Tajnosť

Hyacint: ročný alebo ročný


Vitajte! Povedzte mi, prosím, hyacint - trvalka alebo jednoročná kvetina? Chcem ju použiť pri navrhovaní môjho osobného pozemku spolu s delfíniom. Veľmi zaujíma stanovisko odborníkov o vlastnostiach výsadby, starostlivosti a reprodukcie hyacintu. Chcem pochopiť, aká rozkošná je kvetina. Ďakujem za odpoveď!

Niektorí neskúsení pestovatelia kvetín sa zaujímajú o to, či je hyacint vytrvalá alebo jednoročná rastlina, aké sú podmienky pre jeho pestovanie na otvorenom priestranstve.

Hyacinty sú vytrvalé cibuľové rastliny rodiny špargle, ktoré s náležitou starostlivosťou potešia ostatných 10 rokov. Majú vztýčené stopky až do výšky 30 - 40 cm s strapcovitými strapcami voňavých kvetov zvonu, úzkymi dlhými listami. Navonok sa kvetina podobá na delfínium.

Dôležitým znakom pri pestovaní hyacintov je striedanie období vegetácie a pokoja. Delphinium je často ročný, podmienky jeho kultivácie sú trochu odlišné.

Cibule hyacintu sa vysádzajú začiatkom októbra v upravenej pôde pokrytej starými listami, rašelinou alebo mulčom. S príchodom jari sa objavené klíčky úhľadne uvoľňujú zo zimného úkrytu. Pri náležitej starostlivosti sa v apríli alebo máji pozoruje rýchly rast rastlín a bohaté kvitnutie, po ktorom začína spiace obdobie. Je potrebné vytrhnúť trvalku zo zeme a celú dobu ju uložiť v teplej a suchej miestnosti. Na jeseň sa cibule opäť vysádzajú do pôdy.

Aby hyacinty potešili svoje nádherné kvitnutie na otvorenom priestranstve, musia sa dodržiavať určité pravidlá starostlivosti vrátane:

  • výber pôdy;
  • teplotný stav;
  • zalievanie;
  • vrchné odevy;
  • ochrana proti škodcom.

Miesta na pestovanie kvetín sa vyberajú na dobre odvodnených piesočnatých hlinitých pôdach s dostatočným stupňom osvetlenia, ktoré sú uzavreté pred priamym slnečným žiarením, prievanom a silným vetrom.

Hyacinty, ktoré sú jedným z prvých kvetov, ktoré začali kvitnúť začiatkom mája, môžu ľahko tolerovať kolísanie teploty a mrazu. Potrebujú mierne zalievanie, mierne sa zvyšujúce v období pučania a kvitnutia. Rastliny sú citlivé na vrchnú úpravu pôdy, najmä na dusíkaté hnojivá, superfosfáty a síran draselný. Častými spôsobmi šírenia hyacintov sú cibule, vločky, deti.

Hyacinty pestované na otvorenom priestranstve nie sú príliš citlivé na choroby a škodcov.

Niekedy vošky, roztočové cibuľové roztoče, kopčeky môžu napadnúť kvety a žltá bakteriálna hniloba sa vyskytuje častejšie ako iné choroby.

Ako pestovať hyacint

Na základe základných pravidiel pre pestovanie hyacintov je možné ľahko dosiahnuť ohromujúci úspech v pôvodnom dizajne vašej stránky.