Inštrukcia

Hruška Lyubimitsa Yakovleva: opis odrody a vlastností starostlivosti

Hruška Lyubimitsa Yakovleva: opis odrody a vlastností starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hruška Lyubimitsa Yakovleva je pomerne stará odroda, ktorú chovali významní chovatelia Yakovlev a Michurin vo Výskumnom ústave genetiky a šľachtenia ovocných rastlín v Rusku. Predchodcom odrody je dcéra Blankova a Bergamot Esperin. Táto hruška zdedila po nich najlepšie vlastnosti a rýchlo sa zakorenila v záhradách v oblastiach Strednej, Strednej Volhy a Strednej čiernej Zeme. Najobľúbenejšia Yakovleva sa pôvodne pestovala v priemyselnom meradle, neskôr ju však nahradili ďalšie „mladé“ odrody. V amatérskych záhradách sa však tento vysoký strom stále nachádza.

Opis hrušky Lyubimitsa Yakovlev

Odroda Lyubimitsa Yakovleva, nezaslúžene „vtlačená“ do záhrady ruských záhrad, sa vyznačuje rýchlym rastom a veľkou veľkosťou. Koruna tohto stromu má od prírody širokú pyramídovú korunu. Kostrové vetvy rastú takmer vodorovne, čo uľahčuje starostlivosť o strom, hustota pokrytia vetiev listami je priemerná.

Kôra na stonke a na veľkých vetvách je šedá, rovnomerne sfarbená, bez výraznej drsnosti a záhybov. Výstrely nie sú silné, so slabo vyvinutými „krúžkami“ a množstvom červov a kopijou. Vytvára sa hlavná plodina. Púčiky strednej veľkosti, špicaté, pritlačené na výhonky.

Listové listy typické pre hruškovitý tvar a veľkosť, zreteľne zakrivené, majú výraznú zložitosť pozdĺž centrálnej žily. Špička listov je špicatá a má badateľné krútenie do strany. Stipuly sú kopijovité a malé. Stredne dlhá stopka. Kvety sú jednoduché, príležitostne slabé dvojité, biele, zozbierané do kvetov v podobe štítu 7-10 kusov. Opis odrody obsahuje informácie, ktoré Lyubimitsa Yakovleva kvitne neskôr ako iné odrody.

Charakterizácia a výnos ovocia

Odroda Lyubimitsa Yakovleva označuje jesenné poddruhy. Prvé úplne zrelé plody sa na ňom objavia začiatkom septembra. Hrušky tejto odrody zriedkavo rastú - hmotnosť jednej zriedka presahuje 180 g.

Plody sú hruškovitého tvaru, hladké, s výraznou jednorozmernosťou. Pokožka je stredne hrubá, svetlozelená, s jemne nazelenalým nádychom, ale bez hrdze. Takzvané opálenie na nich je zriedka formované a je veľmi slabo vyjadrené. Podkožné body sú početné, jasne viditeľné. Spodná časť ovocia (podšálka) má viditeľné rebrovanie, lievik však zostáva plytký a nehrdzavený. Pri sadení vedľa odrody hrušiek Yakovlev Lubaritsa hrušiek Duchesse sa zvyšuje ovocné sadenie.

Hrušková dužina s výraznou zrnitosťou a arómou kdoule. Chuť je kyslá, ale zároveň celkom sladká. Ovocie tolerancie sa získavajú iba v nepriaznivých rokoch. Záhradnícke recenzie zároveň obsahujú informácie o zvyšovaní počtu a veľkosti kamenitých buniek, vďaka ktorým sú hrušky menej chutné. Účel ovocia je univerzálny. Sú vhodné na konzervy vo forme džemov a kompotov a tiež sa udržiavajú čerstvé až 3 mesiace.

Produktivita hrušiek odrody Lyubimitsa Yakovleva je vyššia ako priemer, hoci stromy začnú prinášať ovocie až 5 až 7 rokov po výsadbe. V prvom a druhom roku sa z jednej rastliny zozbiera najviac 1 kg obchodovateľného ovocia, ale po 3 rokoch dosiahne výnos 20 kg zo stromu. S nástupom plného plodu (vek stromu 10 - 17 rokov) je výnos často vyšší ako 150 kg na strom.

Výhody a nevýhody odrody

Čokoľvek hovoria o hruške Lyubimits Yakovlev, táto odroda je stále jednou z najlepších na pestovanie v strednom pruhu a v Moskovskom regióne. Vysoký stupeň odolnosti proti chladu a neskorému kvitnutiu ho robí nedosiahnuteľným pre zimné pretrvávajúce mrazy a jarné chladenie so snehom a bez nich., Aj po veľmi zlých zimách nebudú musieť záhradníci kvôli smrti výhonkov dôkladne riediť korunu stromu. To všetko prispieva k dobrej úrode.

