Rastliny

Čierny ríbezľa „Titania“: vlastnosti pestovania


Čierny ríbezľ Titania bol chovaný opelením odrody Altai Dessert od švédskej veľmi obľúbenej odrody Kajaanin Musta-Tamas v zahraničí. Titania sa objavili v ruských záhradníckych a usadlosťových domácnostiach asi pred dvadsiatimi rokmi.

Opis stupňa

V tabuľke sú uvedené charakteristiky rastlín uvedené v opise odrody.

kroviaPriemerná výška nie viac ako 1,4 m. Vyznačujú sa silným vegetatívnym rastom. Výstrely sú nasmerované vertikálne
jarabinyStredná a veľká. Hmotnosť sa pohybuje od 1,5 do 2,5 g. Pleť je pomerne odolná. Buničina sa vyznačuje vysokým obsahom cukru. V štádiu úplného dozrievania bobule získajú výraznú čiernu farbu s veľmi charakteristickým lesklým leskom. Oddelenie je suché. Zrelé ríbezle sa nerozpadnú
štetecKefa rastliny je dlhá, obsahuje 20-23 bobúľ, ktoré sú veľmi kompaktné
dôstojnosťVynikajúca kvalita bobúľ, vynikajúca chuť, vysoká produktivita a nenáročnosť na starostlivosť. Odolnosť proti antraknóze, múčnatke, biele a hnedé škvrny

Priemerné výnosy v podmienkach náležitej starostlivosti dosahujú 80 centov na hektár.

Dátumy a pravidlá zberu

Čierne ríbezle odrody Titania dozrievajú v prvých desiatich dňoch júla. Aj jeden ker tejto odrody uspokojí potrebu celej rodiny na bobule ríbezlí. Plodenie sa predĺži a zber sa uskutočňuje postupne. Čerstvé a voňavé bobule dozrievajú mesiac. Na úplnú úrodu sú potrebné tri prístupy.

Tipy pre pestovanie

Rybíz "Titania" patrí do kategórie nenáročných čiernoplodých odrôd. Pre plný rast je potrebné zasadiť rastlinu na slnečnom mieste s voľnou a úrodnou pôdou. Stabilný a vysoký výnos sa uľahčí zavedením štandardnej starostlivosti o túto plodinu bobúľ počas celého obdobia aktívnej vegetácie:

  • malo by sa pamätať na to, že nedostatočné zalievanie vedie k oneskoreniu rastu rastlín a nedostatok vlhkosti počas tvorby a plnenia bobúľ spôsobuje jej drvenie a uvoľnenie;
  • v suchých a príliš horúcich letách je potrebné naliať vodu razantne najmenej raz týždenne;
  • včasné zavlažovanie ríbezlí s vriacou vodou je veľmi účinné v boji proti obličkovým kliešťom a môže znížiť náklady na chemikálie na ošetrenie rastlín;

  • skoro na jar je veľmi dôležité kŕmiť kríkom čierneho ríbezlí akýmkoľvek hnojivom obsahujúcim dusík;
  • najlepšími hnojivami pre tekuté vrchné zálievky sú riedená kaša, ako aj roztok vtáčích trusov alebo mulleínu;
  • na ochudobnených ílovitých, piesočnato-hlinitých pôdach a rašeliniskách v lete sa vykonáva ďalšie tekuté obloženie na báze organických a minerálnych hnojív, ktoré sa odporúča kombinovať so zavlažovaním.

V roku výsadby by sa ríbezle mali čo najviac nakrájať do výšky asi 5 - 8 cm od úrovne pôdy. Ďalšie prerezávanie sa vykonáva podľa zavedenej technológie, pričom sa berie do úvahy stupeň rozvoja rastliny a jej vek, ako aj odrodové charakteristiky.

Možno vás bude zaujímať aj článok, ktorý hovorí o čiernom opare odrody Green Haze.

Recenzie letných obyvateľov

Chokeberry "Titania" dostáva stabilné pozitívne recenzie od záhradníkov. Prvá plodina úplne dozretých bobúľ sa môže zbierať v prvej dekáde júla. Čierny ríbezle cudzieho výberu "Titania" má zelenú dužinu s dezertom, mierne chutiacu ako víno. Priemerný obsah cukru v buničine je pomerne vysoký a dosahuje 6,6% a kyslosť bobuľovej dužiny nepresahuje 3,2%. Odroda je dokonale prispôsobená na zostavenie stroja a prepravu plodiny na veľké vzdialenosti. Preto je často pestovaná farmami a v priemyselnom meradle.

Rybíz "Titania": vlastnosti odrody

Zberané sa používa čerstvé a mrazené a je tiež veľmi vhodné na rôzne druhy spracovania.