Dom a záhrada

Hruška "Victoria": odporúčania a recenzie záhradníkov

Hruška "Victoria": odporúčania a recenzie záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška "Victoria", ktorú dostali špecialisti Inštitútu zavlažovaného záhradníctva UAAS. Táto odroda bola vyvinutá krížením odrôd „Bere Bosk“ a „Tolstoyobzhka“. Autormi odrody sú chovatelia E. A. Avramenko, I. N. Boyko, P. V. Grozditsky, G. I. Kulikov a I. N. Maksimova. Výťažnosť dospelého ovocného stromu s náležitou starostlivosťou je až 185-195 kg.

Táto letná odroda hrušiek úplne dozrie v poslednej dekáde augusta. Priemerná trvanlivosť plodiny nie je dlhšia ako mesiac, ale v podmienkach umelého chladenia sa plody môžu skladovať dlhšie. Úroda sa konzumuje hlavne v čerstvom stave. Hruška tejto odrody je zónovaná na severe Kaukazu a zaslúži si veľkú popularitu v záhradníctve v stredných a južných oblastiach Ukrajiny.

Charakteristika a opis odrody

Hruška nazývaná „Victoria“ je stredne veľká, so zaoblenou pyramidálnou korunou a priemernou hustotou. Dominuje ovocie na rukavici. Relatívne neskorý začiatok vegetačného obdobia a neskoré kvitnutie znižujú riziko poškodenia kvetov jarnými mrazy.

Plody sú tvorené strednej veľkosti, so správnym tvarom hrušiek a výraznou jednorozmernosťou. Hrušky sú pokryté atraktívnou a hladkou pokožkou. Sfarbenie vo fáze odstrániteľnej zrelosti je zelenožlté s jasným a krásnym červenaním. Dužina je výrazná biela, jemná, bez zrnitosti, šťavnatá, kyslá, veľmi aromatická.

Ako zasadiť hrušku

Poľnohospodárska technológia

Hruška s názvom „Victoria“ ľahko nahradia aj neskúsení záhradníci ako ovocná kultúra záhradníctva. Technológia pestovania stromu tejto odrody si vyžaduje dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 • nízko alebo príliš podmáčané plochy nie sú vhodné na pestovanie hrušiek tejto odrody;
 • vykladací otvor je vykopaný s priemerom asi 80 cm, hĺbkou najmenej jeden meter;
 • výsadbová jama by mala byť vyplnená výživnou pôdnou zmesou pozostávajúcou z dvoch vedier zhnitého hnoja a rovnakého množstva úrodnej pôdy;
 • do otvoru nad výživnou zmesou by sa mala naliať úrodná pôda s malým množstvom drevného popola;
 • v strednej časti jamy by sa mal namontovať podporný kolík potrebný na viazanie sadenice hrušiek;

 • pre rýchlejšiu adaptáciu koreňového systému sa odporúča vykonať niekoľko výsadieb sadeníc s Kornevinom po výsadbe;
 • pred výkopom na jeseň by sa do pôdy oblasti blízko kmeňa mala pridať jedna tretina normy pre organické látky a minerálne hnojivá vrátane zložiek obsahujúcich fosfor, draslík a dusík;
 • hnojivá pod hruškami sa prednostne používajú v jesennom období, v špeciálnych drážkach, ktorých hĺbka môže byť 0,4 až 0,5 m;
 • Pri pestovaní hrušiek sa kladie osobitný dôraz na vrchnú úpravu listov vo forme postreku výživnými roztokmi, čo umožňuje stimulovať rast rastlín a tiež zlepšuje tvorbu výnosu a zvyšuje mrazivosť ovocných porastov v zime.

V suchých oblastiach by sa mali vykonávať pravidelné zavlažovacie činnosti. Na získanie produktívnych záhradných stromov je potrebné udržiavať konštantné ukazovatele pôdnej vlhkosti v celej hĺbke koreňovej vrstvy. Kvalitné zavlažovacie opatrenia môžu zabezpečiť optimálny rast a produktivitu hrušiek pri zachovaní vysokej kvality ovocia.

Odporúčania záhradníkov

Pri výsadbe hrušiek je veľmi dôležité pamätať na to, že táto plodina má silný koreňový systém, ktorý preniká do hlbokých vrstiev pôdy, takže jamy na výsadbu by mali byť optimálne priestranné a hlboké. Skúsení záhradníci odporúčajú zohľadniť osobitosti pestovania hrušky Victoria, čo zabezpečí stabilný a vysoký výnos ovocných porastov v priebehu rokov:

 • koruna musí byť vytvorená z piatich kostrových vetiev prvého poriadku;
 • pri tvarovaní sa odporúča dodržať výšku stonky 0,5 - 0,7 ma spodná vrstva by mala pozostávať z dvojice protiľahlých rastúcich vetiev;
 • štandardná vzdialenosť od dolnej vrstvy k tretej vetve skeletu by sa mala udržiavať na 0,6 ma štvrtá a piata vetva by sa mala umiestňovať v intervale 25 - 30 cm;
 • je vhodné usporiadať guľaté drážky okolo stonky hrušky vo vzdialenosti 20 - 30 cm, pozdĺž ktorej sa rovnomerne rozložia hnojivá a zavlažovacia voda;
 • hruška tejto odrody nevyžaduje hojné zalievanie a nadmerná vlhkosť môže viesť k rozpadu koreňového systému;
 • po zalievaní je potrebné uvoľniť pôdu v blízkych kmeňových kruhoch, ktorá zabezpečí koreňovému systému ovocných porastov kyslík.

Množstvo a druhy hnojív, ktoré je potrebné aplikovať počas celého vegetačného obdobia, závisia od druhu a stavu pôdy, ako aj od charakteristík vývoja ovocného stromu.

Hodnotenie stupňa

Hruška „Victoria“ charakterizujú záhradníci najčastejšie pozitívne. Podľa recenzií je táto odroda naozaj nenáročná a dokonale prispôsobená pestovaniu na území väčšiny území našej krajiny. Rastliny prinášajú ovocie v šiestom roku po výsadbe na stálom mieste.

Táto odroda sa priaznivo porovnáva s vysokým podielom ovocia. Malo by sa však pamätať na to, že hruška Victoria patrí do kategórie čiastočne sebaplodnej. Napriek výraznej tendencii rastliny k parenoskarpii, skúsení letní obyvatelia odporúčajú vysádzať opeľovacie odrody „Williams Red“ alebo „Viedenský triumf“ spolu so „Victoria“.

Ako prerezávať hrušky

Táto odroda sa vyznačuje vysokou mierou zimovej otužilosti a suchom tolerantnou a nie je prakticky ovplyvnená chrastou. Výhody tejto hrušky možno pripísať aj pravidelnému a bohatému množeniu plodov, vynikajúcej chuti a vynikajúcim obchodným vlastnostiam plodiny. Ukazovatele prenosnosti ovocia sú veľmi dobré. Jesť ovocie "Victoria" sa odporúča čerstvé.Komentáre:

 1. Lea-Que

  Ospravedlňujem sa, ale podľa môjho názoru sa dopustíte chyby. Napíš mi v PM, budeme diskutovať.

 2. Ever

  Please excuse me for interrupting you.

 3. Elsu

  I apologise, but you could not give little bit more information.

 4. Mahkah

  podla mna nemas pravdu. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, porozprávame sa.

 5. Kozel

  Wacker, fantastické))))

 6. Mikasa

  nádherná myšlienkaNapíšte správu