Tipy

Hruška "Talgar Beauty": vlastnosti poľnohospodárskej technológie


Hruška "Talgar Beauty", chovaná v polovici minulého storočia, si zaslúži populárnu skúsenosť so záhradníkmi a začínajúcimi letnými obyvateľmi. Odroda bola získaná skúseným šľachtiteľom A. N. Katseiko z Kazašského výskumného ústavu vinohradníctva a vinárstva.

Odrôdová charakteristika a opis

Opis hrušky "Talgar Beauty" charakterizuje túto hrušku ako strom so strednou rastovou silou. Crohn má v priemere listovú, má široký pyramidálny tvar a visiace vetvy. Kostrové vetvy sa rozkladajú v pravom uhle. Kôra s výrazným peelingom, sivá. Ovocie sa pozoruje hlavne na rukaviciach.

Listy veľkej veľkosti, vejčité, s dlhými a špicatými špičkami, tmavozelenej farby. Plechová doska je hladká, lesklá, bez puberty.

Plody s priemernou hmotnosťou 145 - 205 g, spravidla zarovnané, podlhovasté hrušky, so skosenou hornou časťou pokryté kožou strednej hrúbky, hladkou a mastnou. Povrch bez hrdze, lesklý, svetlo žltý, so slnečnou stranou červeno-karmínovej farby. Semenové komory malých rozmerov, uzavreté. Buničina má dobrú chuť, veľmi šťavnatú, s jemným zrnom a bez výraznej arómy. Vysoká chutnosť je spôsobená prevahou cukrov nad kyselinami.

Na konci septembra sa vyskytuje odstrániteľná zrelosť ovocia. Spotrebiteľské obdobie začína v októbri alebo novembri (v závislosti od regiónu). Priemerná doba skladovania zozbieranej plodiny je dva mesiace. Ovocie nestráca svoju chuť a trhové vlastnosti až do decembra a januára v závislosti od teploty a vlhkosti v sklade. Po uskladnení v chladničke je možné plodinu uložiť do februára.

Hruška "Talgar Beauty": opis odrody

Fotogaléria

Pravidlá pre výber a pestovanie sadeníc

Pri nákupe hrušky "Talgar Beauty" musíte venovať pozornosť ukazovateľom kvality sadivového materiálu. Jednoročné sadenice majú najlepšiu mieru prežitia. Normy pre vysokokvalitný výsadbový materiál zahŕňajú tieto ukazovatele:

  • výška nerozvetveného jedného roka by nemala prekročiť 1,2 ms priemerom stonky 0,9 - 1 cm;
  • výška rozvetveného jednoročného kmeňa by mala byť 0,4 - 0,6 ms priemerom stonky 1-1,2 cm a dĺžkou hlavných vetiev 5-10 cm;
  • výška dvojročného kmeňa by mala byť 0,4 - 0,6 cm s priemerom 1,4 - 1,7 cm a dĺžkou hlavných vetiev 20 cm.

Rastlina musí byť úplne zdravá bez výrazného poškodenia kôry alebo koreňového systému. Korene by mali byť dobre vyvinuté. Mali by ste starostlivo zvážiť zásoby sadeníc hrušiek. Sadenice pestované na tzv. Trpasličích a polokrupinových podnožiach vykazujú nižšiu mieru prežitia.

Najlepšie opeľovače a funkcie starostlivosti

Väčšina odrôd hrušiek nemá dostatočnú parenoskarpiu, čo znamená súčasné pestovanie niekoľkých sadeníc ovocia v jednej alebo susedných oblastiach. V každom prípade prítomnosť opeľujúcich sa odrôd na pozemku priaznivo ovplyvňuje výnosové a kvalitatívne vlastnosti hrušiek. Za najlepšie opeľovače pre „talgarskú krásu“ sa považujú odrody „Obľúbené Klapp“, „Goverla“ a "Konferencia".

