Dom a záhrada

Meloun "Torpedo": charakteristika odrody a výberové kritériá

Meloun "Torpedo": charakteristika odrody a výberové kritériá


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Melón "Torpedo" (Cucumis melo) je rastlina z čeľade tekvica alebo Cucurbitaceae, rod Cucumber alebo Cucumis. Táto populárna tykev medzi spotrebiteľmi zahŕňa značné množstvo rôznych poddruhov a foriem vrátane torpédového melónu. Zrelý melón vždy vyžaruje veľmi sladkú, jemnú a jemnú charakteristickú vôňu melónu. Môže sa sušiť, sušiť, spracovať na melón medu a tiež ho použiť na výrobu džemu alebo chutného a zdravého kandizovaného ovocia.

Funkcia a funkcie

Odroda torpédového melónu, ktorá je spotrebiteľom v Uzbekistane známa, sa bežne nazýva Mirzachulsky melón. Vlasťou tejto odrody je územie Malej Ázie.

Melon s názvom „Torpedo“ sa vzťahuje na neskoré odrody, ktoré dobre znášajú prepravu. Plne dozreté plody majú atraktívny podlhovastý tvar a vyznačujú sa výrazným žltým sfarbením lúpanej siete. Buničina zrelých melónov je vždy veľmi šťavnatá, biela, má neprekonateľnú chuť a dobre definovanú, ale veľmi jemnú a jemnú arómu.

Kľúčové kritériá výberu

Torpédový melón má vynikajúcu šťavnatosť a predčí plody takých odrôd, ktoré sú u nás obľúbené ako Kolkhoznitsa, Gulyabi a Thai.

Neodporúča sa kupovať torpédový melón do polovice augusta alebo dokonca do prvých desiatich dní septembra, pretože prirodzené dozrievanie tejto obľúbenej plodiny je neskoro. Ovocie na trhu v skoršom termíne obsahuje nadmerné množstvo pesticídov a dusičnanov, ktoré sú zdraviu škodlivé. Chutný a najužitočnejší melón sa odohráva vo fáze úplného dozrievania.

Melón "Torpedo": opis odrody

Len keď viete, ako si vybrať zrelý a čerstvý melón, môžete sa chrániť a svojich blízkych pred nekvalitnými výrobkami a otravou jedlom. Pri výbere ovocia by ste sa mali zamerať na hlavné ukazovatele - vzhľad a arómu.

Ukazovateľ zrelostiFunkcie a popis
Vzhľad ovociaPlody by mali mať podlhovastý tvar a mali by mať žltý povrch s malými jasne žltými pozdĺžnymi pruhmi. Zelené melóny s malými pozdĺžnymi pruhmi sú nezrelé a bez chuti. Prítomnosť tmavých škvŕn na povrchu je indikátorom poškodenia plodu a melóny s mäkkým povrchom sa považujú za prezreté. Zrelé „torpédo“ vydáva vždy zreteľne matný zvuk, keď je poplietaný po povrchu. Chvost melónu by mal byť suchý a nos by mal byť mierne mäkký.
Ovocná vôňaPlne zrejúci melón torpéda by mal vyžarovať vôňu pripomínajúcu zmes vanilkových, hruškových a kvetinových medových chutí.

Nemôžete kúpiť melón na „zrúteniach“, ktoré sa nachádzajú pozdĺž ciest, a tiež predávané plátky ovocia nie sú vhodné na konzumáciu.

Výhody použitia a kontraindikácie

Melounové mäso zvané „Torpedo“ obsahuje významné množstvo látok užitočných pre ľudské telo vrátane vitamínov, minerálnych zložiek, ako aj karoténu a kyseliny listovej. Buničina je bohatá na vlákninu a veľké množstvo enzýmov, ktoré pomáhajú zlepšovať črevo. Melón populárnej odrody Torpeda má antioxidačný účinok a má priaznivý vplyv na stav vlasov a pokožky.

Zrelé mäso melónu môže zlepšiť metabolické procesy, posilniť imunitný systém a nervový systém. Melón je veľmi užitočný pri urolitiáze a cholelitiáze. Tento tekvica sa často používa na čistenie tela, pretože melónové vlákna dobre odstraňujú toxické látky z tela. Semeno melónu sa okrem iného po stáročia považuje za najsilnejšiu afrodiziakum a jeho chuť sa rozvíja.

Výhody melónu nie sú sporné. Melounové mäso saturuje telo vitamínmi A, B1, B2 a C a obsahuje tiež chlór, draslík, vápnik, sodík a železo. Tento tykev je určený na použitie takmer všetkým, s výnimkou pacientov s diabetes mellitus a ľudí s ochorením obličiek. Ochorenia gastrointestinálneho traktu v akútnom štádiu sú tiež kontraindikáciou pre konzumáciu melónu.

Z lekárskeho hľadiska sa preto odporúča používať torpédový melón na tieto účely:

  • odstránenie prebytočnej tekutiny z tela v dôsledku prítomnosti silných diuretických vlastností v melónoch;
  • čistenie čriev v dôsledku vysokého obsahu vlákniny;
  • vylučovanie produktov rozpadu a rôznych toxických látok z tela;
  • sedatívne a antidepresívne účinky na organizmus;
  • odstránenie škodlivého cholesterolu z tela;
  • zvýšenie ochranných vlastností a odolnosti organizmu;
  • zvýšená hladina hemoglobínu s chudokrvnosťou a chudokrvnosťou železa.

Po konzumácii melónu je prísne zakázané piť mlieko alebo akékoľvek iné mliečne výrobky, ako aj alkohol alebo studenú vodu. Takáto kombinácia potravín často spôsobuje vážne otravy. Odporúča sa užiť jedlo najskôr pol hodiny po jedle melónu.

Nutričné ​​a kalorické hodnoty

Zrelé mäso melónu s názvom „Torpedo“ sa vyznačuje obsahom príliš veľkého množstva uhľohydrátov s nízkou výhrevnosťou. Na 100 g buničiny je v priemere 0,6 g proteínu, 0,24 g tuku a 7,7 g uhľohydrátov. Percento proteínov, tukov a uhľohydrátov je 7,1: 2,8: 90,1. Priemerný obsah kalórií je 35,7 kcal alebo 149 kJ. Nízkokalorický obsah umožňuje použitie melónu tejto odrody v potrave.

Ako si vybrať melón

Rôzne mono-diéty, ktoré sú založené na použití melónov v potravinách, pomáhajú odstraňovať toxíny nahromadené v tele. Neodporúča sa však zapojiť sa do takejto stravy, pretože odroda má výrazný diuretický účinok. Z tohto dôvodu je nežiaduce dodržiavať melónovú stravu dlhšie ako tri dni. Malo by sa pamätať na to, že obsah kalórií v sušenom melóne je takmer trikrát vyšší ako počet kalórií "Torpedo" v surovej forme. 100 g sušeného melónu predstavuje asi 340 kcal, čo by sa malo brať do úvahy pri konzumácii ovocia tejto plodiny melónu počas stravovania.