Inštrukcia

Elsanta divoká jahoda: opis odrody a odporúčania týkajúce sa pestovania

Elsanta divoká jahoda: opis odrody a odporúčania týkajúce sa pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahody Elsanta si v poslednom čase získavajú čoraz väčšiu obľubu medzi letnými obyvateľmi a záhradníkmi, ktorých opis nám umožňuje pochopiť, že bola chovaná v Holandsku v roku 1981 v dôsledku kríženia bobúľ Holiday a Gorella. Táto jahoda sa stala akýmsi štandardom, pretože vyhovuje takmer všetkým kritériám, ktoré záhradníci predstavujú pre takéto bobule.

Kľúčové vlastnosti

Jahody Elsant sa vyznačujú predovšetkým vysokými výnosmi a týmito parametrami:

 • Na kríkoch sa objavuje malé množstvo fúzy a ružíc.
 • Bobule majú široký kužeľovitý tvar, stačí sa pozrieť na ich fotografiu. Jahody majú okrem toho silný lesk, preto sa často nazýva „lakovaný“.
 • Prvé plody bobúľ majú svetlé špičky a dužina môže mať jasne ružový alebo jasne červený odtieň.
 • Veľkosť jahôd tejto odrody môže byť stredná a veľká. Priemerná hmotnosť bobúľ je 40 - 45 g.
 • Bobule majú priemernú dobu zrenia.
 • Jahody majú veľmi výraznú chuť a zvýšenú šťavnatosť.
 • Produktivita dosahuje 2 kg na rastlinu.
 • Stonka bobúľ vyjde veľmi ľahko.

 • Jahody majú dobrú hustotu. Preto dobre znáša prepravu na veľké vzdialenosti a je skladovaná pri izbovej teplote počas 2 až 3 dní.
 • Táto odroda jahôd je vysoko odolná voči všetkým druhom špinenia, vrátane hnedej a bielej. Avšak na múčnatku je táto odroda bobúľ pomerne náchylná. Musíte však vziať do úvahy, že rastlina je náchylná na hnilobu koreňov, a preto je veľmi dôležité striedavé zalievanie a správne vybraná pôda.
 • Elsant jahody kríky sú strednej veľkosti. Rastú dobre vo filmových tuneloch. Táto odroda je vhodná na pestovanie na otvorenom priestranstve.
 • Jahody nie sú veľmi odolné proti chladu. Preto bude potrebné v zimnom období vytvoriť prístrešky a mulčovať pôdu.

Strawberry Elsanta: opis odrody

Pravidlá výsadby a pestovania

Podľa recenzií záhradkárov a letných obyvateľov je na jeseň najlepšie pestovať túto odrodu jahody. Faktom je, že ak túto prácu opustíte na jar, plody budú mať malé rozmery. Zároveň sa oplatí začať vysádzať kríky skôr ako v septembri. Optimálny čas na to je začiatok októbra.

Záhradné jahody Elsanta by sa mali vysádzať vo vlhkej pôde a počas tohto procesu je dôležité pozorovať vzdialenosť medzi kríkmi. Malo by byť asi 40 cm. Najlepšie je použiť obojsmernú metódu. Vzdialenosť medzi radmi jahôd by nemala byť menšia ako 25 cm. Po výsadbe sadenice je dôležité starostlivo zhutniť zem okolo nej. Musí sa to urobiť tak, aby sa po určitom čase korene rastliny nevyliezali, pretože to povedie k ich zamrznutiu.

Po vysadení všetkých kríkov budete musieť postele hojne zalievať.

Hnojenie plodov nestojí za to. Faktom je, že to môže viesť k zhoršeniu produktivity.

Okrem toho môžu hnojivá nepriaznivo ovplyvniť tvar bobúľ, čo je vysoko nežiaduce. A ešte jedna mínus vrchného dresingu tohto druhu jahôd je zníženie odolnosti voči väčšine negatívnych faktorov. Jahody, ktoré sú pravidelne oplodnené, sa preto počas intenzívneho tepla rýchlo vyblednú. Rovnaké kríky, ktoré sa nekŕmia, ľahko vydržia letné teplo. Záhradníci by sa mali uchýliť k používaniu hnojív až v treťom roku, keď sa kríky pestujú na zber plodov naposledy.

Ako je zrejmé z opisu odrôd tejto jahody, je veľmi dôležité udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti v pôde lôžok. Takže po výsadbe v prvých 10 dňoch musíte kríky zalievať striedmo, ale takmer každý deň. Potom je potrebných ďalších 10 dní, aby sa pôda hojne zvlhčila, ale s odstupom niekoľkých dní. Potom je možné sadenice pripraviť na zimu mulčovaním a starostlivosťou o nich pred filmom.

S nástupom jari sa budete musieť zbaviť burín. Je dôležité odstrániť všetky buriny a potom pokračovať v častom zalievaní. Keď bobule začnú prinášať ovocie, často a hojne navlhčite pôdu, nie je to potrebné, ale musíte sa uistiť, že nie je úplne suchá.

Ako pestovať jahody

Po preštudovaní opisu odrody Elsanta nie je ťažké pochopiť, že táto jahoda je dobrou voľbou pre výsadbu v vidieckom dome alebo na záhrade. Poteší jej nenáročnosť a dobrú úrodu. Splní všetky očakávania a chuť jahodového elsantu.