Rastliny

Aká teplota vydrží zemiak

Aká teplota vydrží zemiak


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na otázku, akú teplotu zemiak vydrží, existuje niekoľko odpovedí. Všetko záleží na stave zeleniny, ktorá je vystavená nízkym teplotám.

Pri akej teplote zemiaky zamrznú

Táto rastlina si vytvorila svoje druhové charakteristiky v tropickom podnebí Strednej Ameriky. Podnebie v tomto regióne sa však vyznačuje pravidelnými sezónnymi suchami, z ktorých hľuzy šetria zemiaky. Hneď ako nastane obdobie dažďov, púčiky hľúz klíčia a rastlina začína opäť rásť.

Vďaka prispôsobeniu rastliny tomuto sezónnemu rytmu má celý svet výdatné a cenovo dostupné jedlo.

Zemiaky pestované v klimatickej zóne s mrazivými zimami nerastú bez ľudského záujmu, pretože nikto iný nemôže poskytnúť hľúzam mimosezónny odpočinok.

Teplotný režim pre zemiaky je určený jeho tromi stavmi:

 1. Mimosezónny odpočinok. V podmienkach mrazivých zím je hlavným problémom ochrana hľúz pred klíčením, hnilobou a sušením.
 2. Nájdenie hľúz v pôde pri pozitívnych teplotách. Zmeny teploty na jar a na jeseň môžu hľuzy poškodiť, čo vedie k dvom možným dôsledkom: strata klíčivosti a zníženie výživovej hodnoty. Zemiaky, mrazené pred zberom, sa okrem toho nebudú skladovať, musia sa okamžite zlikvidovať.
 3. Aktívne fotosyntetická zelená hmota. Listy zemiakov sú veľmi citlivé na extrémne teploty, takže pre nich sú neskoro jarné mrazy mimoriadne nežiaduce.

Ako doma skladovať zemiaky

Ako odolávať teplotným podmienkam zimného skladovania, aby sa zabránilo zamrznutiu zemiakov

Konzervácia hľúz zemiakov počas zimného skladovania závisí od mnohých faktorov, preto je určite nemožné odpovedať na otázku, akú teplotu majú zemiaky skladovať.

Aby vaša plodina mohla bezpečne ležať až do jari alebo aspoň do polovice zimy, je potrebné poskytnúť tieto podmienky:

 1. Úplná tma. Zemiaky, ktoré sa obídu biologickými hodinami, začnú napriek tomu klíčiť, ale temnota umožní, aby sa tento proces odložil na neskorší dátum.
 2. Mierna vlhkosť. Miestnosť, v ktorej sa skladujú zemiaky, by nemala byť vlhká. Optimálny režim vlhkosti možno ľahko určiť bez nástrojov. Ukazovatele sú organizmy, ktoré vždy žijú v uzavretých priestoroch. Ak je tu viditeľná pleseň, iné huby rastú, objavujú sa kolónie baktérií, článkonožce sa vyskytujú pod názvom vši, potom by sa zelenina v takejto miestnosti nemala skladovať. Pri príliš vysokej suchosti sa zemiaky nerozpadajú, ale začínajú strácať vlhkosť a vrásky.
 3. Nedostatok prievanu. Vietor predstavuje riziko zmien teploty a vlhkosti. V zime, pri silných mrazoch, existuje reálne nebezpečenstvo zamrznutia zemiakov namiesto dobrého produktu.

Ak sú splnené všetky tieto podmienky, za najpriaznivejšiu možno považovať konštantnú teplotu vzduchu v rozmedzí od +2 do +3 °. Bolo by samozrejme lepšie skladovať zemiaky pri teplote blízkej nule. To je však riskantné: nemôžete sledovať a získať negatívnu teplotu. Aj krátkodobý pokles teploty na záporné hodnoty môže viesť k výraznej strate výťažku.

Čo robiť, keď teplota klesne pod nulu

Ak zemiaky zamrznú v podpole, musíte:

 • nepropadajte panike;
 • stanovte hodnotu zníženia teploty pod nulu;
 • pokúsiť sa stanoviť trvanie takéhoto zníženia;
 • identifikujte príčinu poklesu teploty.

