Nápady

Cuketa "Gribovsky 37": opis odrody a vlastnosti pestovania


Cuketa "Gribovsky 37" patrí k odrodám bieleho ovocia, ktoré sú v našej krajine veľmi populárne a dozrievajú asi mesiac a pol po výskyte sadeníc. Táto odroda strednej sezóny sa osvedčila pri pestovaní v záhradníctve vo väčšine regiónov našej krajiny.

Opis a vlastnosti odrody

Hlavnou výhodou odrody Gribovsky je jej vysoká nenáročnosť na podmienky kultivácie a dobrá odolnosť voči mnohým najbežnejším chorobám.

Plody tejto stredne skorej odrody sú určené na čerstvé použitie a na účely konzervácie, majú vynikajúcu chuť a tiež vysoké obchodné vlastnosti. Plody sú bielej alebo svetlozelenej farby, 18 až 20 cm dlhé, valcovitého tvaru, s hladkým povrchom. Dužina je biela, so stredne hustou konzistenciou.

Priemerná hmotnosť obchodovateľného ovocia je asi 0,75 - 1,35 kg. Rastlina je krík so silným vetvením. Odroda patrí do kategórie vysoko výnosných. Priemerný výnos je v závislosti od technológie pestovania asi 8,5 kg na meter štvorcový.

Pestovanie sadeníc

Cuketa je rastlinná plodina milujúca teplo, preto s cieľom dosiahnuť skorú výrobu mnohí záhradníci používajú pestovateľskú metódu sadenice. Je dôležité si uvedomiť, že v podmienkach stredného Ruska sa načasovanie výsevného materiálu na pestovanie sadeníc môže mierne líšiť:

 • v prípade skorej rastlinnej výroby sa výsev sadeníc vykonáva od poslednej dekády apríla do polovice mája;
 • s cieľom získať rastlinné výrobky vhodné na dlhodobé skladovanie alebo konzerváciu sa musí výsev vykonať v poslednej dekáde mája.

Zvyčajne sa výsev semien cukety na získanie vysoko kvalitných a silných sadeníc vykonáva asi mesiac pred očakávaným dátumom výsadby rastlín na hrebeňoch otvoreného terénu.

Najlepšie je vziať rašelinové kvetináče na pestovanie sadeníc cukety. Môžete však použiť iné individuálne pristávacie nádrže dostatočnej veľkosti. Opis rastliny a jej odrodové charakteristiky naznačujú použitie kvetináčov s objemom najmenej 100 ml a výškou 8 - 10 cm.

Ako pestovať cuketu

Pri pestovaní sadeníc by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • pôda na pestovanie sadeníc by mala byť úrodná a uvoľnená, preto sa na výsadbu odporúča používať hotové pôdne zmesi;
 • hĺbka výsevu pripraveného na výsadbu a predtým namočených semien cukety by mala byť asi 4 až 5 cm;
 • týždeň po klíčení, prvé vrchné obväzy s roztokom na báze 0,5 lyžice. l. superfosfát a rovnaké množstvo močoviny zriedené v litri teplej vody;
 • je dovolené oplodniť cukety pomocou veľmi účinného nástroja Bud;
 • vyžaduje sa, aby sa druhé vrchné obväzovanie uskutočňovalo desať dní po prvom s použitím roztoku nitrofosfátu s prídavkom drevného popola;
 • na zavlažovanie sa používa voda pri teplote 21 - 23 ° C rýchlosťou 100 ml na rastlinu;
 • sadenice je potrebné napojiť najviac dvakrát týždenne, čím sa zníži riziko rozpadu koreňového systému rastlín.

Vysoko kvalitné sadenice sú silné a majú najmenej tri pravé listy. Pred vysadením sadeníc do otvoreného terénu je potrebné vykonať postupy kalenia. Sadenice by mali byť zahrabané do výsadbových otvorov na listy klíčnych rastlín. Štandardná schéma pestovania sadeníc cukety tejto odrody je 70 × 70 cm.

Ošetrovacia technológia

Činnosti týkajúce sa starostlivosti o cukety odrôd "Gribovsky" sú štandardné a zahŕňajú zavlažovanie, odstraňovanie buriny, úpravu pôdy a uvoľňovanie pôdy, ako aj vykonávanie ochranných ošetrení zeleniny:

 • prvé uvoľnenie sa uskutoční týždeň po výsadbe sadeníc na trvalom mieste;
 • vo veku jedného mesiaca sa musí kŕmiť zeleninová plodina, pričom na každých desať rastlín sa vynakladá roztok 40 g superfosfátu, 20 g dusičnanu amónneho a 20 g draselných solí zriedených v kbelíku s vodou;
 • pre druhú vrchnú zálievku sa odporúća poużívať organické hnojivá vo forme vtáćích trusov, riedených v pomere 1: 15 alebo mulleín, riedených v pomere 1: 10;
 • aby ste prilákali opeľujúci hmyz, môžete rastliny pravidelne postrekovať cukrovým sirupom;
 • zalievanie sa vykonáva večer a množstvo spotrebovanej vody závisí od typu pôdy, poveternostných faktorov a stupňa vývoja rastliny.

Malo by sa pamätať na to, že na dlhodobé skladovanie ovocia by sa zavlažovacie rastliny mali zastaviť asi týždeň pred zberom.

Recenzie a poradenstvo záhradníci

Podľa pozorovaní pestovateľov zeleniny má odroda veľmi dobrú odolnosť voči chorobám, ako je múčnatka, bakterióza a ovocná hniloba, čo znižuje počet ošetrení pomocou silných chemikálií a prispieva k ekologickejším rastlinným výrobkom. Rastlina sa vyznačuje tiež odolnosťou voči nízkym teplotám. Dostatočne tvrdá kôra poskytuje dobrú prepravovateľnosť ovocia, čo spôsobuje rozmanitosť v dopyte po pestovaní na účely vykonávania.

Ako pestovať cuketu

Pozrite si video: Milovníci cukety budou nadšení! Tenhle recept připravíte za pouhých 30 minut! Chutný TV (Apríl 2020).