Rastliny

Dule ozdobné: opis a poľnohospodárska technológia

Dule ozdobné: opis a poľnohospodárska technológia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dekoratívny kdoule alebo Japonec (Chaenoméles japónica) patrí do monotypického rodu drevín rodu Pink. Pre mnohých záhradníkov a krajinárov je táto dvojklíčnolistá kvitnúca rastlina známa ako japonský genomel.

Botanický opis

Japonský kdoule je opadavý ker, ktorých výška presahuje tri metre. Mladé vetvy majú zelenú farbu, keď starnú, menia farbu na čierno-hnedú. Ich povrch je spočiatku strašidelný a nakoniec je holý.

Obličky sú čierneho, holého typu. Listy zaobleného alebo lopatkového tvaru, nie dlhšie ako 5 cm a široké 3 cm. Pozoruje sa výrazné zúženie k základni a tupým okrajom. Kvety sa vyznačujú veľmi atraktívnym vzhľadom a zafarbujú ich od ružovej po oranžovo-červenú. Priemerný priemer kvetu nepresahuje 3,5 cm. Okvetné lístky sú zaoblené alebo takmer zaoblené.

Charakterizácia a vlastnosti ovocia

Ozdobné dule tvorí takmer guľové ovocie, ktoré majú v štádiu úplného dozrievania jasne žltú farbu. Ich priemer nepresahuje 3,5 - 4 cm Ovocie obsahuje značné množstvo hnedých semien. Sú jedlé, ale vyznačujú sa pomerne tvrdou dužinou, preto sa najčastejšie používajú na výrobu džemu.

Ovocie dozrievajú koncom jesene. MOdber hmotnosti sa vykonáva v posledných desiatich dňoch septembra alebo začiatkom októbra. V podmienkach kompetentnej poľnohospodárskej technológie a optimálnych pôdnych a klimatických ukazovateľov môže priemerný výnos každého dospelého kríka dosiahnuť 2,5 - 3,2 kg. Aby sa dosiahol maximálny výnos, odporúča sa pestovať niekoľko odrôd naraz.

V strede našej krajiny plody zriedka dozrievajú úplne. Chytení prvými mrazmi stávajú sa vodnatými a padajú z vetiev. Z tohto dôvodu sa často dozrievané plody zbierajú a umiestňujú na dozrievanie v štandardných izbových podmienkach. Podľa teplotného režimu a optimálnych ukazovateľov vlhkosti je kdoule dokonale uložený do januára.

Ako zasadiť ozdobné dule

Technológia pristátia

Japonský kdoule je veľmi fotofilná rastlina, preto by sa výsadba mala vykonávať v najviac osvetlených oblastiach, Pri kultivácii v tieni sa pozoruje slabý vývoj kultúry a nedostatočné množstvo kvetov. Je lepšie zasadiť z južnej strany budov, kde bude táto rastlina chránená pred silným snežením a chladným nárazovým vetrom.

Napriek tolerancii rastlín na sucho by mala byť pôda v lokalite odolná voči vlhkosti, ale bez sklonu k stagnácii vody. Krík dobre rastie a rastie, keď sa pestuje v oblastiach s ľahkými piesočnatými, ílovitými a sodno-podzolickými pôdami bohatými na humus. Pôda by mala mať mierne kyslú reakciu pH 6,5. Príliš zásadité prostredie často spôsobuje chlorózu listov. Jarná výsadba okrasných kríkov zahŕňa prípravu pôdy od jesene. Do procesu kopania by sa mali pridávať rašelinový kompost, hnojivá na báze fosforu a draslíka.

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom by sa mali vysádzať skoro na jar, skôr ako sa púčiky začnú rozkvitať. Najlepšie sú korene dvojročných sadeníc s uzavretým koreňovým systémom. Predpripravená pristávacia jama by mala mať priemer až 0,5 - 0,6 ms hĺbkou najmenej 0,6 - 0,8 m, čo umožní naplnenie zmesi humusu superfosfátom, dusičnanom draselným a drevným popolom až po dno. Koreňový krk sadeníc ozdobných dule by mal byť umiestnený na rovnakej úrovni so zemou. Výrazné prehĺbenie môže výrazne spomaliť rast a vývoj kríkov.

Je dôležité vedieť, že ozdobné dule sa dajú veľmi ťažko transplantovať. S výhradou technológie starostlivosti môže okrasná rastlina rásť, skvele kvitnúť a prinášať ovocie hojne viac ako päťdesiat rokov.

