Dom a záhrada

Jahody "Capri" - vysoko kvalitná odroda z talianskeho výberu

Jahody "Capri" - vysoko kvalitná odroda z talianskeho výberu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jahody "Capri" - je jednou z najnovších druhov neutrálneho denného svetla jahôd, ktoré vyšľachtili skúsení talianski chovatelia. Táto odroda sa úspešne pestuje v priemyselných podmienkach v Európe, Rusku a na Ukrajine. Získal sa ako výsledok prác na krížení rôznych záhradných jahôd „CIVRI-30“ a obľúbenej hybridnej formy „R6-R1-26“. Opis predpokladá, že odroda má najlepšie vlastnosti rodičovského páru.

Opis a výhody odrody

Záhradné jahody „Capri“ alebo Capri Strawberry tvoria rastliny strednej veľkosti s priemerným zahustením listov. Kríky majú vzpriamené stopky, na ktorých sa vytvára značné množstvo peľu. Fáza kvitnutia je pomerne dlhá a vyznačuje sa stabilitou.

V podmienkach skorej jarnej výsadby jahodových kríkov sa masový zber začína v poslednej dekáde júna a trvá do polovice novembra. Na získanie úplného odhalenia potenciálu plodnosti a najskoršej formácie plodiny je vhodné na výsadbu jahôd použiť filmový obal.

Bobule sa vyznačujú pravidelným kužeľovým tvarom, pomerne veľkým a veľmi atraktívnym. Priemerná hmotnosť obchodovateľných bobúľ dosahuje 35 g. V buničine, ktorá je pokrytá silnou lesklou pokožkou jasne červenej farby, sú výrazne ponorené. Bobule sú rovnomerne zafarbené. Majú veľmi chutnú, sladkú a aromatickú dužinu.

Hodnota tejto odrody je nepretržité rodenie, dostatočná mrazuvzdornosť, vysoká odolnosť voči najbežnejším chorobám. Odroda sa porovnáva priaznivo s dobrou prenosnosťou, veľkými a hustými bobuľami. Okrem skorého kvitnutia je napínavé kvitnutie jednoznačným plusom.

Zberaná plodina je vhodná na krátkodobé skladovanie. Výťažok bobúľ dosahuje 2 kg z každého jahodového kríka. Implementácia kompetentnej a včasnej starostlivosti môže výrazne zvýšiť produktivitu.

Jahody "Capri": vlastnosti odrody

Požiadavky na vykládku

Talianska odroda Capri jahôd z výberu Konzorcia talianskych škôlok sa pestuje dosť ľahko, ale musíte dodržiavať základné pravidlá vykládky:

 • najlepšie je pestovať jahody na mierne kyslých pôdach a na pestovanie sú vhodné najmä piesčité a hlinité pôdy obsahujúce živiny a humusovú pôdu;
 • neodporúča sa používať na výsadbu pozemkov s jahodami, na ktorých sa predtým pestovali plodiny, ako sú jahody, maliny, zemiaky alebo paradajky;
 • hrebene v oblastiach, kde sa podzemná voda dostáva príliš blízko k povrchu, by mali mať výšku až 40 cm;
 • na hnojenie pôdy sa s výhodou používajú organické hnojivá vo forme dobre hnijúceho humusu alebo kvalitného kompostu;
 • optimálna vzdialenosť medzi jahodovými kríkmi by mala byť približne 15 - 20 cm a uličky by nemali byť už 30 cm.

Pri správnom vysadení by apikálna oblička mala zostať na povrchu. Ihneď po výsadbe jahodových sadeníc na hrebeňoch na otvorenom teréne je nevyhnutne mulčovaná celá plocha okolo rastlín, čím sa zníži percento odparovania vlhkosti a zabráni sa rozvoju burín.