Inými slovami, musíte analyzovať situáciu a posúdiť rozsah katastrofy. Výsledkom takejto analýzy by mal byť záver, že zemiaky sú zmrazené alebo iba mierne poškodené negatívnymi teplotami.

Konečné posúdenie vplyvu sa v každom prípade môže vykonať iba prostredníctvom súpisu. Ak zemiaky iba zamrznú, v niektorých častiach dôjde k poškodeniu hľúz. Tento rozsudok však nie je taký upokojujúci: poškodená hľuza sa začne hniť. Takéto zemiaky sa nedajú skladovať, je preto potrebné ich bezodkladne zlikvidovať.

Ak negatívne teploty trvali dlho, môže to znamenať iba jednu vec - zemiaky stuhli. Samozrejme už ho nepoužívate ako produkt na predaj, ale je celkom vhodné pre potraviny. Jeme čerstvo mrazenú zeleninu.

Zmrzlina nestráca svoju výživnú hodnotu. Hneď pod vplyvom mrazu časť látky prechádza na cukor a zemiaky sa osladia. Niektorí to považujú za svoje kúzlo. Nemôžete jesť naklíčené a rozpadajúce sa zemiaky a mrazené jedlo môže a malo by byť. Okamžite varte iba vo vriacej vode, bez prvého rozmrazovania.

Teplotný rozsah zariadení na pestovanie zemiakov

Citlivosť tejto zeleniny na teplotu sa líši v závislosti od toho, v akom štádiu rastu je.

V priemere je životaschopnosť zemiakov navrhnutá pre teplotný rozsah od +3 do + 30 ° С. Optimálna teplota je však v rozmedzí 20-25 °. Všetky ostatné ukazovatele sú prijateľné, ale extrémne.

Negatívne teploty sú pre vegetujúce rastliny neprijateľné. Ak vrcholky zemiakov zamrznú v dôsledku neskorých jarných mrazov, je pravdepodobné, že sa obnoví rast z iných pukov hľúz alebo z tých výhonkov, ktoré nemali čas stúpať nad úroveň pôdy. Je však lepšie zasadiť nové hľuzy.

Čo robiť, ak ste nemali čas vykopať zemiaky a objavili sa prvé mrazy? Pritom sa musia brať do úvahy dva faktory: veľkosť zápornej teploty a jej trvanie. Prvé mrazy sa zvyčajne vyskytujú v rozmedzí od -2 do -5 ° a trvajú najviac 12 - 15 hodín. Pôda, najmä voľná a s veľkým množstvom organických látok, v takýchto podmienkach udržuje pozitívnu teplotu. Okrem toho teplotný rozdiel medzi pôdou a vzduchom niekedy dosahuje až tucet stupňov. To znamená, že pri teplote vzduchu napríklad -5 ° C môže pôda udržiavať teplotu + 5 ° alebo viac.

Ako pestovať zemiaky

V priebehu času sa pôda ochladzuje a začína zamŕzať, ale to sa stáva v poľnohospodárskych oblastiach postupne, v priebehu desiatich dní alebo ešte viac. Takže každý pestovateľ zemiakov má zvyčajne týždeň a pol, aby zachránil úrodu po prvom mraze.Komentáre:

 1. Gromuro

  The topic is not fully disclosed, but the idea is interesting. I went to google.

 2. Kirkkomaki

  Spáchaš chybu. Môžem to dokázať. Napíš mi v PM, budeme diskutovať.

 3. Wakiza

  The former do not know who Bill Gates is, and the latter do not like him. In the ass, a wounded horseman will not run far. Love for money is cheaper. Sex is hereditary. If your parents haven't had sex, then your chances of having sex are slim.

 4. Mozil

  Na teba abstraktná mentalita

 5. Efrayim

  I think it already was discussed.

 6. Tegor

  Som si istý, že ste na nesprávnej ceste.

 7. Samugar

  Certainly. Všetko vyššie povedala pravdu.Napíšte správu