Návrh

Zemiaky "Velina": charakteristika odrody a vlastností pestovania

Zemiaky "Velina": charakteristika odrody a vlastností pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaková „Velina“ je veľmi skorá a produktívna odroda, ktorá vykazuje vysokú úroveň úrody vo väčšine regiónov pestovania tejto plodiny.

Vlastnosti triedy

Odrody zemiakov „Velina“ sa týkajú skorých odrôd stolových odrôd. Bush vztyčený. Rastlina je energická, celkom dobre listnatá. Hľuzy zemiakov rovnakej veľkosti, stredného alebo veľkého, pretiahnutého oválu. Pokryté hladkou žltou pokožkou, s veľmi rozptýlenými malými povrchovými očami. Dužina je bledožltá, vyznačujúca sa optimálnym množstvom sušiny a dobrou chuťou.

Opis a charakteristiky tejto odrody, ktoré pôvodca uviedol, naznačujú prítomnosť komplexnej rezistencie na plesňové choroby a hlavné vírusové ochorenia. Hodnota tejto odrody je vysoká produktivita a veľmi rýchla tvorba hľúz, bez ohľadu na poveternostné faktory. Rastliny sa veľmi rýchlo a dobre prispôsobujú rôznym klimatickým a pôdnym podmienkam.

Rysy pestovania v regióne Rostov

Odroda zemiakov Velina je relatívne nenáročná na podmienky pestovania. Je potrebné poznamenať, že klimatické podmienky môžu mať výrazný vplyv na rast a vývoj tejto plodiny.

Klíma Rostovského regiónu nie je vo svojich rôznych častiach rovnaká, ale vo všeobecnosti sú podmienky pre pestovanie poľnohospodárskych výrobkov priaznivé. V severnej časti regiónu sa vyskytujú hlavne južné a bežné chernozémy. V južnej časti regiónu, kde je klíma miernejšia a teplejšia, prevažujú čerešne a prechodné pôdy. Na pestovanie v tejto oblasti sú odrody zemiakov najvhodnejšie na pestovanie v oblasti severného Kaukazu.

Pri pestovaní odrody Velina v Rostovskom kraji je vhodné pripraviť pôdu na jeseň. Ak bola pôda na pestovanie zemiakov veľmi slabo ochutená hnojivom, čo dokazuje znížený výskyt oslabených rastlín, malo by sa vykonať hnojenie vysokokvalitnými kvapalnými komplexnými hnojivami. Je veľmi dôležité kombinovať aplikáciu hnojív s bohatým zalievaním, vďaka ktorému je výživa najdostupnejšia pre koreňový systém rastlín.

Pri prvých príznakoch objavenia sa zemiakového chrobáka Colorado na sadeníc zemiakov sa všetky kríky musia ošetriť liekom Aktar a liek Fitosporin sa veľmi dobre osvedčil ako prostriedok na prevenciu neskorej plesne. Niekoľkokrát počas sezóny by sa malo miesto uvoľniť, ako aj pestovať rastliny. Dobrým výsledkom je mulčovanie zemiakových plodín posekanou trávou.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Zemiaková „Velina“ má veľmi dobrú chuť. Krémovo žlté mäso vyzerá veľmi príťažlivo vo forme zemiakovej kaše. V procese vyprážania a varenia si aj zemiakové plátky celkom dobre zachovajú svoj pôvodný tvar.

Ako pestovať zemiaky zo semien

Najčastejšie pestovatelia zeleniny pestujú túto odrodu zemiakov z botanických semien, ktoré predáva poľnohospodárska firma Žedek. V prvom roku pestovania týmto spôsobom výťažok z každého kríka nepresiahne 450 g. Pri pestovaní zemiakov tejto odrody zo semenných hľúz sa vytvorí v každom zemiakovom hniezde pomerne málo malých, ale veľmi rovnomerných a hladkých hľúz. Kombinácia ukazovateľov kvality a pozitívnych recenzií nám umožňuje priraďovať zemiaky Velina k sľubným odrodám.