Návrh

Technológia pestovania alpínskych ríbezlí


Alpský ríbezľ (Ribes alpinum) patrí medzi opadavé dvojdomé kríky rodu Currant a angreštovej rodiny. V súčasnosti sú voľne rastúce druhy tejto rastliny na pokraji vyhynutia a sú uvedené v Červenej knihe.

Charakteristika a popis

Rastlina je rozšírená v Európe, je bežná na Kaukaze, ako aj v Turecku, severnej Afrike a Maroku. V prírode alpínsky ríbezle rastú na brehoch riek, okrajoch lesov a ostrovčekoch, ako aj v zmiešaných lesoch.

Podrobný opis odrody je uvedený v tabuľke.

BushVýška 1,5 m, s hustými listami a hustými, kompaktne rozmiestnenými výhonkami
olistenieTrojramenné, tmavo zelené, s leskom až do šírky 4 cm, v hornej časti pokryté tvrdými žľazovitými štetinami. Na zadnej strane je dosková doska ľahká, hladká a bez puberty
Koreňový systémHrúbka rozvetvená, so značným počtom tenkých koreňov, ktoré sú mierne hlboké. Citlivé na zhutnenie pôdy
kvetyŽltá farba so zelenkavým odtieňom. Pedikely sa vyznačujú prítomnosťou žľazových štetín. V kvetenstvo sa zhromaždilo asi dvadsať samčích kvetov alebo tri samičie kvety, kefy neklesli. Doba kvitnutia je máj - jún
jarabinyMäkká chuť, červenkasto-ružová farba, veľkosť nie väčšia ako 6 - 8 mm. Plodenie v júli až auguste

Pristátie

Podľa botanického opisu rastliny je načasovanie transplantácie a výsadby alpínskych ríbezlí rovnaké ako pre akýkoľvek iný druh krému bobúľ. Alpské ríbezle sa pestovali už v roku 1589. Dnes je v našej krajine zastúpená niekoľkými populárnymi vysoko dekoratívnymi odrodami.

Kultúrna forma „Aurea“Rastliny krátke, až do výšky 1 m. Priemer koruny nepresahuje 1,5 m. Mladé listy majú veľmi atraktívnu zlatú farbu. Kvitnutie je dlhé, s množstvom bledožltých malých kvetov zozbieraných vo sviežich, skrátených kefách. V poslednej dekáde leta sa tvoria jasne červené bobule.
Kultúrna forma "Pumilum"Stredne veľká rastlina s guľovou korunou s priemerom najviac 60 cm. Výška rastliny nepresahuje 1,5 m. Koruna je hrubá, reprezentovaná zakrivenými výhonkami, ktoré sú husto pokryté stredne veľkými a veľmi dekoratívnymi listami. Rastlina vstupuje do fázy kvitnutia a plodenia najskôr vo veku piatich rokov. Ríbezle sa vyznačujú vynikajúcou zimnou odolnosťou a vynikajúcim zakorenením odrezkov.
Kultúrna forma "Laciniata"Vysoká rastlina, odlišná od ostatných druhov veľmi dekoratívneho, zubatého zubatého tvaru, s listami. Vďaka zvýšenej miere rastu a vynikajúcemu zakoreneniu počas odrezkov sa táto kultúrna forma rozšírila v krajinnom dizajne.

Bez ohľadu na druh kultúrnej formy sú pravidlá a technológie výsadby alpínskych ríbezlí štandardné a vyžadujú si súlad s nasledujúcimi požiadavkami:

  • Pôda na výsadbu by mala byť pomerne úrodná a odolná voči vlhkosti, mala by mať vysoký obsah humusu a nízku kyslosť.
  • Rastlina je odolná voči odtieňom, maximálny dekoratívny účinok sa však dosiahne pri pestovaní na otvorených a dobre osvetlených plochách.
  • Vzdialenosť medzi rastlinami by nemala byť menšia ako 2-2,5 m.
  • Najlepší čas na výsadbu je jesenné obdobie. V severných regiónoch by sa výsadba mala vykonávať koncom septembra alebo prvej dekády októbra av južných regiónoch sa výsadba uskutočňuje v októbri. Výsadbu je potrebné ukončiť asi mesiac pred silným zamrznutím pôdy.

Okrasné kríky sa môžu množiť semenným materiálom, ako aj lignifikovanými odrezkami alebo zeleným vrstvením. Tento rybíz sa najľahšie množia odrezkami.

Ošetrovacia technológia

Dostatočná nenáročnosť kríkov s okrasnými kríkmi bobúľ naznačuje vykonávanie štandardnej a nie príliš komplikovanej starostlivosti o rastliny.

zalievanieRastlina netoleruje stagnáciu vody a ľahko sa vyrovnáva s nedostatočne častým, ale dostatočným zavlažovaním. Zvýšená tolerancia sucha umožňuje minimalizovať zavlažovacie opatrenia. Je optimálne zalievať v suchom lete asi raz týždenne so spotrebou aspoň vedra vody pre každého dospelého kríka.
Vrchný obväzNa vrchnú úpravu môžete použiť organické aj minerálne alebo komplexné hnojivá. Štandardná starostlivosť zahŕňa štyri obväzy v štádiu aktívnej vegetácie
prerezávanieNa začiatku jari by rastliny mali skrátiť vzdušnú časť a nechať časti výhonkov so šiestimi púčikmi. Okrem toho sa na jar vykonáva sanitárne prerezávanie, pri ktorom sa odstraňujú suché, rozbité, príliš krátke výhonky alebo tie, ktoré rastú hlboko do koruny rastliny a zahusťujú ju.
Ochrana proti škodcomOzdobné kríky môžu byť napadnuté kolóniami vošiek a roztočov a sú tiež často postihnuté hrdzou. Na ochranu rastlín je potrebné striekať alpínsky rybíz špeciálnymi insekticídmi a fungicídmi

Krajinný dizajn

Skôr zriedkavé v našej krajine a veľmi dekoratívna odroda ríbezlí - vysokohorských - vyzerá skvele nielen v samostatných, ale aj v takmer všetkých skupinách výsadieb. Hlavnými výhodami tejto dekoratívnej formy kríkov bobúľ sú veľká veľkosť rastliny a husté, veľmi svetlé a vyrezávané, pomerne husté lístie.

V krajinnom dizajne sa najčastejšie používajú alpské ríbezle „Schmidt“ (Ribes alpinum „Schmidt“). Rastlina je mrazuvzdorná a vyznačuje sa skorým kvitnutím listov. Dokonale prenáša tieň a tlak z koreňového systému väčších stromov v okolí. Odroda je veľmi odolná voči mestským podmienkam, ľahko sa prispôsobuje priemyselným emisiám a nie je atraktívna ako potrava pre zvieratá.

Ako pestovať alpské ríbezle

Svieža kvetenstvo a ovocné kefky vyzerajú veľmi pôsobivo, ktoré sa na kríkoch dlho uchovávajú. Zrelé bobule sú veľmi dekoratívne a kontrastujú na pozadí prelamovaných, tmavozelenej farby, lístia. Napriek vonkajšej príťažlivosti bobule nie sú jedlé podľa chuti, čo sa musí brať do úvahy pri pestovaní rastlín na poli. Ako dekoratívny ker si alpínsky ríbezle nevyžadujú príliš veľa pozornosti záhradníka a aj neskúsení letní obyvatelia to ľahko dokážu.