Tipy na starostlivosť

Starostlivosť o jahody odrody Capri na jar má významné rozdiely od udalostí, ktoré sa konajú v lete alebo na jeseň:

 • po roztopení snehu sa uskutoční dôkladná kontrola výsadby jahôd av prípade potreby sa odstránia staré lístie a sušené stonky kvetov;
 • dôkladné a presné uvoľnenie pôdy okolo jahodových kríkov sa uskutoční zavedením popola obsahujúceho drevný popol;
 • Kríky Podkuchivanie poskytujú dobrý výsledok, pri ktorom horná oblička alebo tzv. Srdce zostáva nad úrovňou zeme;
 • ako mulč je dovolené používať piliny, rašelinu alebo malú slamku, ktorá zastaví rast buriny a zabezpečí voľný prístup vody a hnojív do koreňového systému záhradných jahôd;

 • na jar rastliny s nedostatočnou pôdnou vlhkosťou vyžadujú najhojnejšie zalievanie;
 • ako hlavný dresing na jar sa odporúča pridať do každej jahodovej kríky asi 500 ml trusu mulleínu alebo vtáka;
 • Pred vytvorením pukov je potrebné vykonať preventívne ošetrenie jahodových kríkov štandardným roztokom síranu meďnatého.

Ak starostlivosť o výsadbu jahôd na jar bola správna a aktuálna, potom mladé kríky idú do fázy kvitnutia asi mesiac po zakorenení. Starostlivosť o jahody v lete spočíva v pravidelnom zalievaní, mulčovaní, hrebeni burín a včasnom zbere.

Veľký význam má starostlivosť o záhradné jahody na jeseň. Odborníci povinne odporúčajú pri príprave rastlín na zimné prerezávanie jahodových kríkov, čo prispieva k zlepšeniu jahôd a hladkému prechodu do spiaceho štádia. Optimálne je orezávanie rastlín vo výške najmenej 10-12 cm od zeme.

Pred začiatkom silného chladného počasia by ste mali výsadbu preťať slamou, senom alebo pilinami s hrúbkou vrstvy najmenej 5 cm. Ako spoľahlivejšie úkryt pre zimu môžete použiť smrekové konáre alebo moderný krycí materiál spandbod.

Recenzie záhradníkov

Z dôvodu prítomnosti veľkého množstva opráv jahodových odrôd majú teraz záhradníci v našej krajine príležitosť urobiť dobrý výber. Talianske jahody odrody Capri však patria do zriedkavej kategórie bobúľ, ktoré majú radi takmer všetci záhradníci. Podľa milovníkov pestovania tejto odrody majú bobule trhový vzhľad a majú veľmi pravidelný, krásny tvar.

Ako pestovať jahody

Zozbierané bobule majú okrem dobrej predajnosti vysokú prepraviteľnosť. Ruské záhradkári oceňujú vynikajúce chuťové vlastnosti, prítomnosť veľmi chutnej sladkej dužiny. Zalievanie kvapiek, vrchný dresing, včasné spracovanie, viacnásobné odstránenie stopiek sú kľúčom k dobrej úrode. Neustále vysoký výnos a vynikajúce externé údaje teda umožňujú pestovať túto zvyšnú rozmanitosť záhradných jahôd nielen na vlastnú spotrebu, ale aj na účely predaja.Komentáre:

 1. Nalabar

  Mýliš sa. I suggest it to discuss. Write to me in PM.

 2. Gerrald

  protestujem proti tomu.

 3. Faezilkree

  Považujem to za lož.

 4. Hebron

  Celkom správne! Myslím, čo je to dobrá myšlienka. A má právo na život.

 5. Mateusz

  Remarkably! Ďakujem!

 6. Anatolie

  Don't try the torture.

 7. Kiganris

  Som veľmi vďačná, že osvietili, a čo je najdôležitejšie, práve včas. Len si pomyslite, už šesť rokov na internete, ale toto je prvýkrát, čo o tom počujem.

 8. Crudel

  Nechápal som spojenie názvu s textom

 9. Sheldon

  Prepáčte, chcel by som navrhnúť iné riešenie.Napíšte správu