Inštrukcia

Ako rýchlo variť repu: spôsoby a tajomstvá

Ako rýchlo variť repu: spôsoby a tajomstváWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Repa sa používa na prípravu prvých jedál, príloh, šalátov a dokonca aj zákuskov. Táto jedinečná zelenina si zachováva svoje prospešné vlastnosti po celý rok. Je dôležité vedieť, ako z nej variť jedlá, koľko variť túto koreňovú zeleninu a ako to urobiť rýchlo as maximálnym prínosom.

Nutričná hodnota repy

Túto úžasnú zeleninu bez preháňania možno nazvať domácou lekárňou. Prínos pre všetky systémy a orgány človeka:

 1. Posilňuje všetky plavidlá - veľké i najmenšie. Spevňuje ich steny, normalizuje krvný tlak a pomáha predchádzať mozgovej mŕtvici, ateroskleróze a vaskulárnym spazmom.
 2. Vďaka draslíku, kyseline listovej a antioxidantom obsiahnutým v repe má priaznivý vplyv na fungovanie svalov vrátane srdca.
 3. Pre ľudí trpiacich cukrovkou je dôležité vedieť, že zinok, ktorý je bohatý na koreňové plodiny, predlžuje trvanie inzulínu.
 4. Zlepšuje činnosť žalúdka a čriev, čistí telo toxínov.
 5. Omladzujúci účinok na telo, dobre vstrebateľný, takmer bez kontraindikácií.
 6. Repa je užitočná aj pre ľudí s nadváhou, pretože jeho výhrevnosť je nízka - až 45 kcal na 100 gramov produktu.

Ako si vybrať zeleninu a pripraviť ju na varenie

Najdôležitejšou kvalitou cukrovej repy pri varení je stupeň jej sladkosti. Zrieva na konci júla. Strúhaná mladá repa je veľmi chutná a zdravá. V šalátoch môžete dokonca jesť aj surové.

Pri výbere koreňovej plodiny musíte venovať pozornosť nasledujúcim informáciám:

 • Repa by mala mať správny tvar, bez vád a plesní, pevne na dotyk.
 • Neužívajte veľkú repu: je ľahké ju zameniť s krmivom. A pri pestovaní takýchto koreňových plodín sa často používajú rôzne škodlivé chemikálie. V časti tejto zeleniny sú viditeľné rôzne inklúzie, vo vnútri majú nerovnomernú farbu.
 • Repa sa najrýchlejšie varí do priemeru 10 cm vo valcovom alebo sploštenom tvare.
 • Uprednostňuje sa ovocie s tenkou pokožkou.
 • Na zelenine nezáleží. Môže byť biela, žltá, fialová alebo rubínová. Takmer všetky odrody stolovej repy sú rovnako užitočné. Ak však nemáte dostatok skúseností s rôznymi druhmi zeleniny, je lepšie zvoliť červenú alebo hnedú repu s hustou dužinou.

Pred varením musí byť koreňová plodina dobre umytá. Najskôr to môžete dokonca aj chvíľu namočiť. Potom jemne utrite kefou alebo špongiou tak, aby pokožka zostala nedotknutá.

Chvost a zvyšky vrcholov pred varením sa nemusia odstraňovať. Nestojí tiež za orezávanie poškodených miest, táto zelenina sa varí celá.

Ako variť repu v mikrovlnnej rúre

Repa sa najlepšie varí v nerezovej alebo hliníkovej panvici. Veľkosť nádoby by mala byť taká, aby voda úplne pokryla každú zeleninu.

Často spolu s repou je potrebné uvariť inú zeleninu (napríklad vinič). Je dôležité si uvedomiť, že mrkva a zemiaky sa trávia pomerne rýchlo. Musia byť vybraté pred repou.

Ako rýchlo variť repu pomocou kuchynských zariadení

Existuje niekoľko spôsobov, ako variť repu pomocou rôznych kuchynských spotrebičov. Tieto technológie sa líšia v čase, keď je zelenina pripravená, pri zachovaní maximálneho množstva užitočných zložiek.

V panvici: metóda jedna

Čas varenia sa môže pomocou tejto techniky znížiť na polovicu oproti obvyklým spôsobom:

 • musíte variť nie príliš veľkú repu po dobu 30-40 minút;
 • potom ju vložte do ľadovej vody;
 • ak zelenina ešte nie je pripravená, mala by sa vložiť do panvice naplnenej studenou vodou a potom variť ďalších 15 minút;
 • potom sa znova ochladí.