Funkcie starostlivosti

spravidla Starostlivosť o ozdobné dule nie je náročná ani pre začiatočníkov a neskúsených záhradníkov. V letnom období je potrebné kvôli systematickejšiemu plytkému uvoľňovaniu pôdy okolo rastlín vykonávať väčšie svieže a hojnejšie kvitnutie. Odborníci a skúsení obyvatelia leta odporúčajú mulčovacie kmene s vrstvou rašeliny alebo pilín vysoké 3-5 cm. Na jeseň sa mulč stáva dobrou ochranou koreňového systému pred mrazom.

V prvom roku po výsadbe okrasných sadenice dule by sa hnojenie tekutými hnojivami nemalo používať. Po niekoľkých rokoch sa pod dekoratívny ker aplikujú minerálne a organické hnojivá - kompostová nádoba s prídavkom 0,3 kg superfosfátu a rovnaké množstvo hnojiva obsahujúceho draslík. Počas leta je vhodné používať tekuté hnojivá (dusičnan amónny alebo roztok vtáčích trusov). V zime by mala rastlina poskytovať úkryt, ktorý chráni okrasný krík pred zimnými mrazmi.

Ochrana proti škodcom a chorobám

Japonský kdoule je veľmi zriedkavo poškodený rastlinnými parazitmi alebo postihnutými chorobami. Vo vlhkom a pomerne chladnom období však existuje riziko poškodenia okrasného kríka rôznymi škvrnami alebo nekrózou. Porážka plesňovými infekciami sa prejavuje výskytom hnedých škvŕn rôznej povahy.

Preventívne rozprašovanie sa uskutočňuje pomocou 0,2% roztoku liečiva "Fundazole" alebo prípravkov obsahujúcich meď. Kvapalina medi a mydla na báze síranu meďnatého, ktorý začiatkom jari spracováva korunu okrasného kríka, má dobrú účinnosť. Je tiež povolené používať infúziu cibuľovej šupky alebo cesnaku.

Krajinný dizajn

Dule ozdobné patria do kategórie termofilných rastlín, preto rastie a vyvíja sa veľmi dobre v regiónoch charakterizovaných miernymi klimatickými podmienkami. V severnejších oblastiach nie je tento okrasný ker príliš bežný. Pri teplotách pod -29-30 ° C sa pozoruje zmrazenie pukov kvetov a ročných výhonkov, ktoré sa nachádzajú nad úrovňou snehovej pokrývky. V dôsledku zamŕzania rastlina kvitne zle alebo doba kvitnutia vôbec nezačína, v dôsledku čoho kdouľa neprináša ovocie.

Na dekoratívne účely ruskí záhradníci pestujú na osobných pozemkoch niekoľko druhov japonských kdoulov.

Zobraziť menoLatinské menopopisrysy
Henomeles KatayanskyC. CathayensisVýška nie viac ako 3 m, ostnaté konáre, veľké lístie. Kvety sú ružovkastobiele, veľké. Vyvarujte sa ovociaNízka zimná odolnosť
Henomeles MauleaC. mauleNie viac ako meter na výšku, s podlhovasto vejcovitými listami špicatého tvaru, oranžovo-červenými veľkými kvetmi. Malé a aromatické ovocieDobrá odolnosť proti mrazu a skorá zrelosť
Henomeles je krásnyC. speciosaKríky sú špicaté, vysoké, s hustými jasne zelenými listami a dlhé kvitnúce s veľkými početnými kvetmi.Veľké množstvo odrôd. Nemá dostatočnú zimnú otužilosť
Henomeles vynikajúci alebo veľkolepýC. superbaKríky až do výšky metrov s veľmi veľkými kvetmi rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, červenej, oranžovej a dvojfarebnejVyžaduje kompetentnú starostlivosť a veľmi dôkladné prístrešie na zimu

Ozdobné dule: pestovateľské prvky

Ozdobné dule sa najčastejšie nachádzajú v malej skupine alebo pozdĺž okrajov záhradných chodníkov, čo vám umožňuje vytvoriť veľmi krásny nízky živý plot. Kríky tejto rastliny sa môžu stať vynikajúcim nezávislým prízvukom pri zdobení lokality a tiež dokonale dopĺňajú rastlinné kompozície zo stromov, kríkov alebo kvetov.