Tipy

Strawberry "Holiday": podmienky pestovania a recenzie záhradníkov

Strawberry "Holiday": podmienky pestovania a recenzie záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahodový "Holiday" z amerického výberu patrí k odrodám stredného dozrievania. Pri pestovaní v severozápadnej oblasti je odroda charakterizovaná ako stredne neskorá.

Jahody tejto odrody sa vďaka svojej úžasnej chuti a vynikajúcim kvalitatívnym vlastnostiam stali veľmi obľúbenými medzi amatérskymi záhradníkmi a spotrebiteľmi. Odborníci odporúčajú jahody „Dovolenka“ na pestovanie v oblastiach severného Kaukazu a Uralu.

Opis stupňa

Záhradná jahoda s názvom „Dovolenka“ má pomerne vysokú nadzemnú časť. Jahodové kríky sa rozrastajú, s miernymi indikátormi listovej. Stopky sú stredne dlhé, korunované kompaktnými kvetmi bez kvitnutia. Stopky na jednej úrovni alebo nevisia nad listy rastliny.

Bobule prvej úrody sa vyznačujú veľkými rozmermi. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ dosahuje 30 - 32 g. Bobule správneho guľovitého tvaru, s malým krkom, svetločervenej farby. V budúcnosti sú bobule o niečo menšie. Aiči sú žltkasté, mierne ponorené do hustej buničiny svetlo červenej farby. Chuť je veľmi príjemná, sladká a kyslá, dezert. Produktivita je pomerne vysoká a dosahuje najmenej 100 - 150 kg na sto metrov štvorcových.

Pôvodca Kotlas RAAS poskytol rozšírený opis odrody, čo svedčí o priemernej zimnej vytrvalosti. Rastliny majú dobrú znášanlivosť voči suchu a zriedkavo sú postihnuté hubovými chorobami.

Pestovateľské podmienky

Jahody alebo záhradné jahody so zvučným a krásnym názvom „Dovolenka“ sa musia pestovať v súlade s pravidlami poľnohospodárskej technológie. Na pristátie je miesto pripravené vopred. Pôda musí mať neutrálnu kyslosť a musí byť úrodná, ako aj ľahká a priedušná bez akumulácie vlhkosti.

Ako hnojivo pre výsadbu sa odporúča používať zhnitý hnoj a popol z dreva. Aplikácia takýchto hnojív sa môže uskutočniť pri vykopávaní pôdy a pri miestnom použití sa do výsadbových otvorov pridáva humus a popol.

Pri výsadbe je potrebné pamätať na to, že dospelé rastliny tejto odrody jahôd dokážu vytvárať pomerne veľké a vysoké kríky, preto by ste mali dodržiavať odstup medzi nimi na úrovni 40 - 45 cm.

Jahody: výber odrôd

Ak chcete získať zdravú a najproduktívnejšiu rastlinu, mali by ste zavlažovať najmenej dvakrát týždenne av podmienkach príliš horúceho počasia sa zavlažovanie vykonáva každý druhý deň. Nedostatok vlhkosti, ako aj jej nadbytok, má veľmi negatívny vplyv na kvalitu a množstvo plodiny.

Produkčné odrody veľmi rýchlo vyčerpávajú pôdu a ich pestovanie na rovnakom mieste po dobu dlhšiu ako štyri roky je nerentabilné.

Recenzie letných obyvateľov

Napriek tomu, že sa na sadenie už dnes pripravuje veľké množstvo sadeníc, vrátane dovolenkových jahôd, mnohí záhradníci sa stále snažia získať rastliny zo semien samostatne. Podľa záhradkárov semená sa vyznačujú tým, že sa ťažko podobajú, Preto je pestovanie rastlín z nich pomerne ťažké a je najlepšie používať dobre navlhčené rašelinové tablety.

Odroda jahôd Holiday podľa záhradníkov vytvára chutné, voňavé, veľké bobule, ktoré sú početné na každej dospelej rastline. Jahody od amerických chovateľov sú veľmi nenáročné na poveternostné podmienky aj na starostlivosť. Kríky vzhľadu pripomínajú bežné jahody a rastú veľmi rýchlo. Kvitnutie je hojné a konštantné. Zároveň dozrieva veľké množstvo bobúľ, a to aj na veľmi mladých plodinách.

Jahody tejto odrody sú vysoko výnosné a prepraviteľné. Produktivita s náležitou starostlivosťou a dodržiavaním poľnohospodárskej technológie je najmenej 1-1,5 kg z každého dospelého kríka. Každý rok sa výnos mierne znižuje a bobule samotné sú o niečo menšie, ale vzhľad zostáva stále obchodovateľný.

Možno vás bude zaujímať aj článok, ktorý pojednáva o vlastnostiach jahod Lambada.

Tipy a triky

Použitie osvedčených odrôd Raritan a New York 844 ako rodičovskej línie pri pestovaní jahôd na dovolenke umožnilo získať rastlinu s vynikajúcimi charakteristikami a ukazovateľmi.

Napriek uvedenému odporu voči suchu by sa na získanie stabilných plodín nemalo zabúdať na pravidelné zalievanie, po čom by nasledovalo uvoľnenie povrchových pôdnych vrstiev. Pravidelne sa vykonáva aj burenie miest výsadby bobúľ. Pomocou organickej alebo anorganickej mulčovacej vrstvy môžete znížiť čas a úsilie vynaložené na starostlivosť.

Ako sa starať o jahody

Pri pestovaní by sa mala venovať osobitná pozornosť včasnému a vysokokvalitnému zálievke a veľkému zalievaniu, pretože vysoká produktivita odrody rýchlo znižuje úrodnosť pôdy.