Rastliny

Hruška "Starkrimson": pravidlá pestovania a zberu


Hruška "Starkrimson" je známa mnohým záhradníkom pod názvom "Red Favorite". Opis odrody deklaruje predčasné zrenie plodiny, ako aj rezistenciu rastlín voči mnohým chorobám a vysoký, veľmi stabilný výnos.

Hruška "Starkrimson" chovaná americkými chovateľmi a je červeným klonom slávneho a obľúbeného kultivaru "Favorite Klappa". Bola použitá ako východisková forma pri pestovaní tejto odrody, čo viedlo k výslednej červenoplodej hruške.

Charakteristika a opis odrody

Hruška "Starkrimson" tvorí vysoký strom. Crohn je rozvetvený, pyramidálny, dobre listnatý. Otužilosť v zime je pomerne dobrá. Odolnosť proti lézii chrasty je nadpriemerná.

Lesná rastlina vstupuje do sadby plodov vo forme hrušky v siedmom roku a pri použití kdoule v piatom roku po výsadbe na trvalom mieste. Produktivita rastie dostatočne pomaly. Fáza maximálnej produktivity sa vyskytuje v desiatom roku života rastliny. Hruška odrody Starkrimson kvitne v neskorých obdobiach. Potrebuje výsadbu opeľovacích rastlín. Plodnosť dospelých rastlín je pravidelná a hojná.

Ovocie veľkých rozmerov s hmotnosťou 185 - 285 g, hruškovitého tvaru, pokrytého žltou pokožkou s rozmazaným, gaštanovo hnedým nádychom. V štádiu plnej zrelosti je farba ovocia červená. Buničina je biela, šťavnatá, topiaca sa, kyslá, sladká. Odroda sa vyznačuje vonkajšou príťažlivosťou ovocia. Štandardná trvanlivosť úrody nepresahuje jeden mesiac.

Ako pestovať hrušku v strednom pruhu

Ošetrovacia technológia

Odrody hrušiek "Starkrimson" patria do kategórie nenáročný, ale reagujú na ovocné plodiny vysokej poľnohospodárskej technológie. Pri jeho pestovaní by sa mali zvážiť nasledujúce odporúčania:

  • pre ovocné porasty sú optimálne vhodné najviac osvetlené, rovné a suché oblasti, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 3 m od plotov alebo budov;
  • štandardné ukazovatele hĺbky pristávacích jám sú 1-1,2 ma priemer by mal byť na úrovni 60 - 80 cm;
  • v pristávacej jame musíte naplniť pár vedier humusu z hnoja a niekoľko vedier hrubého piesku pridaním minerálnych hnojív;
  • pri výsadbe stromu by hranica násady a sôpky mala byť umiestnená na alebo mierne nad zemou;
  • prerezávanie hruškových plantáží by sa malo vykonávať skoro na jar, pred začiatkom fázy prebudenia pukov;

  • norma zavlažovania dospelých rastlín je najmenej 20 - 30 litrov vody na každý štvorcový meter záhradnej výsadby;
  • po každom zalievaní, ako aj po silných prírodných zrážkach, sa odporúča vykonať plytké, ale dôkladné uvoľnenie pôdy v kruhoch kmeňa.

Dostatočne vysoká produktivita rastlín si vyžaduje včasnú aplikáciu hnojív. Najlepšie je striedať organické a minerálne úpravy ovocných stromov.

Medzi hlavné opatrenia týkajúce sa starostlivosti o hruškové plantáže teda patrí uvoľňovanie a mulčovanie pôdy v blízkych kmeňových kruhoch, systematické vrchné obliekanie potašovými, fosforovými a dusíkatými hnojivami, mierne zavlažovanie, sanitárne a formatívne prerezávanie hrušiek, ako aj boj proti chorobám ovocných drevín a nebezpečným parazitom rastlín.

Zber a skladovanie

Hruška "Starkrimson" sa vzťahuje na kategóriu odrôd letného dozrievania. Zber sa uskutočňuje koncom júla, vo fáze žltnutia ovocia, približne týždeň pred úplným dozretím. Odstraňovanie ovocia musí začínať spodnými vetvami a postupne postupovať ku koreni rastliny.

Hrušky by mali byť umiestnené na chladnom a dobre vetranom mieste. Plody sa dobre uchovávajú, keď sa ukladajú do suchých a čistých dubových pilín. Hrušky tejto odrody majú priemerné ukazovatele prenosnosti.

Ako zasadiť hrušku

Recenzie záhradníkov

Medzi výhody hrušky Starkrimson patrí dobrá zimná odolnosť rastliny, ako aj atraktívnosť a vysoká chutnosť zozbieraného ovocia. Pri pestovaní tejto odrody v podmienkach záhradkárstva je potrebné vziať do úvahy prudký rast a neskorý vstup rastlín do plodu. Mínus odrody sa považuje za krátke uskladnenie plodiny, ako aj za tendenciu plodov k vylievaniu.

Podľa väčšiny záhradníkov sú plody hrušky Starkrimson veľmi podobné obľúbenej odrode Klappa. Skúsení letní obyvatelia odporúčajú ako opeľovače tejto hrušky výsadbu odrôd „Bere“, „Williams“, „Dezert“ a „Tauride“.