Dom a záhrada

Výber najlepších odrôd a druhov uhoriek určených na pestovanie na otvorenom poli


Ak máte v úmysle pestovať uhorky, potom berte vážne otázku výberu semien. Možno, že žiadna zelenina nemá takú rozmanitosť odrôd a ďaleko od všetkých odrôd tejto kultúry sa prezentuje v obchodoch. S takou bohatou voľbou je začínajúci záhradník ľahko zmätený.

Výber semien a príprava na výsadbu na otvorenom priestranstve

Aké odrody uhoriek oslovia všetkých členov rodiny a prinesú ovocie dobre? Ako a kde ich vysadiť: na ulici alebo v skleníku? Pokúsime sa odpovedať na tieto a ďalšie otázky v našom článku.

Výber najlepších odrôd uhoriek pre vaše stránky nie je taký zložitý. Aby ste to dosiahli, musíte sa naučiť čítať štítky na obaloch so semenami, najmä ak sa chystáte pestovať uhorky prvýkrát alebo si chcete vyskúšať novú odrodu. Samozrejme je lepšie kúpiť odrody, ktoré sú vhodné pre klimatické podmienky vo vašom regióne: táto informácia sa obvykle uvádza ako prvá na obale. Na otvorenú plochu sú vhodné iba najzdravšie semená.

V jednom balení zvyčajne neobsahuje viac ako desať zŕn, pretože uhorky sú dobré a rýchle klíčenie. Pri príprave na siatie sa semená, ktoré nevyzerajú dobre, nemôžu nasiaknuť. Niektorí záhradníci odporúčajú predhriatie sadivového materiálu.

Existujú dva spôsoby pristátia: priamo do zeme (semená by mali byť určené na voľnú plochu a opeľované) a sadenice, Semenáčik je vhodný pre uhorky, ktoré majú radi vnútornú pôdu a skleník. Výhodnejšia je metóda semien.

Pri výsadbe semien na otvorenom teréne je potrebné pôdu vopred pripraviť. Medzi ďalšie pestovateľské činnosti patrí zalievanie, včasné odstraňovanie buriny, ošetrenie škodcov a chorôb, ako aj zber.

Uhorky: výber semien a odrôd

Čiernobiele hroty uhoriek: aký je rozdiel

Pri výbere semien si môžete všimnúť, že uhorky sa delia na čierne a biele. Každé ovocie má malé hľuzy s bielou alebo čiernou dospievaním v strede, ktoré sa nazývajú hroty. Ako sa líšia? Uhorky s bielymi hrotmi majú jemnú pokožku, mäkké a šťavnaté mäso a atraktívna prezentácia, ktorá trvá dosť dlho. Sú vynikajúce na prípravu letných šalátov a jedenie čerstvých.

Uhorky čiernej pleti majú drsnejšiu pokožku a dužina je trochu suchá, aj keď môžu mať jasnejšiu vôňu vône ako biele odrody riedené. Ovocie sa najlepšie používa na konzervovanie: pomerne silná šupka pomôže zachovať prezentáciu uhoriek. Druhy trstiny rýchlo zožltnú, takže je potrebné ich odtrhnúť a použiť čo najskôr.

Hodnota chuti uhorky je určená predovšetkým neprítomnosťou horkosti, čo je jedným z dôvodov, prečo je dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Preto pri pestovaní na otvorenom priestranstve musíte pre uhorky vytvoriť malý tieň. V súčasnosti sa vyvíja stále viac odrôd, ktoré sú úplne bez trpkej pachuti.

Vlastnosti a výhody kríkových uhoriek

Uhorky majú spravidla dlhé riasy. Existujú však aj odrody kríkov, ktoré sa na zemi nedolejú a sú vynikajúce pre pestovanie na otvorenom priestranstve. Pestovanie týchto uhoriek je jednoduché a rentabilné z niekoľkých dôvodov:

  • kompaktné púzdra: dĺžka rias nepresahuje 80 centimetrov;
  • rezistencia na rôzne choroby;
  • skorá zrelosť: uhorky budú mať potomstvo dokonca aj v chudom roku;
  • malá veľkosť ovocia, vďaka ktorej sú ideálne na konzervovanie;
  • schopnosť zasadiť semená priamo do pôdy na skorý zber.

