Tajnosť

Poľný karafiát: užitočné vlastnosti a použitie v krajinnom dizajne

Poľný karafiát: užitočné vlastnosti a použitie v krajinnom dizajne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Poľný karafiát je malá bylinná rastlina s jasne ružovými kvetmi. Jedná sa o veľmi roztomilé bylinky, ktoré sa zdajú byť veľmi nápadné, ale ak vyrastiete v záclone, rozkvitnú spolu, potom môžete pochopiť krásu kvetov.

Botanický opis

Karafiát poľný (Dianthus versicolor) patrí do kategórie bylinných trvaliek. Patrí do rodiny klinčekov, klinčekov.

Početné stonky rastú z 30 na 50 cm na výšku. Listy v klinčekoch sú opačné, celé hrany, s lineárnymi kopijami.

Kvety tohto druhu sú vzorom rastlín tohto rodu a rodiny. Sú lokalizované po jednom na vrchole výhonkov. Majú štyri sepaly, zúbkované lístky, maľované ružovou a fialovou farbou so zelenou vonkajšou stranou. Typické je aj ovocie poľného karafiátu - je to malá viacfarebná škatuľka.

Populárne názvy klinčekov

Táto rastlina, pravdepodobne kvôli svojej prevalencii, má veľa rôznych mien.

Jeho populárny názov predstavujú nasledujúce možnosti.

  1. Watch. Karafiát tak zavolali pozorní ľudia, ktorí si všimli, že ružový kvet sa v noci a počas nepriaznivého počasia zatvára. To prinesie malej rastline dobrú úsporu vody: koniec koncov, v noci a v daždi hmyz ešte nelieta.
  2. Spark, Dawn. Tieto názvy poľných karafiátov nepotrebujú komentáre: kvetina uprostred zelene je svetlá, ako iskra spôsobená ohňom alebo ako vychádzajúce slnko.
  3. Divoké mydlo. Túto rastlinu niekedy nazývajú tí, ktorí vedia, že jej korene sú schopné produkovať penu.
  4. Polia slza, hnedá tráva. Tieto lyrické mená odrážajú postoj k malej, tenkej a krásnej tráve ako dievčaťu, ktorá dôveruje svojim najvnútornejším myšlienkam iba k rastlinám.
  5. Karafiát je viacfarebný. Tento názov pochádza zo schopnosti rastliny pestovať kvety rôznych odtieňov.

Klinček: história, typy, starostlivosť

Oblasť rozšírenia a biotop

Táto rastlina je typickým obyvateľom mierneho podnebia Eurázie s prevládajúcou vegetáciou vo forme listnatých alebo zmiešaných lesov. Okrem toho sa cíti dobre v podmienkach lesných stepí a výbežkov mokrých stepí.

Názov poľného karafiátu pochádza z miesta jeho rastu. Je to typická trvalá lúka, ktorá rastie na poliach ako burina, ako aj na močaristých lúkach.

Lúky sú kráľovstvom bylín s rozvinutým koreňovým systémom, podzemkami, cibuľkami, hľuzami a inými zariadeniami, ktoré umožňujú rastline zachytiť priestor a zabrániť jej prenikaniu inými druhmi.

Vďaka odrodám môže kvet po poškodení rýchlo rásť a nesmie preniknúť ďalšie rastliny do dobytého územia. Vďaka tejto stratégii karafiát vytvára ružové kvitnúce koberce alebo prispieva svojím farebným prispievaním k lúke pestrých svetlých farieb.

Poľný karafiát je veľmi odolný voči seno a pasenie, ale netoleruje požiare a pošliapanie. Z tohto dôvodu je súčasťou trávnatých porastov lesných radienok a suchých plôch bez stromov, kde kosia seno a pasú sa hovädzí dobytok, ale miznú z území, kde mnohí ľudia chodia a často sa ťažia.

Karafiát v terénne úpravy

Táto rastlina kvitne hojne po dobu 3 mesiacov - od júna do augusta. Okrem toho je schopný tvoriť súvislý koberec kvitnúcej trávy, kde za ružovými kvetmi nie sú viditeľné ani zelené listy. Fotografie jasne ukazuje, ako môžete využiť túto nádhernú vlastnosť klinčekov. Okrem toho, ak vezmete túto rastlinu ako základ, môžete vytvoriť kompozíciu lúčnych lukov, kombinujúcich ružové kvety karafiátu s modrými chrpy, biele sedmokrásky atď.

Poľné klinčeky sa môžu pestovať zo semien aj pomocou transplantácie dospelých rastlín. Rovnako ako každá rastlina odnože lúky sa rýchlo zotavuje z poškodenia koreňov. Hlavným cieľom je poskytnúť závodu prvýkrát priaznivé podmienky na spustenie.

Poľný karafiát miluje suché pôdy. Preto by sa mal pestovať na slnečných, dobre vyhrievaných a odvodnených plochách. Zem by mala byť voľná, neutrálna alebo mierne zásaditá, úrodná, ale nie ťažká. Ak pôda, v ktorej by som chcel zasadiť klinčeky, nemá tieto vlastnosti, je potrebné:

  • pred zasiatím zmiešajte zem s pieskom;
  • vyrábať rastlinnú organickú hmotu (tráva, listy, slama);
  • položte na postele malú vrstvu humusu zmiešanú s listami alebo trávou;
  • v prípade potreby vydláždiť štrk.

Výsadba dospelých jedincov s oddenkami je lepšia na jeseň - v septembri alebo začiatkom októbra. Hlavná vec v tomto prípade je vypočítať čas tak, aby rastliny mali čas zakoreniť, ale nezačali aktívne rásť. Môžete transplantovať na jar, ale potom tento rok nebudú žiadne kvety.

Semená sa najlepšie vysievajú iba na jar. To sa samozrejme dá urobiť na jeseň, ale potom tu bude nebezpečenstvo klíčenia semien v zime, napríklad počas dlhého neskorého jesene. Tieto klíčky nemusia prežiť negatívne teploty.

Pri jarnej sejbe sa strúčiky rýchlo objavujú - za 12 - 18 dní. Po úspešnom výsevu v zime semená zvyčajne klíčia v apríli, teda krátko po rozmrazení hornej vrstvy zeme.

Starostlivosť o klinček je minimálna - ide hlavne o burinu. Táto rastlina je dobre prispôsobená suchým podmienkam, ale vydrží aj dočasné zamrznutie. Korene klinčekov sa nachádzajú veľmi blízko k povrchu Zeme, takže kríky tejto rastliny sa môžu dlho kŕmiť z vody prichádzajúcej z rosy.

Klinček: množenie odrezkami

Táto rastlina však netoleruje dlhodobé stojaté zamokrenie. Toto by sa malo zohľadniť pri výbere umiestnenia postele s klinčekom. Najlepšie zo všetkého je, že ružové kvety vás poteší na malých kopcoch. Jedinou nepríjemnosťou, ktorú možno od klinčekov očakávať, je rýchly rast s oddenkami. Tento proces je však úplne zvládnuteľný.