Inštrukcia

Blackberry "Polar": charakteristika a charakteristika výsadby veľkoplodých odrôd

Blackberry "Polar": charakteristika a charakteristika výsadby veľkoplodých odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Syčiaci sa ostružinový polár "Polar" sa stal známym záhradníkom našej krajiny relatívne nedávno. Táto odroda je však populárna už medzi letnými obyvateľmi a požaduje sa v podmienkach záhradníctva v mnohých regiónoch našej krajiny.

Odroda bola získaná pred menej ako desiatimi rokmi odborníkmi poľského záhradníckeho ústavu v Brzezne a kombinuje vysoko kvalitné bobule, rovnako ako veľkoplodú a dostatočnú odolnosť proti mrazu.

Opis a vlastnosti odrody

Kríky Blackberry odrody Polar tvoria silné rovné výhonky, ktorých výška dosahuje 2,5 - 2,7 m. Bobule sú veľké, lesklé, s priemernou hmotnosťou 9 - 11 g. Vyznačujú sa bohatou čiernou farbou a oválnym, veľmi vyrovnaným tvarom. Odroda sa líši v sladkej chuti a príjemnej aróme bobúľ. Bez hrozby straty výnosov môže černica vydržať dosť dlho mrazenie až do -24-25 ° C.

Odroda patrí do kategórie stredne skorého dozrievania, vyniká dlhou a bohatou plodnosťou. Pri pestovaní tejto černice ako nekrytej kultúry priemerný výnos z jednej dospelej kríky bobúľ môže byť najmenej 5 kg zrelých, predajných bobúľ. Prístrešok pre zimné obdobie môže výrazne zvýšiť produktivitu.

Charakteristickým znakom odrody je prítomnosť výraznej imunity voči mnohým najbežnejším chorobám, ako aj pomerne dobré ukazovatele odolnosti voči rastlinným parazitom. Zber je charakterizovaný ako prepraviteľný. Bobule majú vynikajúcu dezertnú príchuť a sú vhodné na mrazenie v zime.

Blackberry "Polar": opis odrody

Pravidlá pre výber a pestovanie sadeníc

Výsadba sadeníc je najjednoduchším spôsobom, ako množiť bobuľovú kultúru. BlackBerry zahraničného výberu "Polar" nie je v našej krajine príliš bežný, preto môže byť veľmi ťažké získať kvalitný výsadbový materiál. Ak takáto príležitosť nastane, je dôležité nevynechať príležitosť na výber najlepších príkladov. Ak chcete získať najproduktívnejšiu výsadbu bobúľ je potrebné starostlivo zvážiť výber sadeníc černice a dodržiavať základné pravidlá výsadby:

  • kríky môžu mať uzavretý aj otvorený koreňový systém a hlavným ukazovateľom kvalitného sadivového materiálu je prítomnosť silného a dobre vyvinutého koreňového systému;
  • pristávacia plocha by mala byť dobre zahriata a osvetlená slnkom a tiež chránená pred chladom a nárazmi vetra;
  • pôda v mieste pestovania bobuľovej kultúry by mala byť dosť úrodná a môže ju predstavovať odvodnená hlinka s hodnotami pH 5,5 - 6,5;
  • Pôda s vysokou vlhkosťou nie je vhodná pre černice: za týchto podmienok sa mrazuvzdornosť rastlín výrazne znižuje, rast výhonkov rastie a ukazovatele výnosov klesajú.

Na výsadbu záhradných sadeníc BlackBerry vopred vykopte otvory so štandardnými rozmermi 40 x 40 x 50 cm. Do každej výsadbovej jamy by sa malo pridať asi 5 kg kompostu alebo humusu, ktoré by sa mali zmiešať s 35 g superfosfátu, 15 g draselnej soli alebo 30 g obyčajného drevného popola. Všetky hnojivá musia byť dôkladne premiešané s ornicou a posypané touto pôdnou zmesou koreňový systém sadeníc. V oblastiach s kyslými pôdami je nevyhnutné povinné vápnenie.

Tipy a recenzie o odrode

Ostružina s názvom Polar je pre záhradníkov charakteristická ako energická odroda, ktorá netvorí výhonky. Zamiloval sa do záhradníkov pre svoju vysokú odolnosť voči chorobám a zimné chladné, veľké bobule s veľmi sladkou a príjemnou chuťou.

Plne dozreté černice sa používajú nielen v čerstvej forme. Sú vynikajúcimi surovinami na spracovanie na džúsy, zaváraniny, džemy alebo kompoty, ovocné a ovocné marmelády a želé. Listy rastlín sú vhodné ako suroviny na výrobu čaju, ktoré indexy chuti a vône veľmi pripomínajú populárne čínske čaje.

Ako pestovať černice

Podľa recenzií a hodnotení mnohých záhradníkov a letných obyvateľov má odroda Polar zvýšenú odolnosť proti mrazu a ľahko odoláva mrazu až do -24-26 ° C. Ak však kríky černice nie sú v zimnom období chránené pred nepriaznivými podmienkami, výnos sa môže znížiť o polovicu alebo viac. Vynikajúca odolnosť proti poškodeniu chorobami a škodcami, ako aj vhodnosť na mechanizovaný zber umožňujú klasifikáciu tejto odrody ako veľmi sľubnú.