+
Rastliny

Marhuľový gróf: charakteristika odrôd a pestovateľských pravidiel


Odroda marhúľ „grófka“ s priemerným obdobím dozrievania a univerzálnym účelom ovocia patrí z hľadiska pestovania do kategórie skôr „rozmarných“. Pôvodcom odrody je Hlavná botanická záhrada v Rusku. Opis odrody je uvedený v štátnom registri. Marhuľová grófka sa odporúča na pestovanie v záhradníctve v strednej oblasti.

Botanický opis a charakteristika

Marhule domácej odrody "Countess" sú veľmi vysoké: ich výška môže prekročiť šesť metrov. Crohn je pomerne listnatý, zaoblený, s veľkým listom. Marhuľová grófka je odolná voči mrazu, čo umožňuje kultiváciu tejto odrody v strednom Rusku. Štepené marhuľové sadenice vstupujú do ovocnej fázy tri alebo štyri roky po naštepení.

Plne zrelé plody sú okrúhle alebo oválne, priemerná hmotnosť marhúľ nie je menšia ako 23,5 - 25,5 g. Včasné a odborne uskutočňované kŕmenie plodín vám umožňuje získať plody s hmotnosťou do 35 - 40 g. Vyzretá marhuľová dužina jasne oranžovej farby, hustá štruktúra, šťavnatá a chutná, pokrytá tenkou dospievajúcou kožou. Vrchná vrstva je krémovej alebo béžovej farby s atraktívnym a dobre definovaným červenaním. Zber sa používa v čerstvom stave a je tiež vhodný na použitie pri spracovaní džemu alebo kompótu. Odroda sa vyznačuje vysokým hodnotením ovocia v chutnom rozsahu a dobrou udržiavacou kvalitou plodiny.

Ako pestovať marhule v strednom pruhu

Dátumy a vlastnosti vykládky

Marhuľa s aristokratickým názvom „Grófka“ je jednou z ovocných rastlín milujúcich svetlo a teplo. Odporúča sa zasadiť jednoročné alebo dvojročné marhuľové sadenice v dobre osvetlených a optimálne vyhrievaných záhradných oblastiach.

Odporúča sa uprednostniť pestovanie marhúľ na južnej strane akejkoľvek štruktúry alebo plotu, čo umožní rastlinám získať dobré osvetlenie a chrániť výsadbu pred nepriaznivými účinkami vetra vetra.

Dátum výsadby závisí od pôdnych a klimatických podmienok v regióne, kde sa pestuje táto plodina. V oblastiach rizikového poľnohospodárstva a v severných oblastiach našej krajiny je vhodné pristáť koncom jari. Vo viac južných oblastiach, ktoré sa vyznačujú miernymi klimatickými a poveternostnými podmienkami vhodnými pre teplomilné rastliny, je povolená jarná aj jesenná výsadba marhúľ.

Pôda pre pestovanie marhuľovej domácej odrody "Countess" by mala byť dobre odvodnená, pretože koreňový systém ovocného stromu je veľmi dôležitý nepretržitý a kvalitný prísun kyslíka. Vysadené jednodňové marhuľové sadenice sa odporúča orezávať vo výške najviac 30 - 35 cm od povrchu pôdy.

V súčasnosti záhradníci pestujú marhule podľa vzoru 3 x 5 m. Výsadba jám na jarnú výsadbu je najlepšie pripravená na jeseň. Štandardné rozmery takejto jamy sú približne 70 x 70 x 70 cm, v závislosti od veľkosti koreňového systému sadenice môže byť výsadbová jama väčšia. V oblastiach so zlou pôdou sa odporúča prehlbovať a rozširovať jamu. Jeho dno je nevyhnutne vybavené drenážou a na vrch je položená výživná pôdna vrstva, ktorá zabezpečí dobrý vývoj rastlín v prvých dvoch rokoch.

Pri výsadbe ovocných sadeníc na stálom mieste je potrebné pamätať na to, že koreňový systém marhúľ potrebuje výživnú oblasť, ktorá je asi niekoľkokrát väčšia ako veľkosť priemetu korunky.

Záhradníci recenzie o odrode

Marhuľa s názvom „grófka“ si vyžaduje opeľovanie peľom inými odrodami marhúľ, kvôli samo-sterilite odrody. Podľa záhradkárov sa od polovice do konca augusta pozoruje úplné dozrievanie ovocia za priaznivých poveternostných podmienok a náležitej starostlivosti. V suchých a horúcich letných obdobiach sú plody pomerne veľké, s čistým a atraktívnym povrchom. Podľa poľnohospodárskej technológie sú ukazovatele priemernej produktivity okolo 69 - 71 kg / ha.

Marhuľa: výsadba a pestovanie

V daždivých a studených odrodách trpí „grófka“ často léziou klaustosporiózy, v dôsledku ktorej sa na zozbieraných plodoch môžu vyskytnúť čierne škvrny alebo súvislá strupovitosť. Podľa recenzií nepriaznivé poveternostné podmienky vyvolávajú veľmi aktívnu detoxikáciu rastlín ďasien.