri teplote 20 ° C. Po triedení a vyčistení cibule je potrebné zložiť ju do 2 vrstiev v nádobe, zatiaľ čo malé procesy sa nemusia oddeliť. Ak je žiaroviek málo, môžu byť uložené v papierových vreckách.

Postupné ukladanie:

 1. Po dobu 2 mesiacov sa žiarovky udržiavajú v obytnom prostredí, kde je teplota 25 - 26 ° C.
 2. Skladovacia teplota - 17-18 ° C Musí sa zabezpečiť vysoká vlhkosť vzduchu, inak môžu rastliny vyschnúť.

Ak znížite prvú fázu o týždeň, teplota vzduchu v miestnosti (nezabudnite ju na vzduchu) by mala byť asi 30 ° C.

Ďalšia nuansa: pred vysadením žiaroviek ich odstavte jeden týždeň v chladnej miestnosti, potom si lepšie zvyknú na zimné podmienky.

Ak boli žiarovky vyhodené doma, mali by byť zasadené na otvorenom priestranstve na jeseň pred začiatkom mrazu a potom sa dobre zahriať. Po zime budú kvety kvitnúť na jar, a keď príde na jeseň, môžete ich znova vniesť domov do kvetináčov.

Ak nemáte podmienky na výsadbu v záhrade, skúste pripraviť žiarovky na ďalšie pôsobenie.

Kým sa cibuľa skladuje, tvoria malé deti, ktoré by sa mali oddeliť a potom vysadiť do kvetináčov. Kým sa nestanú dospelí, bude to trvať asi 5 rokov a potom tiež kvitnú. Predtým však musia byť pestované.

Ak hyacintová žiarovka nemá lístie, potom všetko jedlo prešlo do kvitnutia, musíte počkať, kým sa objavia výhonky.

Hyacint nemožno označiť za náladový, ak sa pestuje ako jednoročná kvetná rastlina. Ale aby ste získali produkt na pestovanie rastlín, musíte tvrdo pracovať a zabezpečiť náležitú starostlivosť. Stojí za to, ak chcete vo svojej záhrade vidieť svetlé a veľkolepé krásy vyžarujúce vynikajúcu vôňu.

Ako pestovať hyacint (video)

Niektorí odborníci sú si istí, že na jeseň je potrebné žiarovky odstrániť zo zeme. Iní sa domnievajú, že by sa mali pestovať do kvetináčov. Na jeseň je potrebná transplantácia, aby sa zmenilo umiestnenie hyacintov (v priebehu času sa v pôde vyskytujú škodcovia a patogény rôznych chorôb, preto sa odporúča zasadiť ich na pôvodnom mieste až po 3 rokoch).

Kombinácia s inými rastlinami

Najlepšie kombinácie sa získajú vo forme:

 • modré hyacinty + žlté narcisy;
 • modré hyacinty + biele tulipány;
 • žlté hyacinty + červené tulipány.

Hyacinty sa kombinujú s takmer všetkými ostatnými jarnými cibuľovými kvetmi. Hlavná vec je, že kvitnú súčasne. Modré a biele kombinácie sú najúžasnejšie.Komentáre:

 1. Dall

  Before I thought otherwise, thank you very much for your help with this question.

 2. Nikasa

  I recommend that you visit the site, which has many articles on this subject.

 3. Tojakora

  Som konečný, ospravedlňujem sa, ale podľa mňa je to zrejmé.

 4. Meztibar

  Všetko o jednom a tak nekonečneNapíšte správu