Inštrukcia

Marhuľový štrk: charakteristika odrody

Marhuľový štrk: charakteristika odrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marhuľa "Pogremok" označuje odrody stredne neskorého zrenia a zber sa v závislosti od poveternostných podmienok uskutočňuje koncom júla alebo začiatkom augusta. Názov odrody bol daný kvôli zvláštnosti malej kosti. Ľahko sa oddeľuje od hustej a zrelej šťavnatej dužiny a ticho „rachotí“ vo vnútri ovocia.

Odroda bola vyvinutá odborníkmi experimentálnej stanice Rossoshanskaya Zonal Experimental Station. „Hrkálka“ nie je v pôdnych podmienkach veľmi náročná, ale rastie a prináša ovocie najlepším spôsobom, ak sa pestuje na dobre prevzdušnených pôdach s dostatočným množstvom vápna. Ovocie sa konzumuje v čerstvej aj spracovanej forme, je hodnotným terapeutickým a diétnym produktom.

Odroda Popis a charakteristika

Pre veľké „Pogremyok“ je charakteristická tvorba rastlín s riedkou a zaoblenou korunou. Stromy strednej sily. Marhule sa tvoria veľmi veľké, s priemernou hmotnosťou 58 - 62 g. Majú okrúhly oválny tvar, po stranách mierne stlačený. Povrch plodu je zelenkavo žltý bez červenania, ale s výraznou a dosť silnou puberťou. Buničina zrelého ovocia je dosť hustá, oranžovo-žltej farby, so sladkou a veľmi príjemnou chuťou. V štádiu úplného dozrievania kostí kosť úplne zaostáva za dužinou.

Výhody triedy

Odroda má množstvo výhod, vďaka ktorým je „Pogremok“ obľúbený v záhradníctve:

  • prítomnosť čiastočnej vlastnej plodnosti;
  • stabilný veľkoplodý;
  • pravidelná a vysoká produktivita;
  • zvýšená zimná odolnosť a odolnosť voči suchu;
  • vynikajúca chuť ovocia;
  • možnosť univerzálneho použitia zrelých marhúľ.

Výhodou odrody môže byť aj dobrá prepravovateľnosť úrody a vysoká miera udržiavania ovocia.

Pri pestovaní tejto odrody v oblastiach so silnými zimami by sa malo pamätať na to, že mladé ovocné stromy a nedávno vysadené marhuľové sadenice nemajú vysokú mrazuvzdornosť a počas zimy potrebujú prístrešie.

Ako pestovať marhule v strednom pruhu

Výživová hodnota a trvanlivosť ovocia

Chemické zloženie a ukazovatele výživovej hodnoty marhúľ do značnej miery závisia od podmienok pre pestovanie ovocných porastov a od doby skladovania plodiny, ako aj stupeň vyspelosti a použitej poľnohospodárskej technológie. V priemere sa vyrába 0,9 g proteínu, 0,1 g tuku a 9 g uhľohydrátov na 100 g ovocia s celkovým obsahom kalórií najviac 44 - 45 kcal.

Plody marhúľ „Rattle“ obsahujú významné množstvo vlákniny, čo ju v kombinácii s nízkym obsahom kalórií vo výrobku robí ideálnym pre výživu v potrave. Zrelé marhuľové dužiny sú bohaté na cukry, ktorých celkové množstvo môže dosiahnuť 27%. Väčšina ovocia je sacharóza a glukóza, fruktóza a maltóza sú obsiahnuté v menšom objeme.

Podľa odborníkov je významný obsah cukru kontraindikáciou použitia marhúľ u ľudí s cukrovkou. Mali by ste tiež starostlivo a postupne vyskúšať marhule na ochorenia pečene a žlčníka.

Šťava z plodov zrelých marhúľ je veľmi bohatá na biologicky aktívne látky, ktoré majú pozitívny vplyv na srdcovú a cievnu aktivitu, ako aj na hlavné procesy tvorby krvi.

Jesenné diela

Marhuľa s neobvyklým názvom "Rattle" si nevyžaduje osobitnú pozornosť. napriek tomu, Mladé a už rodiace záhradné plantáže sa odporúčajú primerane pripraviť na zimu:

  • aby sa predišlo chorobám a škodám spôsobeným zimujúcimi škodcami, odporúča sa postrekovať stonky a kostrové vetvy ovocných stromov roztokom na báze síranu železa;
  • na ochranu vetiev mladých rastlín pred zlomením v dôsledku prilepenia silného mokrého snehu sa odporúča priviazať ich lanom;

  • vetvy a bázy všetkých kostrových vetiev musia byť pokryté špeciálnym bielym porastom v záhrade a mladé marhuľové rastliny sa môžu podrobiť takémuto postupu ako celku;
  • Ešte pred začiatkom silných mrazov sa vykonáva plytké uvoľnenie pôdy v blízkych stonkových krúžkoch, po ktorom nasleduje mulčovanie organickou hmotou.

Skúsení záhradníci odporúčajú inštalovať špeciálne štíty v oblastiach s ovocnými porastmi, ktoré v zime plnia funkciu zadržiavania snehu a v zime umožňujú marhuľové stromy s minimálnymi stratami.

Recenzie záhradníkov

Plody marhúľ Pogremyk sú veľmi populárne a široko sa používajú na prípravu sušeného ovocia. Podľa väčšiny záhradníkov a podľa opisu odrody sa „Pogremok“ vyznačuje veľmi vysokým výnosom.

Prerezávanie marhúľ

Nevýhody zahŕňajú čiastočnú autonómiu ovocných porastov a potrebu pestovania opeľovacích odrôd s podobným obdobím kvitnutia a plodov na pozemku. Okrem toho záhradkári poznamenávajú, že v období vysokej produktivity je možné pozorovať predčasný pokles nezrelého ovocia. Tento problém však úplne vyrieši včasná zbierka ovocia.