Hlavné vlastnosti uhoriek a vlastnosti ich kultivácie

Plody 4-8 cm dlhé sa nazývajú uhorky. Podľa svojich vlastností sú oceňované vyššie ako iné druhy uhoriek. Na kríku v každom uzle je vytvorených niekoľko greens naraz (všetky parthenokarpické uhorky majú túto vlastnosť).

Uhorky šalátové sa pestujú takmer rovnako ako iné uhorky, ale s určitými rozdielmi. Potrebujú voľnejšiu pôdu s kyslosťou 6-7 pH. Uhorky tiež potrebujú vyváženú stravu. Za týmto účelom nainštalujte zavlažovací systém na kvapkanie a privádzajte hnoj s rýchlosťou 10 kg na m². Hnojivá ako dusík, draslík, fosfor a horčík sa tiež používajú.

Vlastnosti hybridov uhoriek

Všetky zväzky uhoriek sú hybridy. Sú odolné proti chladu a chorobe a nevyžadujú ani štípanie výhonkov, takže ich pestovanie je celkom jednoduché. Hybridy majú pomerne dlhé plodné obdobie. Z týchto uhoriek by sa však na rozmnožovanie nemali brať semená.: nezachovávajú si svoje pôvodné vlastnosti a rastliny pestované z nich nesmú pestovať plodinu.

Odrody plodiny na otvorenom priestranstve

Uhorky vhodné pre pestovateľskú oblasť poskytujú bohatú úrodu. Severné druhy môžu navyše rásť takmer v akejkoľvek lokalite, zatiaľ čo južné druhy nemôžu.

Najlepšie skoré známky

Skoré zrelé odrody umožňujú hostinu na čerstvých uhorkách už v júni. Zvážte to najlepšie z nich.

Názov triedyKľúčové vlastnostiCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám a chladu
Altaj čoskoro 166Jedna z najproduktívnejších odrôd. Termín splatnosti - 38 dníĽahké dospievajúce ovocieOdolnosť proti chladu je dobrá, proti plesňovým chorobám - vynikajúca
F1. AprílParenokarpický hybrid. Plod sa vyskytuje na 50. deňPlody sú valcovité, s veľkými hľúzamiDobrá odolnosť proti chorobám
HermanSamoopelujúci stupeň. Plod sa vyskytuje na 41. deňPlody do 10 cm dlhé, so stredne veľkými hľúzamiOdolnosť proti mozaike uhoriek a kadosporióze
Muromsky 36Najstaršia odrodaPlody sú svetlozelené, až 10 cm dlhéPlody rýchlo zožltnú. Vysoká odolnosť voči chorobám
Moskovský vole F1Včelí opeľovaný hybridPlody sú zelené s bielymi pruhmi, s hmotnosťou 100 gVynikajúca odolnosť proti špineniu olív a bakterióze

Najlepšie odrody uhoriek v polovici sezóny

Odrody v polovici sezóny sú vhodné pre tých záhradkárov, ktorí trávia dlhý čas v krajine a pravidelne používajú uhorky na letné šaláty. V tabuľke sú uvedené najproduktívnejšie odrody.

