Tipy

Rysy odrôd hrušiek "Severyanka"


Hruška "Severyanka" je jednou z najpopulárnejších a najpopulárnejších odrôd šľachtiteľa P. N. Yakovlev, ktoré pozná veľa záhradníkov v našej krajine. Táto odroda začiatkom leta bola vyšľachtená na All-Russian Research Institute of Genetics and Selection of Fruit Plants pomenovanom Michurin. Ako rodičovský pár boli zapojené odrody Koperechka č. 12 a Lyubimitsa Klappa. Odroda bola pomerne rozšírená v záhradníckych farmách v regiónoch Volga-Vyatka, Middle Volga, Ural, West Siberian, East Siberian a Far Eastern.

Opis a hlavné charakteristiky odrody

Odroda patrí do kategórie skorého pestovania a rodí sa v treťom roku po výsadbe. Letná hruška "Severyanka" tvorí stredne veľké stromy so širokou a ihlanovou korunou, ako aj strednú hustotu. Vetvy sa tiahnu od kmeňa takmer kolmo. Kôra zafarbená na stonke a kostrových vetvách je sivá. Kôra je hladká. Typ plodu je zmiešaný.

Plody sú pomerne malej veľkosti, zrezaného kužeľa, s výraznou nerovnomernosťou. Zafarbenie v štádiu odstrániteľnej zrelosti je zelenkavo žlté s jemným opálením. Vo fáze spotrebiteľskej zrelosti sa sfarbenie zmení na výraznú žltú s miernym zeleným a slabým začervenaním. Semená veľkých rozmerov, pár, tmavo hnedá.

Dužina je krémovej farby, šťavnatá, so stredne hustou konzistenciou. Chuť je kyslá, bez výraznej adstringencie, s jemnou arómou. Vymeniteľná splatnosť nastane na konci prvej dekády augusta. Spotrebiteľské obdobie nie dlhšie ako dva týždne.

Ako pestovať hrušku v strednom pruhu

Funkcie výsadby sadeníc

Hruška "Severyanka" v južných oblastiach sa pestuje v jednoročných a vo veku dvoch rokov. Pri pestovaní odrôd v severnejších regiónoch a strednom Rusku sa odporúča výsadba dvojročnými sadenicami.

Príprava pôdy na mieste, kde sa nachádzajú hruškové plantáže, sa musí vykonávať rovnakým spôsobom ako pri výsadbe ovocných sadov.

Hlinené a hlinité pôdy patria medzi najvhodnejšie pôdy na pestovanie hrušiek. Stromy zle rastú a vyvíjajú sa na ľahkých piesčitých pôdach. Pôda v mieste výsadby sadeníc hrušiek by mala byť dostatočne voľná, čo zabezpečí optimálnu cirkuláciu vzduchu.

Výsadba sadeníc ovocia sa uskutočňuje podľa týchto požiadaviek:

  • výsadba hrušiek na jar je nevyhnutná pred začiatkom aktívnych procesov výmeny šťavy v ovocných rastlinách;
  • jama štandardných veľkostí na pestovanie takejto ovocnej plodiny - 70 x 70 cm - je žiaduce pripraviť ju na jeseň;
  • do jamy by sa mali umiestniť tri vedrá humusu, dvojica vedier piesku a pohárik granulovaného superfosfátu a potom by sa mala naliať vrstva úrodnej pôdy;
  • koreňový systém sadenice hrušiek by mal byť voľne umiestnený do výsadbovej jamy bez ohybov a záhybov koreňov.

Po výsadbe by mala byť rastlina hojne napojená a pripevnená na drevený kolík. Je vhodné mulčovať pôdu v kruhoch kmeňa. Rašelina sa odporúča ako mulč.

Základná starostlivosť o rastliny

Odroda "Severyanka" potrebuje kompetentnú a včasnú starostlivosť. Hrušky nie sú veľmi závislé od zalievania, avšak v horúcom počasí sa odporúča hojne zvlhčiť pôdu v ovocných sadoch. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zalievaniu počas obdobia intenzívneho rastu, ako aj vo fáze aktívneho nakladania ovocia. V takýchto fázach vývoja by priemerná spotreba vody pre každú výrobnú rastlinu mala byť najmenej dvadsať vedier.

Je veľmi dôležité vykonať správne prerezávanie koruny rastlín. Dobre tvarovaná koruna sa stáva zárukou dlhovekosti a bohatého plodenia hrušiek. Aby sa zabezpečil plný rast a vývoj hrušiek, musí sa formácia začať od druhého roku života rastlín. Najobľúbenejšou metódou formovania koruny hrušky odrody Severyanka je uskutočnenie prerezávania na nízkej úrovni, v dôsledku toho sú kostrové vetvy vychádzajúce z kmeňa usporiadané do úrovní so vzdialenosťou 50 cm od seba.

Komplex štandardných opatrení na ošetrenie hrušiek nevyhnutne zahŕňa každoročné postrekovanie, ktoré je zamerané na prevenciu chorôb a ničenie rastlinných parazitov. Dôležitá je aj systematická vrchná úprava ovocných stromov a kompetentná príprava rastliny na zimu.

Recenzie záhradníkov

Recenzie záhradníkov a záhradníkov týkajúce sa odrody "Severyanka" sú vo všeobecnosti pozitívne, táto hruška sa však v posledných rokoch stáva menej bežnou pri nových výsadbách ovocia, čo je spôsobené výskytom novších a sľubnejších odrôd na záhradníckom trhu. Okrem toho má „Severyanka“ hmatateľné nevýhody: silné drobenie ovocia počas dozrievania, jeho malá veľkosť a nie najlepšia chuť.

Ako zvoliť správnu odrodu hrušiek

Podľa mnohých záhradkárov sa veľmi sľubná letná odroda hrušiek "Severyanka" stala veľmi sľubnou letnou odrodou chovateľky S. P. Jakovlev s názvom "Severyanka Krasnoshcheka". Nová odroda je obzvlášť zaujímavá pre záhradkárstvo v strede cesty a je priaznivá v porovnaní s vysokou zimnou otužilosťou, samo-plodnosťou, veľkoplodým ovocím a odolnosťou proti chrastavitosti, septorii a špineniu.