Nápady

Pestovanie odrody marhúľ „Shalah“


Marhuľa "Shalah" je veľmi obľúbená nielen u nás, ale aj v zahraničí. Je tiež známy mnohým záhradníkom pod názvom „Shalagi“, „Lemon“ alebo „Jerevan“. Táto stará odroda ľudového výberu bola chovaná v Arménsku a je nenáročný a vysoko odolný. Plody dozrievajú úplne od poslednej dekády júna do polovice júla.

Opis a vlastnosti odrody

Ovocie stánky sa vyznačujú silným rastom. Dospelá produktívna rastlina má pomerne hustú a širokú korunu. Stromy tejto odrody vstupujú do ovocnej fázy asi v štvrtom roku. Plodiny sú ročné a bohaté. Priemerný výnos jedného produkčného stromu pre dospelých je okolo 110 - 205 kg, a pri pestovaní v priaznivých pôdnych a klimatických podmienkach a prísnom dodržiavaní vysokej poľnohospodárskej technológie môže výnos presiahnuť 350 kg.

Veľké dozrievané marhule. Ich tvar môže byť podlhovastý alebo oválny-oválny alebo elipsoidný s pomerne úzkym, ale zreteľne viditeľným brušným stehom. Povrch plodu sa vyznačuje miernou tuberozitou. Hlavná farba je ružovkastožltá, svetlá alebo svetloružová. Na niektorých druhoch ovocia je krehký, rozmazaný typ, bledá malinová škvrna, pálená alebo začervenaná forma.

Chuť a kvalitatívne vlastnosti zrelého ovocia sú dobré. Koža je pomerne hustá, s dospievaním, bez lesku, s atraktívnou zamatovou farbou. Buničina je priemerná z hľadiska hustoty, dosť šťavnatá, nie prášková, krémová. Obsah cukru je priemerný. Kosť je stredne veľká, veľmi ľahko oddeliteľná od zrelej buničiny. Vo fáze silného dozrievania ovocia sa často pozoruje tvorba hrubých vlákien. Zber je prenosný, môže sa skladovať týždeň, vhodný na sušenie.

Známa a populárna marhuľová odroda "Šalakh" patrí do kategórie samovládok, preto je potrebné ju vysádzať na pozemku opeľujúcich sa odrôd, podobne ako kvitnutie. Zvláštnosťou odrody je odolnosť proti poškodeniu ovocia, lístia a obličiek škvrnami.

Marhule: výber odrôd

Výber pristátia

Výsadba sadeníc odrody sa najlepšie vykonáva na jar, pred fázou aktívnej vegetácie ovocnej dreviny. Pri výbere miesta na umiestnenie marhuľových plantáží na osobný pozemok by sa malo pristupovať veľmi zodpovedne. Vykládky sa musia umiestniť na slnečné a teplé miesto, ktoré budú maximálne chránené pred nárazmi vetra a stagnáciou hmly studeného vzduchu. Pokiaľ ide o pôdu, je vhodné uprednostniť oblasti s ílovitou a ľahkou hlinitou pôdou.

Asi dva týždne pred plánovanou výsadbou alebo dokonca na jeseň je potrebné pripraviť výsadbové jamy s rozmermi 60 x 60 cm s hĺbkou najmenej 70 cm. V strednej časti jamy je potrebný kolík na pripevnenie kmeňa sadenice, je potrebné vytvoriť drenážnu vrstvu. Výsadbná jama musí byť vyplnená zmesou založenou na rašeline a úrodnej pôde s malým pridaním minerálnych zložiek. Sadenice marhúľ by mali byť umiestnené tak, aby sa koreňový krk rastliny nevyhnutne nachádzal 6 až 7 cm nad úrovňou pôdy.

Funkcie starostlivosti o rastliny

Marhuľová odroda "Shalah" nevyžaduje pri pestovaní veľa času a úsilia. Cčinnosti bežnej starostlivosti zahŕňajú zavlažovacie postupy a systematické obliekanie.

Dôležitá je burina a uvoľňovanie pôdy v blízkosti stoniek. najmä po daždi a zalievaní. Hnojenie môže byť buď koreň alebo list, vo forme postreku rastlín s roztokmi živín pozdĺž listov. Je veľmi dôležité včas a správne vykonávať prerezávanie a tvorbu korún, čo vám umožní získať najproduktívnejší a najpohodlnejší ovocný strom na starostlivosť.

Správna tvorba koruny

Prerezávanie koruny marhúľ odrody Shalah sa môže vykonávať na jar aj na jeseň. Takáto udalosť je zameraná na sanitárne spracovanie rastlín, ako aj na vytvorenie vhodnej koruny alebo omladenia ovocných porastov.

Prerezávanie je nevyhnutné, aby marhuľové stromy vytvorili úplnú a najproduktívnejšiu korunu. Tento postup tiež umožňuje vytvoriť optimálne osvetlenie pre všetky odvetvia, poskytuje vysoko kvalitný rast a pomáha regulovať ukazovatele výnosu. Všetky staré a choré vetvy podliehajú prerezávaniu. tiež je potrebné odstrániť vetvy rastúce vo zvislej polohe a zahusťovať korunu.

Navrhujeme tiež, aby ste sa dozvedeli o odrodových vlastnostiach cárskeho marhule.

Záhradníci recenzie a tipy

Skúsení záhradníci radia na jeseň a skoro na jar, aby stonku marhuľového stromu vysypali vidličkou, kvôli častému poškodeniu kôry v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu.

Ako pestovať marhuľu

Odroda "Shalah" sa osvedčila v záhradníctve. Relatívne nízka zimná odolnosť tejto marhule však umožňuje jej kultiváciu výlučne v južných oblastiach, v teplých a miernych klimatických podmienkach. Odroda je ideálna pre pestovanie amatérskych záhradkárov a začiatočníkov, neskúsených letných obyvateľov kvôli ich nenáročnosti a schopnosti reagovať na štandardnú starostlivosť.