Názov triedyKľúčové vlastnostiCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám a chladu
F1 RaphaelHybrid. Plod sa vyskytuje na 50. deň.Plody sú valcovité, až 22 cm dlhéVynikajúca odolnosť proti hnilobe koreňov
F1 Biely anjelPlod sa vyskytuje na 50. deň.Plody sú biele, so zriedkavými hľuzamiStredná odolnosť voči chorobám
F1 ŠportovecZmiešaný kvet Bee HybridPlody dlhé 22 cm, hmotnosť 180 gStredná odolnosť voči chorobám
F1 LibelleVčelí opeľovaný hybrid. Plod sa vyskytuje v 51. deňPlody sú tmavo zelené, s vynikajúcou chuťou.Vynikajúca odolnosť proti olivovým škvrnám a múčnatke
jednotaDozrie v 47. deň. Včelí opeľovaná odrodaPlody do 12,5 cm dlhé, s dobrými aromatickými vlastnosťamiVysoká odolnosť proti chorobám

Najlepšie neskoré odrody uhoriek

Neskoršie odrody poteší úrodu v septembri. Plody sú vhodné na čerstvú konzumáciu a na morenie. Zvážte najlepšie odrody.

Názov uhorkyKľúčové vlastnostiCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám a chladu
Neznášanlivosť 40Termín splatnosti - viac ako 50 dníHrubé plody, dlhé až 18 cmVynikajúca odolnosť proti olivovým škvrnám
poľnohospodárÚroda odrody so samičím typom kvitnutiaPlody do 12 cm dlhé, často používané na konzervovanieDobrá odolnosť proti špineniu olív a chladu
klesnúťOdroda neskorého dozrievania bez horkostiPlody sú čierne dospievajúce, s hľuzamiDobrá odolnosť proti riasam
FontanelleOdroda s vysokou výnosnosťouCylindrické ovocie s malými hľúzamiStredná odolnosť voči chorobám
VodnárÚrodaPlody s priemerom do 4 cm a dĺžkou 14 cmStredná choroba a odolnosť proti chladu

Dátumy a schémy výsadby uhoriek na otvorenom priestranstve

Výsev uhoriek na otvorenom priestranstve by mal nastať vtedy, keď hrozí nebezpečenstvo mrazu, to znamená v prvej polovici mája a na hektár by malo byť asi 4 kg semien. Výsadbový materiál musí byť zahrabaný do 3 cm. Pri výsadbe sa musia minerálne hnojivá nanášať na pôdu. Vzory pristátia sa môžu líšiť. Najčastejšie sa vyrábajú postele s rozstupom riadkov 70 cm a používajú tiež systém stužiek s rozmermi 90 x 50 cm.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok, ktorý pojednáva o vlastnostiach výberu odrôd uhoriek určených na pestovanie v skleníku.

Funkcie starostlivosti

  • Pri pestovaní uhoriek na otvorenom priestranstve je lepšie uprednostniť skoré a stredne dozrievajúce odrody.
  • Aby odrody opeľované včelami poskytli dobrú úrodu, musia byť k dispozícii pre včely, čmeliaky a iný lietajúci hmyz, preto sa neodporúča pestovať ich v chránenom teréne.
  • Aj keď sú všetky uhorky termofilné, odrody určené na otvorenú pôdu si vyžadujú chladnejšie poveternostné podmienky: nie sú také náročné na kultiváciu ako ich skleníkové náprotivky.
  • Vysoké odrody musia byť správne zviazané. To si bude vyžadovať mreže a mäkký materiál, napríklad nylonové pančuchy, narezané na prúžky.
  • Množstvo a kvalita ovocia závisí od tvorby kríkov. Rastliny obyčajne zvierajú hlavnú riasu cez deviaty list. U hybridov sa zvieranie vykonáva až potom, ako rastlina prerastie na úroveň horných mreží.

Ako pestovať uhorky

Trh teraz ponúka univerzálne odrody uhoriek, ktoré sú dobré v konzervách aj v čerstvom stave. Líšia sa v trvalo vysokej produktivite a dlhom plodnom období. Ako sa hovorí za starých čias: „uhorky rastú na zemi“, preto vám odporúčame zasadiť tri alebo štyri odrody naraz a zistiť, ktorá z nich je lepšia na zakorenenie vo vašej oblasti: v budúcnosti ju môžete bezpečne pestovať a zaručene dostanete dobrú úrodu.