Tajnosť

Strúčiky do miestnosti: vlastnosti výsadby a starostlivosti


Existuje veľa milovníkov týchto voňavých, krásne kvitnúcich rastlín. Samostatne však neexistujú také druhy, ako sú strúčiky húb: starostlivosť o túto kvetinu doma sa príliš nelíši od starostlivosti o ňu na otvorenom priestranstve.

Odrody a druhy klinčekov pestovaných v kvetináčoch

Táto rastlina prišla z Európy na východ od nepamäti. Dnes existuje viac ako 400 druhov a odrôd tejto krásnej kvetiny. Vyvíjajú sa nízko rastúce hybridné odrody, ktoré sa najčastejšie pestujú ako domáce klinčeky.

Aj keď môžete ako klinček použiť dokonca aj „rozľahlé“ klinčeky. Na otvorenom priestranstve sa vegetatívnym spôsobom nezávisle rozmnožuje vrstvením nakloneným k zemi bez pomoci pestovateľa.

Tento trvalý voňavý kvet sa však môže pestovať v kvetináči na domácom okne ako klinček v miestnosti. Tento druh priťahuje fanúšikov vďaka svojej viacfarebnosti a jasu jednoduchých alebo dvojitých kvetov zhromaždených v podobe štítu s priemerom do 12 cm. Veľkou výhodou tohto typu karafiátu je jeho jednoduchosť pri svetelnom režime.

Hybridné klinčeky sú najvhodnejšie na chov v kvetináčoch doma. Rastlina je kompaktná poddimenzovaná Bush s výškou iba 15 - 20 cm s množstvom kvetov. Je to tento druh, ktorý sa najčastejšie chová ako klinček. Opravy odrôd, ktoré vyhodia nové púčiky na dlhú dobu, sú obzvlášť dobré. Nevýhodou hybridov je to, že ide o jednoročný kvet.

Čínsky karafiát „Diana Mix“ je tiež skvelý domov. Jedná sa o poddimenzované kríky až do výšky 20 cm. Zmes semien predávaných v kvetinových centrách „Diana Mix“ obsahuje 8 odrôd, ktoré potešia obyvateľov domu množstvom kvetov a rôznymi farbami.

Záhradné odrody sú Shabo a Grenadíny. Lepšie nežiť doma. Kríky tejto rastliny majú výšku až 70 cm, ktoré sú náročné na svetlo a pôdu. Okrem toho si ich pestovanie zo semien doma vyžaduje pomerne dlhú dobu - asi 5 mesiacov. Grenadín je dvojročné obdobie, ktoré tvorí bazálnu ružicu v prvom roku a hojné kvitnutie sa vyskytuje iba v druhom roku.

Takzvaná trávnatá rastlina tiež nie je vhodná na chov doma. Tento druh sa pravdepodobne nazýva aj pôdny pokryv a transplantácia na smrť je podobná. Vysieva sa iba na otvorenom priestranstve.

Medzi populárne kvety patrí odroda Geddevig, iba jedna fotografia kvetiny si podmaní svoju krásu. Odtiene rastliny sú najrozmanitejšie: snehovo biela, pastelovo ružová, fialová, granátové jablko, bohatá fialová ... Geddevigov klinček je krásny v akejkoľvek farbe. Záhradníci odporúčajú venovať pozornosť čínskym karafiátom s tmavo fialovou farbou a bielymi okrajmi, jej fotografie sú obzvlášť krásne.

Dych lásky je ďalší populárny druh kvetu. S jemnými okvetnými lístkami, jedinečnými vo svojej kráse, môžu byť skvelou ozdobou pre slávnostný stôl.

Blue Carnation Imago je obľúbený pre svoju bohatú farbu. Nebeská modrá farba ide dobre s bezoblačnou jarnou oblohou. Modrý kvet ide dobre s odrodou Alvuda, ktorá sa páči všetkým odtieňom ružovej. Milovníkom rôznych farieb sa však bude páčiť odroda Grenadine, ktorá vás prekvapí množstvom šťavnatých odtieňov. Fotografie týchto farieb pripomínajú paletu farieb kreatívneho umelca. Fanúšikovia sviežeho kvetu budú milovať Moulin Rouge.

Na fotografii môžete vidieť celú škálu karafiátov vhodných na pestovanie v dome.

Ako pestovať domáce klinčeky

Funkcie pestovania a starostlivosti doma

Pestovanie klinčekov je najjednoduchším a najbežnejším spôsobom rozmnožovania tejto rastliny. Domácnosť sa zvyčajne nevyžaduje: semená sa vysievajú priamo do črepníka, kde následne vyrastie krík. Aby ste dostali prvé kvety začiatkom leta, musíte zasiať malé čierne zrná vo februári až marci.

Na siatie semien sa pripravuje substrát pozostávajúci z 2 častí trávnatej pôdy, 1 diel rašeliny, 1 diel piesku a 1 diel listovej pôdy. Aby sa budúca rastlina neinfikovala patogénnymi hubami, mala by sa pôdna zmes dezinfikovať. Na tento účel môžete použiť dostatočne silný a horúci roztok manganistanu draselného. Podklad musí byť na ne nalepený vopred. Na dne nádob na rastliny je potrebné umiestniť drenáž, pretože klinčeky nemajú radi stagnáciu vlhkosti.

Ak sú semená zasiate v kvetináči, vložte do nich iba 2 - 3 zrná. Ak plánujete pestovať rastliny v nádobe, vzdialenosť medzi zrnami by mala byť asi 20 cm.

Semená sa vysádzajú do pôdy do hĺbky iba 0,2 - 0,3 cm, potom sa opatrne prelejú, ale vždy postrekovacou dýzou, aby nedošlo k erózii alebo prehĺbeniu zŕn. DAk chcete klíčiť semená, dajte kvetináč alebo nádobu na jasné, teplé miesto (~ 24 ° C). Nádobu môžete zakryť polyetylénom.

Semená klíčia po 1,5 až 2 týždňoch. V prípade sadeníc je starostlivosť o domácnosť úplne rovnaká ako v prípade sadeníc na pestovanie na otvorenom priestranstve. Sadenice je potrebné zalievať nie príliš hojne, vždy po zalievaní, naliať pôdu na základňu klíčku.

Aby klinček nebol príliš vytiahnutý, mali by ste zaistiť dobré osvetlenie. Ak sú dni stále krátke, možno budete potrebovať umelé osvetlenie. Najlepšie sa to dá dosiahnuť pomocou žiarivky.

Zovretie vrchných častí prispeje k tomu, aby sa budúce kríky svieži. To sa dá urobiť, keď sa objaví 5 párov listov. Tento postup nepoškodzuje mladé klíčky. Naopak, zovretím vrcholov sa začnú vyvíjať bočné výhonky.

Aby rastlina poskytla hojnú farbu, je možné ju kŕmiť komplexnými hnojivami (rozriediť podľa označenia na obale). Kŕmenie je dostatočné na to, aby sa vykonalo 1krát za 10 dní pod koreňom.

Klinček: odrody a opis

Karafiát je fotofilný kvet (s výnimkou tureckého), ale nepáči sa mu priame slnečné žiarenie. Preto je potrebné dbať na to, aby nedošlo k nadmernému alebo nedostatku svetla. V opačnom prípade vás rastlina nebude potešiť hojným a dlhým kvetom.