V panvici: metóda dva

Varenú repu môžete rýchlo dostať tak, že ju na pol hodiny pridáte do vriacej vody s pridaním pár polievkových lyžíc rastlinného oleja.

Na panvici

Cukrová polievka sa často dusí na panvici. Pred tým sa nakrája na kocky alebo veľké škatule na strúhadle. Takúto zeleninu musíte variť 10 až 20 minút pod vekom.

V pomalom sporáku

 • Prvý spôsob. Voda sa naleje do misky až po spodnú rysku. Nastavte režim „Steam“ a varte 40 minút.
 • Druhý spôsob. V takom prípade sa repa úplne naplní vodou, uzavrie sa vekom a na prístroji sa nastaví režim „Polievka“ alebo „Varenie“. Pripravenosť zeleniny prichádza za hodinu.
 • V pomalom sporáku. Do misy, kde sa repa varí, nalejte viacvrstvovú (160 ml) vriacu vodu. Nastavte režim pary. Čas pripravenosti - pol hodiny.

V mikrovlnnej rúre

Hotová zelenina sa umiestni do misky alebo plastového vrecka. Predtým sa repa prepichne niekoľkokrát.

Nepridáva sa žiadna voda. Pri maximálnom výkone trvá varenie asi 10 minút.

V rúre

Tu nie je zelenina varená, ale pečená. Najčastejšie sa zabalí do fólie a pečie sa pri teplote 180 stupňov za hodinu a pol. Niekedy sa namiesto fólie používa soľ alebo dokonca soľ zmiešaná so surovým proteínom. Súčasne sa v takejto zmesi rolia repa.

Užitočné tipy

Aby proces varenia repy bol čo najrýchlejší a najužitočnejší, musíte poznať niektoré nuansy tohto procesu:

 1. Varenie by malo vždy skončiť ochladením zeleniny, aby sa uľahčilo ich šúpanie.
 2. Nie je potrebné ich po varení v studenej vode nechať dlho, aby sa tam nedostali užitočné látky.
 3. Solenie zeleniny počas varenia by nemalo byť, pretože neovplyvňuje chuť, ale doba varenia sa predlžuje. A koreňová plodina uvarená v slanej vode sa stáva tvrdou.
 4. Ak ste tak urobili, nemôžete šúpať repu pred varením, aby ste zachovali farbu zeleniny, pridajte do vody citrónovú šťavu alebo ocot.
 5. Chlieb chleba pomôže zmierniť vôňu repy varenej na panvici.
 6. Pripravenosť zeleniny sa kontroluje špáradlom alebo vidličkou.
 7. Vo vývare z cvikly sa zachováva veľa užitočných látok, takže z nej môžete pripraviť nápoj podobný kvasu.

Ponúkame vám tiež informácie o tajomstvách a možnostiach výroby viniča.

Podmienky skladovania

 • Neuvoľnené varené repy sa môžu uchovávať v chladničke najviac 3 dni a olúpané repy - 48 hodín. Je lepšie vložiť ho do plastového vrecka.
 • Ak vychladnete koreňové plodiny a potom ich odošlete do mrazničky, môžete ich niekoľko mesiacov skladovať. Rozmrazenú zeleninu nemožno znova zmraziť. Nebudú mať z nich úžitok.
 • Varenú repu nemôžete uložiť v miestnosti dlhšie ako 3 hodiny: vyschne a stráca väčšinu vitamínu C.
 • Sušenú zeleninu nakrájanú na malé kocky je možné skladovať vo vreciach alebo nádobách až 6 mesiacov pri teplote do 20 stupňov. Zároveň musíte neustále kontrolovať, či sa na nich objavila pleseň.

Ako rýchlo variť repu

Červená repa je v Rusku známa už od staroveku. Používa sa pri varení, v tradičnej medicíne a dokonca aj v kozmetike. Červená repa je rozmanitá, zdravá a chutná. A ak viete nejaké tajomstvá jeho rýchleho varenia, potom príprava tejto jedinečnej koreňovej plodiny bude ľahká a nebude príliš nepríjemná.