Návrh

Malina "Zyugana" - švajčiarska opravárenská odroda


Malina „Zyugana“ alebo „Sugana“ je nová opravárenská odroda chovaná švajčiarskymi chovateľmi. Odroda bola vyšľachtená v roku 1999 a pochádza z šľachtiteľského programu, ktorého cieľom je získať vysoko výnosné opravné odrody. Popis odrody a niektoré vlastnosti cukru sú podobné populárnym a známym odrodám malín Jesenné Bliss a Tulameen.

Vlastnosti triedy

Maliny odrody Zyugan majú vzpriamené výhonky, silné a pomerne silné kríky. Bobule majú príjemnú jasne červenú farbu, veľké, optimálne vhodné na mrazenie. Odroda sa odporúča na pestovanie na otvorenom priestranstve. Plodné obdobie je veľmi dlhé.

Odroda prináša ovocie od júla do prvého mrazu. Bobule sú nielen veľmi chutné, ale tiež celkom ploché a prepraviteľné. Úroda trvá za normálnych podmienok až štyri dni a najmenej týždeň v chladničke. Vysoký výnos plodov vyššej triedy, ktoré pri náležitej starostlivosti môžu byť najmenej 9%. Priemerná hmotnosť plodov, s ktorými sa dá obchodovať, podlieha technológii pestovania a dosahuje 6 - 7 g.

Rastliny sú odolné voči nízkym teplotám. Odroda sa vyznačuje schopnosťou tvoriť dve plodiny v jednej sezóne za posledný rok a ročné výhonky. Kvôli prítomnosti veľmi silného koreňového systému a silných výhonkov sa táto odroda veľmi často pestuje bez použitia špeciálnych opor a trellises.

Malina „Zyugana“: opis odrody

Pravidlá vykládky

Opravy malín "Cukor" by mali byť vysadené s prihliadnutím na technológiu a nasledujúce poľnohospodárske požiadavky:

 • maliny skutočne potrebujú teplo a dostatočné slnečné svetlo, takže rastliny musia byť vysadené chránené pred vetrom, ale dobre osvetlené oblasti, pokiaľ možno vyvýšené, bez veľkého výskytu podzemnej vody;
 • zvyšné maliny tejto odrody môžu dobre rásť a plodiť hojne na takmer každej pôde, mali by sa však uprednostňovať voľné a úrodné pôdy;
 • remont maliny nepáči kyslé pôdy na mieste, takže pred výsadbou bobule kríkov, musíte urobiť dobré vápnenie;

 • na stimuláciu rastu a vývoja malín sa vyžaduje dostatočné množstvo živín, ktoré sa odporúča zabudovať do výsadbových jám alebo zákopov;
 • pôda v sadbách by mala byť hojne navlhčená, je dovolené miestne hnojenie;
 • základná schéma výsadby odrôd opráv je predstavovaná vzdialenosťou 3x0,25 m, ale podľa schémy 3,5 x 0,5 x 0,25 m sa môže použiť dvojradové pristátie;
 • optimálny čas na výsadbu malín je posledná dekáda septembra alebo skorá jar, predtým, ako rastlina začne aktívne vegetovať.

Bezprostredne po výsadbe by sa riadky alebo celá plocha pod malinami mali mulčovať pomocou hnoja, humusu alebo rašeliny na tento účel vrstvou 6-8 cm.

Funkcie starostlivosti

Starať sa o Zyuganské maliny je ľahké. Rovnako ako väčšina kríkov bobúľ, aj remont malín potrebuje zalievať, uvoľňovať pôdu, vrchný dresing a kontrolu buriny a škodcov:

 • vlhkomilná rastlina s povrchovo umiestneným koreňovým systémom a potrebuje pravidelné a pomerne hojné zalievanie, najmä v suchých obdobiach;
 • maliny si počas vegetačného obdobia vyžadujú niekoľko vrchných obväzov, takže na jar, ihneď po roztopení snehu, sa nevyhnutne pridá močovina av prvých desiatich dňoch septembra sa musia rastliny oplodniť minerálmi;
 • hlavným fosfátovým hnojivom používaným na kŕmenie malín je superfosfát a najlepším organickým hnojivom je hnitý hnoj;
 • pravidelne sa vysádzajú maliny musia byť starostlivo buriny a uvoľniť zem okolo kríkov bobúľ;
 • po každej zavlažovacej udalosti alebo daždi je potrebné uvoľniť pôdu okolo kríkov;
 • optimálna vrstva organického mulča na pestovanie malín nie je menšia ako 10 cm pilín alebo rašeliny.

Najdôležitejším opatrením maliny je jej pravidelné prerezávanie. Kríky bobule nakrájajte na konci leta alebo v prvej dekáde jesene. Po orezaní sa uskutoční viazanie.

Odroda Sugana je veľmi silná, preto je veľmi zriedkavé používať podporu, ale na uľahčenie starostlivosti sa odporúča kultivácia pomocou mreží. Zber sa uskutočňuje po dozretí bobúľ. Pri dlhšom skladovaní sa odporúča zozbierať skoro ráno.

Ponúkame tiež možnosť oboznámiť sa s odrodovými charakteristikami malín „Karamel“.

Recenzie záhradníkov

Malina „Zyugana“ je veľmi bežná odroda v južných oblastiach našej krajiny, ako aj na Ukrajine. Podľa záhradkárov môžu byť rastliny na zimu prerezávané ako bežné odrody na opravu, ale výhonky sa väčšinou ponechávajú na druhú letnú plodinu. Odroda "Sugana" právom patrí k najlepším opravám odrôd malín od materskej spoločnosti "Lubera".

Ako pestovať maliny

Vďaka vynikajúcemu vzhľadu bobúľ, veľmi vysokému výnosu, ako aj schopnosti skladovať a prepravovať je táto odroda jednou z najsľubnejších pre ďalší predaj. Malinový cukor tvorí veľké množstvo výhonkov, ktoré výrazne uľahčujú reprodukciu. Odroda je bezproblémová a vykazuje vynikajúcu mieru prežitia v domácich záhradách a záhradných pozemkoch v strednom Rusku.