Inštrukcia

Kedy a ako najlepšie transplantovať jahody

Kedy a ako najlepšie transplantovať jahody

Kedy transplantovať jahody? Túto otázku kladú mnohí záhradníci, ktorí sa rozhodli zasadiť sladké bobule. Napriek jedinečnosti otázky sa odpovede na ňu môžu líšiť.

Čo je vhodné na transplantáciu

Je lepšie transplantovať jahody, ktoré dosiahli vek dvoch rokov. Takéto kríky už vyvinuli maximálny systém listov a koreňov, ale ešte nezačali starnúť.

Môžete sa transplantovať a mať jednoročné deti, ale iba tie, ktoré vyrastali z fúzy. Odporúča sa vziať iba krík, ktorý rastie od prvého fúzy. V takýchto prípadoch je koreňový systém zvyčajne dobre vyvinutý, čo zvyšuje šancu na dobrý štart na novom mieste.

Jahody sa musia znova zasadiť každé 3 až 4 roky, pretože na plantážach nese ovocie dobre až do 5 rokov, po ktorom najskôr zníži úrodu a potom plantáž úplne degeneruje. Z tohto dôvodu sa jahody často presádzajú nie v samostatných kríkoch, ale vo veľkom počte - celými plantážami.

Ako transplantovať jahody

Optimálne dátumy transplantácie: na jar, v auguste, na jeseň

Aby ste pochopili, kedy sa majú transplantovať jahody, musíte vedieť, čo od tohto procesu očakávate. Počas vegetačného obdobia môžete kríky transplantovať. Hlavná vec je zasadiť do dostatočne teplej pôdy, aby sa mohli korene rozvíjať. Načasovanie prvého plodenia závisí od načasovania výsadby.

Transplantácia v rôznych časových obdobiach má svoje vlastné charakteristiky.

  • Jahodová transplantácia na jar. V tejto sezóne sa musíte pokúsiť o transplantáciu čo najskôr - len čo sa pôda zahreje asi o 10 cm. Presádzanie jahôd na jar je ťažšie ako v iných obdobiach. Je to kvôli prítomnosti rizika neskorých mrazov a slabej aktivity transplantovaných rastlín. Z tohto dôvodu je potrebné rozhodnúť, kedy sa má transplantácia začať na jar, berúc do úvahy regionálne charakteristiky. Limitujúcim jarným faktorom je nielen nebezpečenstvo mrazu, ale aj pravdepodobnosť silných vetrov, ktoré znižujú komfort teploty a vlhkosti. Na transplantáciu sa pokúste zvoliť pokojné zamračené počasie so slabým dažďom. Predtým, ako začnete s výsadbou jahôd na jar, musíte hojne zalievať tie kríky, ktoré sa majú vykopať, ako aj miesto pre budúcu výsadbu. Kríky oslabené počas zimy sa kŕmia ešte pred výsadbou. Uchovávajú sa 20 až 30 minút v vopred pripravenom roztoku, ktorý obsahuje hlinku a hnoj.

  • Letné aktivity. Kedy je najlepšie transplantovať bobule v lete? Odpoveď na túto otázku je jednoznačná - od júla do augusta. Výhodou letného a jesenného obdobia je, že v tejto dobe už existujú mladé kríky vyrastajúce z fúzy. Zatiaľ nezískali hlboké korene, takže presádzanie jahôd nebude časovo náročné - bude stačiť vypichnúť krík s malým hríbom zeme a vykopať ho na inom mieste. Existuje iba jedna nevýhoda - korene tejto mladej rastliny sú slabé, takže existuje riziko jej úmrtia. Aby ste tomu zabránili, musíte poriadne pripraviť pôdu, vytvoriť okolo každého kríka dieru a pravidelne ju zalejeme vodou, až kým sa jahody nezakorenia. Aby sa po zaliatí do pôdy nevytvorila kôra, je potrebné neustále sa kultivovať.
  • Jesenné transplantácie. Jeseň je najlepší čas na presádzanie jahodových kríkov. Jeseň je už chladná a viac vlhkosti, čo znižuje zložitosť procesu a zvyšuje mieru prežitia kríkov.

Je obzvlášť dobré na jeseň transplantovať jahody. Dôvodom je skutočnosť, že kvitne skoro a prináša ovocie, takže jeho jarná transplantácia nemusí tento rok viesť k vzhľadu plodiny.

Je lepšie transplantovať jahody na jeseň od konca augusta do konca septembra. Tieto čísla sú však spriemerované. V rôznych klimatických oblastiach môže byť tento interval viac-menej menší. Najlepšie je zamerať sa na načasovanie zvyčajného začiatku prvého mrazy. Aby mohla rastlina mať čas na zakorenenie, musíte ju zasadiť 20 dní pred prvým mrazom.

Avšak aj na jeseň môžu vzniknúť pochybnosti o tom, kedy je lepšie transplantovať jahody. Zdá sa, že chladná jeseň neukladá obmedzenia týkajúce sa času transplantácie. A počas tohto obdobia je lepšie dodržiavať zásadu zamračeného počasia a popoludní.

Základné pravidlá transplantácie

Základné pravidlá, nuansy a technologické metódy presádzania jahodových kríkov sú jasne znázornené v priloženom videu. Tu uvádzame iba hlavné zásady a pravidlá.

  • Jahody nevezmite vopred, pretože koreňové chĺpky sú zvetrané a suché. Nadmerné vystavenie kríkov v plastovom vrecku alebo v nádobe s vodou rovnomerne ovplyvňuje koreňový systém.
  • Niektoré príručky o tom, ako pestovať jahody a jahody, radia rezanie koreňov a trasenie zeme. Racionálnosť tejto rady je zmiešaná. Oba tieto postupy vedú k vážnemu poškodeniu koreňov, najmä koreňových chlpov, ktoré sa rozbijú spolu s odstránenými hrudkami zeme. To všetko znižuje prežitie vysadených kríkov.
  • Pri presádzaní kríkov s veľkým počtom listov alebo ešte viac kvetmi je potrebné odstrániť kvety a časť listov, pričom zostanú 3-4 listy. Tým sa zníži rýchlosť odparovania vody, čo je mimoriadne dôležité pre poškodené korene.
  • Po transplantácii mnohých rastlín naraz by sa malo vykonať mulčovanie listami, pilinami alebo rašelinou. Tým sa predíde nutnosti často zavlažovať aktualizované postele. Obzvlášť bohaté mulčovanie by sa malo vykonávať pri jesennej transplantácii.

Jahoda: top dressing a starostlivosť

  • Kríky rastlín by mali podliehať ich rastu. Medzera medzi radmi jahôd by mala byť asi 40 - 50 cm, medzi kríkmi - nie viac ako 30 cm. Šírka samotných postelí by nemala byť väčšia ako 80 - 90 cm.
  • Ak zasadíte jahody s fúzy, skúste vybrať iba tie prípady, ktoré sú najbližšie k materskému kríku.

Tu uvedené odporúčania nie sú vyčerpávajúce a jednoznačné. Pomôžu však pestovať dobrú úrodu a vyhnúť sa mnohým chybám a problémom.


Pozrite si video: Transplantácia hlavy a najlepší kebab v Bratislave (Február 2023).