Všeobecne platí, že výraz „Talgar Beauty“ sa vzťahuje na kategóriu nenáročných odrôd v starostlivosti. Skúsení záhradníci hlásia dobrú kompatibilitu s kdoulovými podnožami. Hruška tejto odrody začína prinášať ovocie stabilne asi štyri roky po výsadbe na stálom mieste. Jednotlivé plody sa však môžu tvoriť v druhom alebo treťom roku života rastliny. Plodiny sa charakterizujú ako pravidelné a bohaté, každý rok rýchlo rastie ovocný strom.

V závislosti od pôdnych a klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti sa sadenice hrušiek vysádzajú začiatkom jari alebo jesene. Jesenná výsadba rastlín sa vykonáva niekoľko týždňov pred začiatkom výrazných mrazov. Rozmery výsadbovej jamy sa vypočítajú na základe objemu koreňového systému vysadených rastlín.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu nie je náročná. Ihneď po výsadbe by sa okolo sadenice mali usporiadať špeciálne zavlažovacie otvory, ktoré uľahčia ďalšie zavlažovacie činnosti. Mulčovanie pôdy rašelinou alebo humusovou hmotou má dobrú účinnosť. Aby sa získal najrovnomernejšie rastúci ovocný strom, sadenice sa po výsadbe pripevnia na oporný kolík vnesený do pôdy.

Hlavné činnosti, ktoré tvoria technológiu pestovania ovocných plodín v záhradníctve, sú tieto:

  • v období sucha by sa rastliny mali zalievať, keď pôda vyschne, pričom každý hruškový strom by mal minúť asi dve alebo tri vedrá;
  • najmä veľa vody sa konzumuje ovocnými stromami v štádiu intenzívneho vývoja a nakladania ovocia, čo zahŕňa hojné zalievanie rýchlosťou 25 - 30 vedier na dospelú rastlinu;
  • bez ohľadu na stupeň pôdnej úrodnosti v zápletke si vysoká produktivita odrody vyžaduje systematické obaľovanie vo všetkých fázach vývoja ovocnej dreviny;
  • s cieľom získať dlhý a bohatý ovocný hruškový strom musí byť tvorba koruny zahájená od druhého roku jej života pomocou prerezávania, aby sa získala vyprázdnená stupňovitá forma;

  • ročná hruška je nevyhnutne súčasťou aktivít starostlivosti o plantáže hrušiek, ktorých cieľom je prevencia chorôb a ničenie hlavných škodcov ovocných stromov;
  • dvakrát ročne je potrebné kôru prepláchnuť, čo pomáha chrániť pred spálením a poškodením rastlinnými parazitmi.

V letnom období sa burina nevyhnutne vykonáva v blízkych kmeňových kruhoch a na jeseň, bezprostredne pred mulčovaním, sa pôda uvoľní.

Hodnotenie stupňa

Talgar Beauty, obľúbený medzi záhradníkmi a letnými obyvateľmi, má dostatočné ukazovatele zimnej odolnosti, ktoré podľa pozorovaní a recenzií záhradníkov dosahujú -28-30 ° С. Dospelé ovocné dreviny sa vyznačujú toleranciou k suchu a dobrou regeneráciou s náležitou starostlivosťou.

Medzi výhody odrody patrí dobrá odolnosť proti poškodeniu rastlinnými parazitmi a najbežnejšie plesňové choroby ovocných plodín. Odroda sa môže štepiť tak na sadenice populárnych odrôd, ako aj na lesnú hrušku a vykazuje vynikajúcu kompatibilitu s populáciami kdoule.

Ako prerezávať hrušky

Medzi hlavné výhody rozmanitosti záhradníkov a letných obyvateľov patrí vonkajšia atraktívnosť a veľkoplodá, ako aj vynikajúca chuť. Hruška "Talgar Beauty" sa vyznačuje skorou zrelosťou, vysokými výnosovými ukazovateľmi, schopnosťou dlhodobého skladovania a prepravy zberaných plodín. Nie sú zaznamenané významné nedostatky odrody. Medzi menšie nevýhody patrí pomerne vysoká tvrdosť dužiny ovocia a riziko jej hnednutia následkom neskorého zberu.