Z dôvodu nedostatku rozmanitosti sa v recenziách záhradníkov uvádza iba prítomnosť kamenitých buniek v ovocí, ktoré tiež rastú v suchých a chladných rokoch. Z tohto dôvodu sa mäso z ovocia môže javiť ako drsné. Ďalšou nevýhodou Yakovlev's Favorite, o ktorej hovoria milovníci hrušiek, je príliš veľká veľkosť koruny. Z tohto dôvodu môžu mať záhradníci problémy s plánovaním výsadby a umiestnením susedov vedľa nej. Takéto rozmery navyše sťažujú starostlivosť o rastliny.

Ako zasadiť hrušku

Hruška starostlivosť

Starostlivosť o Yakovlev's Favorite sa trochu líši od starostlivosti o iné hrušky. Jediné, na čo by mal záhradník pre začiatočníkov venovať pozornosť, je ochrana mladých sadeníc pred zamrznutím. V tomto prípade je potrebné izolovať nielen boles a kostrové vetvy, ale aj koreňový systém. Ideálne pre túto slamenú vlčí bôbu alebo iné sideráty. Okrem ochranných funkcií obohatí pôdne zloženie minerálnymi látkami a zlepší jeho zloženie.

Polievanie a kŕmenie

Počas vegetačného obdobia si hruška vyžaduje pravidelné zavlažovanie. Mimochodom, tento druh ovocia dáva prednosť zvlhčovaniu postrekovaním. Malo by sa to robiť skoro ráno alebo bližšie k západu slnka, aby nedošlo k popáleniu. Ak nie je možné zavlažovať korunu, odporúča sa v kruhu kmeňa stromu urobiť plytkú priekopu, do ktorej sa naleje voda (najmenej 30 litrov pod stromom počas 5 až 7 rokov, viac pre starších dospelých).

Počas leta by sa malo polievanie kombinovať s vrchným dressingom. Môže to byť:

 • organické infúzie, ktoré sa každoročne aplikujú do pôdy počas zavlažovania;
 • zmes minerálnych hnojív, ktorá sa zavádza ročne, počnúc druhým rokom po výsadbe hrušiek;
 • organická hmota vo forme humusu - zavádza sa raz za tri roky do kruhu kmeňa stromu na kopanie.

Dôležité! Čím starší je strom, tým opatrnejšie musíte byť pri obliekaní! Aby sa stimuloval rast nových výhonkov a normalizovala sa produktivita, je lepšie uchýliť sa k prerezávaniu proti starnutiu ako k „kŕmeniu“ hrušky.

Vyrezávanie hrušiek

Odporúča sa vytvoriť hrušku Lyubimitsa Yakovleva v súlade s kánonmi všeobecne akceptovanými pre hrušky:

 1. Koruna do riedkej alebo voľne rastúcej palety.
 2. Odstráňte všetky zahusťujúce a rušivé konáre a výhonky na krúžku.
 3. Skráťte vetvy najviac o štvrtinu svojej dĺžky.
 4. Pravidelne vykonávajte sanitárne prerezávanie.

Choroby a škodcovia

Rastlina a jej plody môžu priamo poškodiť niekoľko druhov hmyzu:

 1. Poškodenie listov, kvetov a výhonkov - hloh, nosorožce, tarsi, listové červy.
 2. Poškodenie ovocia - štiepacie mory.
 3. Kŕmenie ovocných štiav - kliešte, hmyz z mierky.

Po chránení záhrady pred nimi sa záhradník nemôže starať o zdravie svojich hrušiek, pretože mnoho škodcov nesie choroby. Aby ste sa vyhli ich presídleniu na záhrade, môžete vykonať jednoduché akcie:

 • čistiť záhradu padlých listov, najmä na jeseň;
 • kôru dôkladne očistite a opláchnite vápnom s pridaním rôznych insekticídov a akaricídov;
 • na jar a na jeseň vykopajte blízke stonky alebo ich hlboko uvoľnite.

Keď sa tento hmyz objaví na mieste, môžete sa uchýliť k použitiu prípravkov Thunder, Aktar a koloidná síra.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o hruške odrody Severyanka.

Hruška: pestovanie a starostlivosť

Recenzie záhradníkov

Hruška Lyubimitsa Yakovleva je už dlho zaradená do zoznamu klasických odrôd záhradníkmi. Napriek nepohodlnej veľkosti koruny pre mnohých záhradníkov a pravidelnému zhoršovaniu kvality ovocia v dôsledku nestabilných teplôt táto odroda stále priťahuje nových fanúšikov. Tí, ktorí ju vysadili na svojich stránkach, sa o strom starajú aj desiatky rokov po výsadbe a neopustia svojich obľúbených.