Tajnosť

Cuketa "Iskander f1": popis odrody a výsadba


Cuketa "Iskander f1" ("Eskanderany F1") je relatívne nová odroda holandských chovateľov. Je to veľmi skorá a mimoriadne produktívna hybridná forma. Hybrid je dokonale prispôsobený pôdnym a klimatickým vlastnostiam našej krajiny.

Opis, ktorý poskytol pôvodca, nám umožňuje odporučiť túto hybridnú formu na kultiváciu na hrebeňoch otvoreného terénu a použitie dočasných krytov filmu s cieľom získať veľmi skoré rastlinné produkty. Ovocie sa pozoruje až do prvého mrazu.

Opis a odrodové charakteristiky

Cuketa hybridnej formy "Iskander f1" vytvára kompaktné rastliny kríka rovného rastúceho typu. Listy sú bližšie k veľkým, od svetlozelenej po tmavozelenú, s priemernou disekciou a výrazným špinením. Hlavnou výhodou hybridu je skorá zrelosť a schopnosť priviazať ovocie pri nízkych teplotách. Obdobie od sadeníc do úplnej technickej zrelosti plodu je asi 40 - 45 dní.

Plody sú valcovitého alebo klubového tvaru, svetlo zelené, pokryté veľmi tenkou, voskovou, so svetlými bodkami a žilkovanou kožou. Priemerná dĺžka plodu nepresahuje 18 - 20 cm. Obchodná hmotnosť sa pohybuje od 500 do 650 g. Chuť a obchodné vlastnosti sú vynikajúce. Celulóza je krémová biela, veľmi jemná a chutná.

Holandský hybrid sa vyznačuje pomerne vysokou odolnosťou proti múčnatke a antracnóze, čo znižuje potrebu chemického ošetrenia. Semená sú eliptického tvaru, belavé, stredne veľké. Maximálny výnos obchodovateľného ovocia presahuje 910 kg / ha, ktorý je takmer dvakrát vyšší ako štandardný objem úrody zeleninovej drene odrody Gribovsky 37.

Spracovanie osiva a klíčenie

Cuketa "Iskander f1" sa môže pestovať ako priama výsadba semien v zemi a sadeníc. V každom prípade je vhodné vykonať predbežnú prípravu semenného materiálu, ktorý umožní získať silnejšie, priateľské a skoršie sadenice. Predsieňová príprava semien je klasifikovaná ako pomerne jednoduchá, ale veľmi efektívna práca a spočíva v nasledujúcich činnostiach:

  • triedenie semien s výberom najplnšej hmotnosti, bez deformácie a poškodenia;
  • namáčanie triedených semien na deň v roztoku akéhokoľvek stimulátora rastu.

Cuketa "Iskander f1": vlastnosti kultivácie

Najčastejšie sa používa na namáčanie "Bud" alebo „Ideál.“ Môže byť použitý na prípravu semien roztok na báze tekutého hnojiva "Agricola začína." Semená by sa potom mali prikryť navlhčenou tkaninou a nechať niekoľko dní na teplom mieste s teplotou vzduchu 22-23 ° C. Klíčenie semien cukety v čistom a vlhkom dreve na drevo poskytuje dobrý výsledok. Malo by sa pamätať na to, že materiál semien má obmedzenú životnosť a časom takmer úplne stráca svoju klíčivosť.

Aby sa získala veľmi skorá plodina, na sadenie na otvorenom priestranstve by sa mali používať sadenice. Cukety sadenice môžu byť pestované doma aj na hrebeňoch v skleníku. Výsev sa uskutočňuje 15. - 25. apríla alebo v prvej dekáde mája. Sadenice cukety sa musia pestovať v samostatných výsadbových šálkach s rozmermi 10 × 10 cm, plnené výživnou pôdnou zmesou na báze rašeliny a humusu.

Pripravený a naklíčený materiál semien sa odporúča vysiať do hĺbky 2 až 3 cm. Teplotný režim pre pestovanie sadeníc pri izbových podmienkach by mal byť 18 - 22 ° C. Výsadba sadeníc na trvalom mieste by mala byť vo veku jedného mesiaca. Pred začiatkom stabilného teplého počasia musia byť výhonky a sadenice cukety zakryté krycou záhradnou fóliou.

Načasovanie a schéma vykládky

Cuketa patrí do rodiny tekvicových rastlín a z hľadiska výživy sú veľmi blízko k takým rastlinným rastlinám, ako sú uhorky, šaláty a šalát. Nie je príliš ťažké pestovať kvalitnú plodinu tekvice „Iskander f1“. Jednou zo súčastí získania produktívnej rastliny v domácej záhrade je dodržiavanie dátumov výsadby a správne umiestnenie plodiny.

Semená cukety začínajú klíčiť pri teplote 12 - 15 ° C, mladé sadenice však netolerujú jarné mrazy, čo je určujúcim faktorom pre výber načasovania výsadby na otvorenom priestranstve. Spravidla sa vykonáva najskôr v poslednej dekáde mája a aby sa predĺžila doba spotreby čerstvých rastlinných výrobkov, pestujú sa plodiny vo viacerých etapách s týždenným intervalom.

Kríky sú kompaktné a rovno rastúce, ale s cieľom poskytnúť rastlinám plnú výživnú plochu a zvýšiť produktivitu zeleninových plodín je potrebné dodržiavať schému výsadby 150 - 200 x 60 - 70 cm. Sadenice by sa mali pestovať večer alebo v daždivom, zamračenom počasí. Pre sadenice cukiny by ste mali pripraviť pristávacie otvory s hĺbkou 15 - 20 cm a šírkou 30 - 35 cm, ktoré by mali byť vyplnené živnou zmesou sodo-humus.

Pôda na pestovanie cukiet by mala byť ľahká piesčitá hlinitá alebo hlinitá pôda. Je veľmi dôležité, aby bola pôda na mieste počas celého vegetačného obdobia rastliny dobre zahriata. V prípade potreby sa pôda krieduje dolomitovou múkou a pridá sa drevný popol. Najlepšie prekurzory cukety sú cibuľa, karfiol a kapusta, ako aj zelené a fazuľové plodiny.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami cukety "Aeronaut".

Tipy a recenzie pestovateľov zeleniny

Pri pestovaní holandskej cukety hybridnej formy Iskander f1 nemôžete získať svoje vlastné semeno, preto by ste si mali kúpiť osivo od osvedčených a dobre známych spoločností. Spoločnosť Seminis patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie medzi pestovateľmi zeleniny. Podľa záhradkárov majú semená vyprodukované touto spoločnosťou takmer 100% klíčivosť a nepotrebujú triedenie a dlhú výsadbu.

Ako pestovať cuketu

Odroda dostala odrody vysokej kvality vďaka pomerne skorému množeniu ovocia, rýchlemu dozrievaniu a tvorbe kompaktného, ​​nelúpavého kríka, ktorý umožňuje kultiváciu na pomerne obmedzenej ploche bez straty úrody. Chuť tejto hybridnej formy je tiež na vrchole. Ovocie nie je náchylné k zarastaniu, má veľmi chutnú dužinu a je ideálne pre čerstvú spotrebu, ako aj pre tepelné spracovanie a rôzne druhy konzerv.