Tipy

Strawberry Mashenka: opis a rozmnožovanie odrody


Chcete mať na záhrade veľkú plodnú jahodu odolnú voči chorobám? Potom sa zoznámte: Jahodová Mashenka. Pred viac ako polstoročím vyšľachteným sovietskym šľachtiteľmi je medzi domácimi a zahraničnými záhradkármi stále populárna skorá odroda Moscow Jubilee, tiež nazývaná Masha, pre svoju klasickú chuť, vynikajúcu ovocnú chuť, veľkú veľkosť a vysokú odolnosť voči chorobám.

Opis stupňa

Najväčšie plody Mašenky sú prvého rádu. Ich hmotnosť môže dosiahnuť až 100 g! A v Mašenka nie je prítomný žiadny plod s veľkým ovocím. Pôsobivá veľkosť je spôsobená susedným rastom niekoľkých kvetov, to znamená, že niekoľko druhov ovocia sa spojí do jedného. normou pre túto odrodu je hmotnosť ovocia od 30 do 40 g. Malé bobule na ňom prakticky chýbajú.

Jahody v krásnej vínovej farbe. Tvar prvých bobúľ je v tvare hrebeňa, mierne sploštený. Komoditné vlastnosti sú vysoké. Vďaka hustej dužine je plodina dobre skladovaná a prepravovaná.

Puzdro je veľké, ale elegantné, kompaktné. Listy sú veľké, jasne zelené, na silných odrezkoch smerujúce nahor. Preto je šírka puzdra priemerná.

Charakteristickým rysom odrody je pestovanie výlučne na mieste. Na pestovanie na balkóne, parapete, je kultúra nevhodná.

Nepopierateľnými výhodami odrody sú vysoká produktivita, rýchla reprodukcia a odolnosť voči chorobám. Medzi nevýhody patrí citlivosť na nízke teploty a spálené slnko. Na listoch od slnka sa tvoria tmavé popáleniny.

Opis odrody bude neúplný, ak nespomeniete vynikajúcu chuť jahôd. Preto ju tak veľmi milujú a naďalej ju pestujú v oblastiach, napriek obrovskému množstvu nových odrôd.

Jahody: výber odrôd

Získanie odrodového sadivového materiálu

Jahodová mashenka sa množí s fúzy a semenami. Nákup sadivového materiálu je spoľahlivejší v špecializovaných škôlkach a obchodoch. S sadenicami obchodníkov na trhu je však potrebné zaobchádzať opatrne. Kto zaručí, že navrhované sadenice sú skutočne odrodové?

Ak už táto kultúra obsahuje túto stránku, odporúča sa vykonať výber klonov. Umožňuje vám:

  • zlepšiť kvalitu kultúry;
  • zvýšiť produktivitu.

Je potrebné zvoliť najproduktívnejšie zdravé kríky, na ktorých počet plodov presahuje počet fúzy. Pre každý silný fúzy je prvý výstup označený a mierne skrútený, takže je lepšie zakorenený a pokračovanie fúzov je prerušené. Po 2 týždňoch sa zásuvka stane kompletným sadivovým materiálom.

Pracnejším spôsobom je množenie semien. Avšak zo semien sa získajú zdravé a kvalitné rastliny s výraznými odrodovými charakteristikami.

Začiatkom jari sa semená zasievajú do pripravených nádob naplnených rovnakými časťami záhradnej pôdy, vermikulitu a rašeliny. Potom sadivo mierne navlhčite a prikryte fóliou. Kapacity sú umiestnené na jasnom mieste. Teplota vzduchu by mala byť teplota miestnosti. Po 8-12 dňoch sa objavia prvé klíčky, ale je lepšie natočiť film potom, čo sa sadenice rozmnožia. Keď rastliny dosiahnu 10 až 12 cm a vytvoria 5 až 7 pravých listov, vysadia sa na otvorenom teréne.

Miera prežitia jahôd Masha je vysoká.

Odroda nie je nenáročná, ale určité poľnohospodárske postupy pomáhajú zvyšovať úrodu bobúľ.

Zahŕňa pristávanie a starostlivosť

Odroda Mashenka netoleruje nízke teploty, preto by sa mladé rastliny mali vysádzať v máji alebo auguste. S každým rokom sa môžu veľké ovocné záhradné jahody znižovať. Aby sa zachovala produktivita, musí byť pôda pred výsadbou dobre pripravená, a potom je potrebná príslušná starostlivosť o záhradu.

Najlepším riešením by bolo zvoliť rovinu alebo mierny svah na západ alebo na juhozápad. Nížiny, strmé svahy, ako aj svahy smerujúce na juh však nie sú vhodné na pestovanie Mašenky.

2 týždne pred výsadbou by sa malo vybrané miesto ošetriť insekticídmi z lariev chrobákov. Odroda Mashenka miluje ľahké, priedušné pôdy, takže na každý štvorcový meter postelí musíte urobiť 10-15 kg humusu a 5 kg piesku a kopať zem. Ak je pre výsadbu zvolená metóda riadku, vzdialenosť riadkov by mala byť 50 - 60 cm.

Pre výsadbu jahôd je lepšie zvoliť zamračený deň. Sadenice sa vysádzajú do otvorov napojených vodou vo vzdialenosti 45 - 50 cm Pri výsadbe je potrebné sledovať korene tak, aby sa neohýbali a aby bol rastový púčik na povrchu zeme. Zem okolo kríkov je zhutnená a napojená. Veľkorysé zalievanie eliminuje vzduchové medzery okolo koreňov a prispieva k skorému štepeniu sadeníc.

Pôda okolo rastlín sa môže posypať slamou alebo rašelinou.

V uličkách pestuje veľa záhradníkov cesnak. Záhradné jahody a cesnak spolu dobre vychádzajú a cesnak odpudzuje jahodových škodcov.

Pravidelné zalievanie (najlepšie ráno), burina a uvoľňovanie pôdy priaznivo ovplyvňujú rast a produktivitu plodiny. Ak sú korene kríkov odkryté, je potrebné ich posypať zemou. Fúzy by sa mali orezávať.

Rastlina potrebuje hnojenie, najmä počas obdobia rastu. Koncom marca sa zavádzajú dusíkaté a organické hnojivá. Na konci apríla musíte jahody kŕmiť fosforom-potašom alebo organickým hnojivom. A pred kvitnutím potrebuje organické hnojivo.

Ako pestovať jahodové semienka

Po zbere v Mashe musíte odrezať všetky staré listy bez poškodenia mladých výhonkov a centrálnych sŕdc. Potom sa pôda uvoľní. Potom sa musí Mašenka kŕmiť akýmkoľvek kompletným hnojivom s mikroelementmi (na 1 štvorcový M - 20 - 30 g). Zostávajúcim časom sú mierne zavlažované jahody.

Nie je ťažké starať sa o jahody a výsledok vás poteší bohatou úrodou chutných plodov.

Pozrite si video: Masha and The Bear - La Dolce Vita Episode 33 New episode 2016! (August 2020).